Jakość usług głosowych i szybkość Internetu mobilnego w sklepach sieci IKEA

Zdarzyło się wam podczas zakupów w centrum handlowym sięgnąć po smartfona, by w kolejce do kasy sprawdzić nowe wiadomości w Messengerze albo zadzwonić do znajomych? Pewnie często mierzyliście się przy tej okazji z problemami z jakością połączenia. Specjaliści Notel Polska postanowili sprawdzić z jakimi problemami dotyczącymi zasięgu sieci mogą borykać się klienci i pracownicy centrów handlowych. W tym celu przeprowadzili pomiary w sklepach IKEA na Warszawie Targówku oraz w podwarszawskich Jankach.

Biorąc pod uwagę szybkość pobierania i wysyłania danych za pomocą sieci mobilnej to Orange pozwalał cieszyć się z najwyższych prędkości. Operator zanotował odpowiednio 21 Mb/s (średnia szybkość pobierania danych) oraz 10 Mb/s (średnia szybkość wysyłania danych). Plus po zmianie lokalizacji (z sali konferencyjnej na parter hali sklepowej) dotknął dziesięciokrotny spadek przepływność dla pobierania danych. Wynik tego operatora w tej kategorii zmniejszył się z 20 Mb/s na 2 Mb/s.

W sieci Play przy okazji prowadzonych badań wystąpiły problemy z dostępnością dla zasobów testowych HTTP. Z kolei T-Mobile oferował dobrą i stabilną jakość dla serwisów HTTP zarówno w kontekście pobierania, jak i wysyłania danych.

Ponadto specjaliści Notel Poland zaobserwowali, że w lokalizacji 1 wszyscy operatorzy mieli zbliżoną prędkość dla pobierania stron www. Play mierzy się jednak z problemami z dostępnością stron testowych niezależnie od lokalizacji pomiarów. Wyjątkiem była strona portalu informacyjnego Onet. Warto zauważyć, że w lokalizacji 2 jakość dla serwisów HTTP w sieci Plus uległa znacznej degradacji. To konsekwencja niskiego poziomu sygnału.

Jak przeprowadzono testy?

Testy zostały przeprowadzone za pomocą tzw. walk testu (w celu weryfikacji instalacji radiowej wewnątrz budynku) i pomiaru stacjonarnego w dłuższym okresie (na potrzeby sprawdzenia jakości i stabilności usług oferowanych przez operatorów mobilnych). Na ich podstawie został przygotowany raport, który zaprezentował pokrycie i jakość usług dla każdego z operatorów.

Do badań został użyty system TEMS Pocket 21.0.1 (Samsung S8 SM-G950F) w połączeniu z TEMS Director 3.0, który umożliwiał zdalne zestawienie i monitorowanie pomiarów.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że IKEA wybudowała sieć indoor DAS i umożliwiła operatorom podpięcie się do niej. Wszyscy, oprócz Plusa, skorzystali z tego. W związku z tym, Plus w sklepach IKEA korzysta jedynie z nadajników zewnętrznych (outdoor). Ma to duże znaczenie dla zasięgu, ponieważ, jak wspominaliśmy w pierwszej części artykułu, konstrukcja hali sklepowej działa niczym puszka Faradaya i mocno tłumi sygnał pochodzący z zewnątrz.

Eksperci Notel Poland zgodnie twierdzą, że IKEA oraz inne podmioty mające instalacje indoor DAS powinny zwrócić szczególną uwagę m. in. na ciągłe monitorowanie świadczonej jakości usługi w czasie. Chodzi tu przede wszystkim o kluczowe aplikacje biznesowe będące w użyciu przez klienta (tj. komunikatory, poczta, SAP, bilingi, płatności kartą czy aplikacje do przeprowadzania inwentaryzacji).

Wyniki testów w lokalizacji IKEA Janki: Tutaj

źródło: RFBenchmark

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: