Pięć błędów, jakie popełniamy w mediach społecznościowych

Jak pokazuje najnowszy raport, Facebook, Twitter i Instagram znajdują się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie. Chociaż miliardy ludzi codziennie spędzają na tych platformach społecznościowych tysiące godzin, niewielu z nich uważa te czynności za ryzykowne. Ryzyko wynika z nieostrożnych działań, które czasami podejmujemy w sieci, kiedy zapominamy o naszej prywatności.

Daniel Markuson, ekspert ds. prywatności cyfrowej w NordVPN, stwierdza, że prywatność kont w sieci społecznościowej jest tak samo ważna jak treść, którą się w niej zamieszcza. Choć prywatność w mediach społecznościowych jako osobisty wybór może być dyskusyjna, ekspert wybrał najczęstsze błędy popełniane przez wszystkich użytkowników i wyjaśnił, jak unikać ich popełniania:

 Podawanie zbyt wielu informacji

Niebezpieczne jest ujawnianie zbyt wielu lub zbyt poufnych informacji, takich jak lokalizacje, zdjęcia biletu lotniczego lub paszportu z numerami identyfikacyjnymi, odliczanie do czasu opuszczenia domu na wakacje, nowe drogie zakupy itp. Przestępcy czający się w Internecie mogą wykorzystać te informacje do kradzieży tożsamości, włamania się do domu lub po prostu szantażu. Co więcej, hakerzy często szukają do ataku osób wrażliwych emocjonalnie, więc Twój wybuch emocji w mediach społecznościowych może zostać skierowany przeciwko Tobie.

Nie udostępniaj na profilach w mediach społecznościowych swoich danych osobowych, takich jak adres domowy i numer telefonu, ponieważ staną się one łatwo dostępne dla każdego. Daniel Markuson z NordVPN twierdzi, że lepiej jest wstrzymać się z publikowaniem informacji w Internecie podczas wyjazdu — zwłaszcza tych, które obejmują lokalizację w czasie rzeczywistym. Ekspert sugeruje również nieumieszczanie zdjęć wszelkich dokumentów zawierających informacje szczególnie chronione lub kody poddające się skanowaniu, takie jak kody QR i kody kreskowe. Należy także pamiętać, aby nie dzielić się swoimi prywatnymi odczuciami ani nie uczestniczyć w zażartych dyskusjach online, które mogłyby przykuć uwagę oszustów.

 Używanie tego samego hasła do wszystkich kont na portalach społecznościowych

Wyobraź sobie, że Twoje hasło do serwisu Twitter wycieka, a Ty używasz tego samego hasła do swojego Facebooka i Instagrama. Haker może teraz zablokować Twój dostęp do kont w serwisach społecznościowych, uzyskać dostęp do wszystkich Twoich prywatnych informacji, w tym zdjęć — a następnie wykorzystać je w złym zamiarze.

Aby uniknąć ewentualnej kradzieży tożsamości, należy używać różnych haseł na różnych platformach społecznościowych. Dobrą praktyką jest również częste zmienianie haseł i używanie silnych kombinacji. Daniel Markuson zaleca korzystanie z menedżera haseł, jak na przykład NordPass. Zapamiętuje on skomplikowane hasła lub je generuje, a także pozwala przechowywać, organizować i uzyskiwać dostęp do haseł z dowolnego miejsca.

Zapominanie o ustawieniach prywatności swojego konta

Użytkownicy mediów społecznościowych czasami zapominają o bezpieczeństwie cybernetycznym, ponieważ dzielą się informacjami szczególnie chronionymi i dodają do listy znajomych osoby, których nie znają. Jednakże niektórzy z tych nieznajomych mogą być cybernetycznymi intrygantami, którzy mogą karmić Cię szkodliwymi, fałszywymi wiadomościami lub wysyłać za pomocą wiadomości łącza z wirusami. Osoby te mają również dostęp do zdjęć i innych informacji, które udostępniasz swoim znajomym.

Nie należy zatem zaprzyjaźniać się w mediach społecznościowych z nieznajomymi ludźmi. Zawsze przed dodaniem osoby do Twojego Facebooka można przejrzeć listę wspólnych przyjaciół lub wspólnych zainteresowań.

Nawet jeśli nie zaprzyjaźniasz się z nieznajomymi, ale Twój profil jest publiczny, każdy może pozyskać Twoje dane i wykorzystać je do własnych podstępnych potrzeb. Daniel Markuson przypomina, że warto sprawdzić, komu udostępnia się informacje, zanim zamieści się cokolwiek w sieci. Warto upewnić się, że Twoje posty widoczne są tylko dla Twoich znajomych — a nie dla wszystkich w Internecie.

Branie udziału w quizach

Jak będziesz wyglądać za 50 lat? Którą jesteś postacią z Gry o Tron? W przypadku wtyczek ze złośliwym oprogramowaniem oszuści wykorzystują te testy do uzyskania Twoich danych osobowych. W marcu tego roku Facebook pozwał dwóch ukraińskich twórców quizów, którzy korzystali z takich gier, aby uzyskać dostęp i ukraść prywatne dane od użytkowników Facebooka. Oszuści serwowali użytkownikom Facebooka swoje własne reklamy zamiast tych, które zostały oficjalnie zatwierdzone.

Chociaż quizy na Facebooku wydają się całkowicie nieszkodliwe, nie daj się na nie nabrać. Ich algorytmy są zbyt proste, aby powiedzieć Ci prawdę, więc warto zachować sceptycyzm i po prostu ich nie rozwiązywać. Według Daniela Markusona z NordVPN, jeśli nadal nie możesz oprzeć się jakiemuś kuszącemu testowi, sprawdź, jakich informacji wymaga on z Twojego profilu i zdecyduj, czy naprawdę chcesz je udostępnić.

Korzystanie z mediów społecznościowych w niezabezpieczonej publicznej sieci Wi-Fi

 Najnowsze badanie pokazuje, że 79% użytkowników publicznych sieci Wi-Fi podejmuje znaczne ryzyko przy wyborze sieci. Wybierają punkt dostępu do sieci ze względu na siłę sygnału Wi-Fi, wybierają odpowiednio brzmiącą nazwę lub po prostu wybierają dowolną bezpłatną opcję. Jednak hakerzy używają niezabezpieczonych połączeń publicznych do szpiegowania urządzeń i kradzieży prywatnych danych — w tym haseł do mediów społecznościowych.

Należy zachować szczególną ostrożność przy podłączaniu się do bezpłatnych sieci Wi-Fi w kawiarniach, hotelach i innych miejscach publicznych, ponieważ mogą one być niedostatecznie chronione. Nie należy logować się na swoje konta społecznościowe ani odwiedzać wrażliwych witryn internetowych podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi. Jednym z najlepszych sposobów bezpiecznego korzystania z bezpłatnego hotspotu jest zainstalowanie VPN takiego jak NordVPN. Dzięki niemu Twoje połączenie internetowe będzie prywatne i żadne dane szczególnie chronione nie będą mogły zostać skradzione.

 INFORMACJE O NORDVPN

NordVPN jest najbardziej zaawansowanym na świecie dostawcą usług VPN, który jest bardziej zorientowany na bezpieczeństwo niż większość usług VPN. Oferuje podwójne szyfrowanie VPN, blokowanie złośliwego oprogramowania i usługę Onion Over VPN. Produkt jest bardzo przyjazny dla użytkownika, dostępny jest za jedną z najlepszych cen na rynku, posiada ponad 5000 serwerów na całym świecie i jest przyjazny dla usług P2P. Jedną z kluczowych cech NordVPN jest polityka braku rejestracji danych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: nordvpn.com.

źródło: NordVPN

 

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: