Aplikacja SkinCareAI pomoże w diagnozie czerniaka

DataArt, firma zajmująca się konsultingiem technologicznym na skalę globalną, uruchomiła prototyp aplikacji SkinCareAI, która analizuje obrazy skóry w celu wykrycia wczesnych oznak czerniaka.

zdrowie - lekarz

SkinCareAI bazuje na zbiorze ponad 13 tysięcy zdjęć dermatoskopowych z wiodących klinik dermatologicznych na całym świecie oraz opisach medycznych, przyporządkowanych do każdego z nich. Użytkownicy mogą przesłać zdjęcia własnych zmian skórnych do aplikacji, która za pomocą algorytmów machine learning analizuje je w ciągu kilku sekund. Po „porównaniu” obrazu z tysiącami innych, SkinCareAI klasyfikuje zmianę, identyfikując jej właściwości morfologiczne i sugeruje kolejne kroki.

– Skompresowaliśmy dzisiątki tysięcy godzin ciężkiej pracy najlepszych dermatologów z całego świata w jednym narzędziu. To tak, jakby móc zbadać podejrzanie wyglądające znamię przez tysiące lekarzy i skorzystać z ich współnego doświadczenia i fachowej wiedzy. Właśnie to oferuje nasza prototypowa aplikacja na smartfony – powiedział Adrei Sorokin, senior software engineer w DataArt, pomysłodawca narzędzia.

– Aplikacja nie zastępuje diagnoz lekarskich, ale pozwala na zapobieganie chorobom skóry poprzez kontrolę własnego ciała. Czas, który mija od zauważenia zmiany skórnej, do postawienia diagnozy przez lekarza, ma istotny wpływ na powodzenie dalszej kuracji. Aplikacja zachęca użytkowników do samodzielnej kontroli oraz, w razie potrzeby, zbadania przez lekarza. Pomaga także społeczności medycznej, zapewniając indywidualnym lekarzom korzystanie ze zbiorowego doświadczenia. Jest też kolejnym dowodem na skutecznie wykorzystanie machine learning w diagnostyce medycznej  – dodał Adrei Sorokin.

Co roku diagnozuje się na świecie ponad 100 tysięcy przypadków czerniaka. W Polsce, stanowi on blisko 2 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory. Jest to też najbardziej śmiercionośny rodzaj nowotworu skóry, jednak wykryty odpowiednio wcześnie, jest wyleczalny w ponad 90 proc. przypadków.

Aplikacja SkinCareAI jest obecnie w stadium prototypu. DataArt prowadzi negocjacje z partnerami z branży medycznej w celu dalszego rozwoju i wprowadzenia aplikacji do użytku na smartfony z systemami Android i iOS.

– Jesteśmy przekonani, że rozwój aplikacji z medycznym partnerem pomoże uratować wiele istnień ludzkich dzięki wczesnemu wykryciu choroby – dodał  Adrei Sorokin.

SkinCareAI jest kolejnym projektem firmy DataArt z zakresu opieki zdrowotnej. W 2018 roku, DataArt uruchomiła KidPRO, aplikację medyczną dla rodziców, która pozwala w łatwy i zabawny dla dzieci sposób monitorować skutczność terapii pediatrycznych.

źródło: DataArt

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: