ELIoT Pro – polski system zabezpieczy Internet Rzeczy

Polski system zabezpieczy Internet Rzeczy. Światowa premiera ELIoT Pro jednocześnie podczas Cybersec w Katowicach i Kongresu IoT Solutions w Barcelonie

29 października jednocześnie w Katowicach i w Barcelonie odbędzie się światowa premiera polskiego systemu ELIoT Pro do zabezpieczenia sieci IoT, chroniącego użytkowników, urządzenia i dane. Rozwiązanie autorstwa Cyberus Labs całkowicie eliminuje potrzebę korzystania z haseł, czyli najsłabszego punktu w cyberbezpieczeństwie. Jest przeznaczone między innymi do ochrony inteligentnych budynków, miast, połączonych z Internetem samochodów czy elementów przemysłu 4.0.

System ELIoT Pro (Easy & Lightweight IoT Protector) to pierwsze na świecie tak kompleksowe rozwiązanie służące zabezpieczeniu oraz monitorowaniu sieci Internetu Rzeczy. ELIoT Pro składa się z czterech komponentów: uwierzytelniania użytkowników, uwierzytelnienia urządzeń wspartego przez algorytm szyfrujący transmisję danych między nimi, systemu monitorowania zachowania całego środowiska IoT i wszystkich jego urządzeń, wykrywającego awarie oraz ataki, oraz systemu umożliwiającego utrzymanie ciągłości procesów.

Działanie ELIoT Pro porównałbym do ciągłego monitoringu funkcjonowania skomplikowanych systemów w pojazdach kosmicznych, w ramach którego dane są nieprzerwanie i na bieżąco przesyłane do centrum kontroli lotów. ELIoT Pro to coś więcej niż czyste wykrywanie anomalii związanych z cyberatakami. To ekosystem, który gwarantuje zabezpieczenie użytkowników, logowanie, uwierzytelnianie urządzeń, szyfrowanie danych, monitorowanie, analizę oraz zapewnia możliwość utrzymania ruchu i ciągłości działania urządzeń. W tym momencie nie ma na świecie takich systemów zabezpieczania sieci IoT – tłumaczy Marek Ostafil, współzałożyciel i COO Cyberus Labs.

Cyberus Labs jest obecnie na etapie realizacji projektu pilotażowego mającego na celu ochronę systemu KISMIA przez ELIoT Pro. Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy to pierwszy w Polsce inteligentny monitoring, który sam potrafi wykrywać i alarmować dyspozytorów o różnych zdarzeniach. Łączy w sobie 274 kamery monitoringu, a także czujniki i detektory. Najważniejszą innowacją systemu są zaawansowane analityki wideo rozpoznające między innymi pozostawiony bez opieki obiekt, łamanie przepisów drogowych, w tym nieprawidłowe parkowanie, dewastację lub leżącego człowieka. KISMIA to realizacja idei big data w służbie mieszkańcom.

Tak rozległy system, złożony z wielu podłączonych do sieci urządzeń, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia – nie tylko przed atakami hakerskimi, wyciekiem danych, nieuprawnionym dostępem do informacji, ale też przed przestojami i awariami. W tym pomóc ma ELIoT Pro. Cyberus Labs zaproponował miastu Katowice pilotażowe zainstalowanie swojego systemu do ochrony projektu KISMIA.

W ciągu ostatnich kilku lat Katowice podjęły wiele starań o zmianę swego profilu ekonomicznego z przemysłu ciężkiego na zaawansowany technologicznie. Stale wspieramy działania związane z pobudzaniem przedsiębiorczości oraz nowe przedsięwzięcia w sektorze innowacji i zaawansowanych technologii. Synergia między samorządem, nauką a firmami ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego miasta. Z tego powodu podjęliśmy współpracę z Cyberus Labs, katowicką firmą, która zaoferowała możliwość pilotażowego testowania innowacyjnego systemu ELIoT Pro na elementach Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analiz. Cieszymy się na tę współpracę, gdyż zdajemy sobie sprawę, iż przybierające na sile zagrożenie dla wrażliwych danych i infrastruktury IT jest wynikiem transformacji cyfrowej i zmiany sposobu świadczenia usług publicznych, które coraz częściej są przenoszone do świata wirtualnego. Powoduje to, że coraz większa ilość danych narażona jest na coraz bardziej wyspecjalizowane ataki. Zapraszamy, jako miasto gospodarz Forum Cybersec, do dwudniowych debat na temat cyberbezpieczeństwa – zaprasza Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Katowice.

Pokaz możliwości systemu uczestnicy Cybersec będą mogli zobaczyć aż dwa razy. 29 października o godzinie 12.40 przedstawiciele miasta oraz Cyberus Labs zademonstrują sposób bezpiecznego logowania, udowodnią, że tylko odpowiednie osoby mają dostęp do danych wrażliwych, oraz zaprezentują alerty informujące o problemach z poszczególnymi urządzeniami czy o potencjalnych próbach ataków na sieć.

O godzinie 16.00 odbędzie się natomiast światowa premiera ELIoTa. Pokaz systemu odbywający się w Katowicach będzie transmitowany do Barcelony, gdzie w ramach IoT Solutions World Congress Jacek Wolosewicz, współzałożycieli i CEO Cyberus Labs, opowie o funkcjonalnościach ELIoT Pro. To wystąpienie będzie można także zobaczyć na telebimach w Katowicach oraz w internecie.

Ten międzynarodowy aspekt wydarzenia jest dla nas ważny także dlatego, że system ELIoT Pro został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, a dokładniej z programu SME Instrument, co świadczy o tym, że zauważono i doceniono globalny potencjał naszego rozwiązania. Według naszej wiedzy jeszcze żaden polski produkt nie miał światowej premiery w dwóch różnych krajach w tym samym momencie – mówi Jacek Wolosewicz z Cyberus Labs.

Prace nad systemem ELIoT Pro trwają. Teraz przed twórcami projektu implementacje pilotażowe i przygotowanie systemu do wdrożeń komercyjnych.

Cybersec jest coroczną konferencją typu public policy, poświęconą strategicznym aspektom cyberprzestrzeni oraz globalnej rewolucji technologicznej. Cybersec to nie tylko konferencja, ale też proces tworzenia prężnie rozwijającej się międzynarodowej społeczności, skupionej na cyberbezpieczeństwie i partnerstwie pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym.

IoT Solutions World Congress jest największym wydarzeniem IoT na świecie. W 2018 roku kongres zgromadził ponad 16 tysięcy uczestników ze 120 krajów oraz 341 wystawców i partnerów.

O programie SME Instrument (Horizon 2020)

SME Instrument jest programem, który finansuje innowacyjne projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Granty przyznawane są najbardziej innowacyjnym firmom i ich projektom z globalnym potencjałem. SME Instrument jest częścią Horyzontu 2020 – programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej, którego budżet na lata 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro.

źródło: Cyberus Labs

One thought on “ELIoT Pro – polski system zabezpieczy Internet Rzeczy

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: