Składany smartfon Samsung Galaxy Fold – nasze pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenia

To co wyróżnia Galaxy Fold, to przede wszystkim jego konstrukcja. Telefon został wyposażony w pierwszy na świecie 7,3‑calowy wyświetlacz Infinity Flex, który można złożyć, zmniejszając rozmiary urządzenia i zamykając ekran w środku. Kiedy oglądałam zdjęcia Galaxy Fold, to miałam wrażenie, że jest on bardzo ciężki i niewygodny, ale po wzięciu telefonu do ręki zupełnie zmienił  się mój pogląd na jego temat. Urządzenie jest  bardzo poręczne i świetnie leży w dłoni, a po jego rozłożeniu daje nam sporą przestrzeń do pracy.

Dla ekranu wewnętrznego Samsung opracował nową warstwę polimerową i stworzył wyświetlacz o ok. 50% cieńszy niż typowy wyświetlacz smartfonu. Właściwości nowego materiału sprawiają, że Galaxy Fold zachowuje elastyczność będąc równocześnie mocnym i wytrzymałym.

Galaxy Fold otwiera się i zamyka niczym książka. W celu uzyskania takiego efektu, firma Samsung opracowała specjalne zawiasy z wieloma punktami domykającymi. Producent zapewnia, że  urządzenie zostało przetestowane i powinno wytrzymać do 200 tys. zgięć. Tego nie jestem wstanie potwierdzić, gdyż telefon miałam w ręce zaledwie godzinę, ale mogę przyznać, że Fold wygląda bardzo solidnie. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane, nic nie odstaje, nic nie trzeszczy, a otwieranie i zamykanie telefonu przebiega bardzo płynnie i bez żadnych oporów.

Jak już wspomniałam wyżej Galaxy Fold został wyposażony w dwa wyświetlacze

 • Główny wyświetlacz: 7,3” QXGA + Dynamic AMOLED (4,2:3)
 • Wyświetlacz na obudowie urządzenia: 4,6” HD + Super AMOLED (21:9)

Główny wyświetlacz oferuje piękne i nasycone kolory o wysokim kontraście. Co więcej jest bardzo jasny i czytelny, a podświetlenie jest równomierne na całej powierzchni ekranu. Bez problemu możemy na nim pracować nawet na dworze. Zarówno wideo, jak i zdjęcia na takim wyświetlaczu wyglądają ostro i naturalnie. Podobnie wyświetlacz na obudowie jest bardzo czytelny i wygodny w użytkowaniu.

Praca na tym telefonie powinna zatem należeć do przyjemności. Jedyne to co mnie zastanawia, to jak składany ekran będzie z nami współpracował po np. roku użytkowania. Czy nadal będzie wystarczająco czuły i nic nie stanie się z kolorami czy matrycą w miejscu zgięcia? Już pojawiają się w sieci pierwsze doniesienia o problemach. Tutaj zostaje poczekać na pierwszych stałych użytkowników urządzenia i ich doniesienia po dłuższym użytkowaniu.

Galaxy Fold został wyposażony w mocne podzespoły jakim są:

 • Procesor (AP): Procesor ośmiordzeniowy 7 nm 64-bitowy
 • Pamięć: 12 GB RAM (LPDDR4x), 512 GB (UFS3.0)
 • Akumulator:
  • 4380 mAh (typowo)
  • Szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe
  • Ładowanie przewodowe kompatybilne z QC2.0 i AFC
  • Ładowanie bezprzewodowe kompatybilne z WPC i PMA
 • System operacyjny: Android 9.0 (Pie)

Nie znajdziemy w nim między innymi:

 • wejścia na karty MicroSD
 • wyjścia mini Jack
 • odporności na pył i zachlapanie

Tutaj, niestety z racji bardzo krótkiego użytkowania, nie jestem wstanie powiedzieć jak długo wytrzymuje bateria czy jak wygląda dłuższe działanie i wydajność systemu. Jedyne co mogę napisać, to to, że podczas krótkiego obcowania z tym urządzeniem wszystko działało płynnie, nic się nie zwiesiło. Złożony Galaxy Fold z powodzeniem posłuży nam do dzwonienia czy pisania wiadomości, a po rozłożeniu umożliwi pracę np. z wieloma aplikacjami czy skorzystanie z doskonałego ekranu do przeglądania cyfrowych czasopism, oglądania filmów czy treści w rozszerzonej rzeczywistości (AR). Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wspomniane okno wielu zadań, które pozwala otworzyć  do trzech aktywnych aplikacji równocześnie, łącząc np. przeglądanie stron internetowych, oglądanie wideo i chat z przyjaciółmi – wszystko na jednym ekranie. Co więcej przejście pomiędzy ekranem głównym, a tym na wyświetlaczu również przebiega bardzo płynnie i bezproblemowo. Niezależnie od aktualnie używanego ekranu, aplikacje wyświetlą te same informacje.

2 myśli na temat “Składany smartfon Samsung Galaxy Fold – nasze pierwsze wrażenia

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: