Reklamy

W Belwederze o Internecie Rzeczy

Jesteśmy w wyjątkowym momencie. Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, czy technologia 5G zmienią naszą gospodarkę. Chcemy tworzyć Polskę przyszłości. Naszym zadaniem jest to, aby ten moment dobrze wykorzystać – powiedział Marek Zagórski minister cyfryzacji podsumowując konferencję „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy w Polsce”.

IIOT

Wydarzenie w Belwederze organizowały wspólnie Ministerstwo Cyfryzacji oraz Kancelaria Prezydenta RP. Tematem było publiczne finansowanie start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają systemy i rozwiązania informatyczne związane z Internetem Rzeczy (np. systemy umożliwiające zdalne sterowanie urządzeniami gospodarstwa domowego, oświetleniem czy układami grzewczymi).

Belweder - Internet Rzeczy

Polska jest w dobrym momencie do dokonania skoku technologicznego, grzechem byłoby niewykorzystanie obecnej sytuacji – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Uczestnicy konferencji rozmawiali m.in. o projektach przyczyniających się do usprawniania obsługi obywatela, podnoszenia efektywności zarządzania energią elektryczną, lepszego zarządzania systemem ochrony zdrowia, czy do poprawy jakości powietrza.

Docelowo stworzymy dedykowaną nowym technologiom platformę zawierającą wyszukiwarkę wszystkich dostępnych funduszy z podziałem na kategorie. Część z zebranych informacji już umieściliśmy na stronie naszego resortu – powiedział szef MC.

Dzisiejsze spotkanie było odpowiedzią na potrzeby rynku przekazane przez działającą przy ministerstwie Grupę Roboczą ds. Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT). Jej efektem jest przedstawiony w lipcu prawie 100-stronicowy raport. Znalazły się w nim nie tylko opis aktualnego stanu prawnego i otoczenia biznesowego branży IoT, ale i szereg rekomendacji w tym zakresie. W dokumencie wskazano sektory, w których stosowanie technologii IoT może przynieść wymierne korzyści dla obywateli, przedsiębiorców, samorządów i państw, a także przyczynić się do poprawy jakości życia w naszym kraju.

– Grupa ds. Internetu Rzeczy wskazała szereg działań koniecznych dla stworzenia warunków rozwoju technologii IoT tak, by mogły one mieć realny wpływ na wzrost gospodarczy i zapewnić trwałe miejsca w czołówce zaawansowanych technologicznie krajów w Europie – powiedział Marek Zagórski.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Reklamy


Categories: Bez kategorii, Internet, Newsy, prawo, Rynek, Technologia, Wydarzenia

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: