Garmin Autoland – system w sytuacji awaryjnej autonomicznie ląduje samolotem

Firma Garmin zaprezentowała rewolucyjne rozwiązanie dla lotnictwa – pierwszą generację systemu Garmin Autoland. W sytuacji awaryjnej Autoland może przejąć kontrolę nad statkiem powietrznym i doprowadzić do bezpiecznego lądowania bez interwencji człowieka1. System może wybrać najbardziej optymalne lotnisko i pas startowy, biorąc pod uwagę czynniki takie jak pogoda, teren, przeszkody czy statystyki dotyczące osiągów samolotu. System ten znacząco podnosi komfort psychiczny podróży drogą lotniczą i już niedługo będzie dostępny w wybranych maszynach wyposażonych w zintegrowany system Garmin G3000.

Wraz z wprowadzeniem tej niezwykłej innowacji, jaką jest pierwszy system automatycznego lądowania Autoland, branża lotnicza zmieni się na zawsze” – powiedział Cliff Pemble, prezes i dyrektor zarządzający Garmin – „Stworzenie tego systemu pokazuje jak bardzo wielką wagę przykłada Garmin do tworzenia zaawansowanych technologii, które podnoszą bezpieczeństwo lotów i potencjalnie mogą ratować ludzkie życie.

W sytuacji awaryjnej pilot lub pasażerowie na pokładzie mogą aktywować system, może on także włączyć się automatycznie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Autoland oblicza plan lotu do odpowiedniego lotniska, inicjuje podejście do lądowania i autonomicznie ląduje samolotem – bez interwencji pilotów czy pasażerów.

Wizja jaka stała za stworzeniem pierwszego systemu automatycznego lądowania Autoland dedykowanemu lotnictwu cywilnemu, to naturalny krok w przyszłość dla Garmin. Wiedząc jakie technologie już stworzyliśmy i jakie technologie autonomicznego lotu już są dostępne, doszliśmy do wniosku, że naszą odpowiedzialnością jest stworzyć z tego jedną całość. To, co powstało, zrewolucjonizuje podróżowanie drogą lotniczą” – powiedział Phil Straub, wiceprezes Garmin i dyrektor zarządzający działem produktów dla lotnictwa – „Gratulacje należą się całemu zespołowi pracowników Garmin, który przekuł w rzeczywistość niesamowitą wizję. Zmieni ona całą branżę, nasze życie, a także pozwoli chronić to co dla nas najcenniejsze – nasze dzieci, rodzinę i przyjaciół.

System Autoland wybiera lotnisko na podstawie wielu kryteriów m.in. pogody, ilości paliwa w zbiornikach, nawierzchni i długości pasa startowego, ukształtowania terenu, ewentualnych przeszkód oraz dostępności systemu podejściowego GPS z prowadzeniem pionowym i poziomym. Może także zostać nawiązana automatyczna komunikacja z kontrolą lotów (ATC), aby uprzedzić kontrolerów i pilotów pozostających w pobliżu o podejmowanych automatycznie krokach i lokalizacji maszyny.

Gdy system jest aktywny, pasażerowie otrzymują proste do zrozumienia wizualne i głosowe komunikaty dotyczące tego, co się dzieje. Ekrany w przedziale pasażerskim pokazują lokalizację samolotu na mapie wraz z informacją o docelowym porcie lotniczym, szacowanym czasie przybycia, odległości do portu docelowego i pozostałych zasobach paliwa. W prosty do zrozumienia sposób podane są także prędkość, wysokość oraz kurs samolotu. Pasażerowie mają także możliwość komunikowania się z udzielającą im instrukcji kontrolą lotów poprzez wyświetlany na ekranach interfejs.

System Garmin Autothrottle używany jest do automatycznej kontroli prędkości samolotu, monitorowaniu parametrów pracy i mocy silników – tak aby samolot mógł wznosić się, obniżać lub utrzymywać pułap lotu, gdy aktywny jest system Autoland. Podczas samego podejścia do lądowania, system inicjuje kontrolowane obniżenie pułapu w celu dotarcia do wybranego lotniska, wysuwa podwozie i hamulce aerodynamiczne. Będąc już w konfiguracji gotowej do lądowania, samolot rozpoczyna schodzenie do pasa startowego. Po wylądowaniu automatycznie inicjowane jest hamowanie przy jednoczesnym śledzeniu linii środka pasa i utrzymywaniu toru jazdy, aż do zupełnego zatrzymania się samolotu. Następnie automatycznie wyłączane są silniki, tak aby osoby znajdujące się na pokładzie mogły bezpiecznie opuścić samolot.

Wprowadzając pierwszy system automatycznego lądowania Autoland, Garmin rewolucjonizuje branżę lotnictwa cywilnego.

Pilot może w każdym momencie wyłączyć system Autoland poprzez proste wciśnięcie przycisku „AP” na autopilocie lub przycisku odłączającego autopilota. Ekrany pokażą wtedy informację, że system Autoland został wyłączony, a w przypadku przypadkowej deaktywacji, system wskaże pasażerom jak ponownie go uruchomić.

Garmin Autonomí, jest rodziną rozwiązań technologicznych służących automatyzacji lotu – w jej skład wchodzą systemy takie jak Autoland, Emergency Descent Mode (EDM) i Electronic Stability and Protection (ESP). Technologie te wzbogacają awionikę Garmin o dodatkowe elementy podnoszące bezpieczeństwo lotu. Na przykład, gdy nastąpi rozszczelnienie kabiny, EDM może automatycznie obniżyć pułap lotu do żądanej wysokości bez interwencji pilota, co zapobiega niebezpieczeństwom związanym z niedotlenieniem.

ESP jeszcze bardziej wzbogaca zestaw funkcji Autonomí poprzez wspomaganie pilota w unikaniu latania na niepożądanych pułapach, innych niż standardowe. System ten pracuje w tle podczas ręcznego sterowania samolotem i zapobiega nieumyślnemu wejściu na nieodpowiedni pułap czy przyjęcie nieodpowiedniego kąta w skręcie. Gdy pilot utraci czujność podczas sterowania ręcznego i przekroczy zadany kąt wznoszenia lub opadania, przechyłu lub zadaną prędkość, system Garmin ESP aktywuje się i pilot wyczuje opór na drążku sterowym, który naprowadzi go na odpowiednie parametry lotu.

System Autoland będzie wkrótce dostępny jako element zintegrowanego systemu awioniki G3000 w samolotach Cirrus Vision Jet oraz Piper M600 – obecnie oczekuje na uzyskanie niezbędnych certyfikatów Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). Aby dowiedzieć się więcej o rodzinie produktów Garmin Autonomí i technologiach automatyzacji lotu, odwiedź http://www.garmin.com/Autonomi.

1 Odwiedź Garmin.com/ALuse aby dowiedzieć się więcej o wymogach systemu Autoland oraz jego ograniczeniach.

źródło: Garmin

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: