Czy inteligentne dzwonki zastąpią wizjery w drzwiach?

Dzwonek z kamerą – tak najczęściej myśli się o nowoczesnych urządzeniach, których funkcję jeszcze w XIX wieku spełniała kołatka. Właściwie posiadają one znacznie więcej funkcji, niż ich tradycyjne odpowiedniki, jednak nie jest to tylko możliwość widzenia osoby po drugiej stronie drzwi. Jakie funkcje posiadają dzwonki smart home? Czy warto inwestować w takie rozwiązania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poniżej.

W dobie tak niezwykłego rozwoju technologicznego nie powinno dziwić, że  obecne smartfony trzymane w kieszeni są bardziej rozbudowane niż komputery, jakie posiadało NASA, wypuszczając Apollo 11 na księżyc. Rozwój ten przekłada się jednak na życie codzienne, a technologia dostarcza rozwiązań, które mają spełniać potrzeby każdego człowieka. Jedną z takich nowinek, są właśnie dzwonki do drzwi typu smart home. Jak  powszechnie wiadomo, dzwonek to jeden z elementów, dzięki któremu życie staje się nieco prostsze – domownicy słyszą, kiedy ktoś czeka pod ich drzwiami, a osoba po drugiej stronie nie musi pukać do drzwi i obijać sobie tym samym kostek u rąk, aby dać znać, o swoim przyjściu. Czy w dzisiejszych czasach tradycyjne dzwonki to już za mało?

Jakie funkcje?

Chcąc odpowiednio zaprezentować, jakie możliwości posiadają inteligentne dzwonki, najlepiej dokonać tego na konkretnym modelu. Będzie to DP1 od marki EZVIZ – producenta zabezpieczeń dla domu typu smart home. Jakie inne funkcje oprócz dzwonienia i możliwości  zobaczenia osoby po drugiej stronie, mogą posiadać takie dzwonki? Co najważniejsze należą one do grupy urządzeń smart home, są zatem kompatybilne ze smartfonami, za pomocą specjalnej aplikacji. Przykładowy model pozwala na zdalny podgląd tego, co widać przed drzwiami. Co więcej, DP1 wykrywa, gdy ktoś pojawi się przed kamerą lub spędza przed nią zbyt dużo czasu, a następnie wysyła alert na telefon właściciela kamery. Jednak najciekawsze jest to, że przez dzwonek ten można rozmawiać z poziomu telefonu. Dwukierunkowe audio, umożliwia porozumienie się z osobą stojącą za drzwiami, dzięki czemu jednocześnie pełni funkcję swego rodzaju domofonu. Aplikacja wyśle także powiadomienie, gdy ktoś zadzwoni dzwonkiem. Może być to np. kurier, któremu dzięki funkcji rozmowy można przekazać, by zostawił paczkę u sąsiada.

Jak działają?

Dzwonek smart home działa na tej samej zasadzie co dzwonek tradycyjny. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby zaczął on dzwonić. Nieco inny jest natomiast sposób ich instalacji oraz wymagania, aby mogły poprawnie działać. Po pierwsze montuje się je na drzwiach, a nie obok nich. Po drugie, aby spełniały swoją funkcję, konieczny jest dostęp do Wi-Fi, dzięki temu możliwe będzie podłączenie dzwonka do aplikacji oraz jego zdalna obsługa. Większość dzwonków smart home jest także wyposażonych w baterię, którą można ładować przez kabel USB lub power banka.

Czy są bezpieczne?

Instalacja takiego urządzenia jest w istocie kolejnym zabezpieczeniem dla domu. Należy nawet stwierdzić, że powstały one właśnie w tym celu – by jeszcze lepiej chronić mieszkanie przed intruzami i nachalnymi wizytami, niezapowiedzianych osób. Wraz z kamerami monitorującymi, tworzą kompletny system ochronny. Dzięki dzwonkom smart home zyskuje się większy spokój, przebywając poza domem, ponieważ sprawiają one wrażenie, jakby ktoś rzeczywiście w nim był. Umożliwiają dokładne sprawdzenie, kto stoi za drzwiami. Wspomniany model DP1 od EZVIZ został wyposażony w widzenie szerokokątne, dlatego kamerze nie umknie nawet ktoś chowający się pod nią.

Czy warto je kupić?

Odpowiedź na to pytanie nie może być inna niż twierdząca. Dzwonki te będą odpowiednie nie tylko dla entuzjastów nowych technologii, ale dla każdego, kto chce dbać o bezpieczeństwo swojego mieszkania oraz mieć kontrolę nad tym, co dzieje się za jego drzwiami. Ponadto producenci oprócz rozbudowanych funkcji, mają także na uwadze wygląd urządzeń. Większość z nich ma nowoczesny i minimalistyczny design, nie rzucając się tym samym w oczy. Zatem każdy, kto ceni sobie zarówno inteligentne rozwiązania, bezpieczeństwo, jak i elegancką prostotę, nie będzie żałował takiej inwestycji.

źródło: EZVIZ

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: