Philips – aktywność fizyczna mimo smogu

Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście nie zawsze oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej na powietrzu. Kiedy powstrzymać się jednak od treningu?

Wszechobecny smog jest groźny dla ludzkiego organizmu – pogarsza samopoczucie, ale może też prowadzić do poważnych chorób w przyszłości, a nawet skrócić życie, dlatego przy pogorszeniu jakości powietrza często zaleca się pozostanie w domach oraz ograniczenie do minimum przebywania na zewnątrz. Czy zawsze powinniśmy wstrzymać się z aktywnością fizyczną i treningami na wolnym powietrzu?  Czy smog wygrywa z troską o utrzymanie dobrej kondycji lub atrakcjami typu łyżwy czy narty? Na szczęście nie zawsze!

Philips AC3259

Zgodnie z zaleceniami Agencji Ochrony Środowiska aktywność fizyczną należy promować mimo smogu. Trzeba jednak mieć na uwadze zmieniającą się jakość powietrza i przed planowym na powietrzu wysiłkiem fizycznym zaleca się sprawdzenie jakości powietrza w aplikacjach, które wykazują aktualny i prognozowany indeks jakości powietrza AQI (z ang.- air quality index) – zauważa dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego WUM. – Dodatkowo, osoby aktywnie docierające do pracy rowerem lub pieszo nie tylko wykazują lepsze wyniki zdrowotne, ale nie przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń – dodaje ekspert.

Pamiętajmy, że poziomy stężeń zanieczyszczeń powietrza są bardzo zmienne i zależą od pory roku czy też pory dnia. Stężenia szkodliwych cząstek w powietrzu zależą również od miejsca pomiaru tj. wyniki mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt mcg/m3 w zależności, czy stężenie cząstek było mierzone na zewnątrz, w pobliżu ruchliwej ulicy, w domu, w miejscu pracy, w szkołach czy w samochodzie. Warto więc sprawdzić informacje jak najprecyzyjniej.

Philips AC3858

Skala jakości powietrza a aktywność fizyczna

Agencja Ochrony Środowiska (z ang. Environmental Protection Agency) stworzyła 6-stopniową skalę jakości powietrza, wyróżniając jakość dobrą, umiarkowaną, niezdrową dla grup ryzyka, niezdrową, bardzo niezdrową i niebezpieczną. Gdy jakość powietrza jest dobra, oczywiście zaleca się aktywność fizyczną na zewnątrz. Przy jakości umiarkowanej: zdrowi ludzie mogą ćwiczyć na zewnątrz, natomiast osoby z grupy ryzyka powinny rozważyć zmniejszenie długiego lub ciężkiego wysiłku na powietrzu. Gdy jakość jest niezdrowa osoby z grupy ryzyka powinny zmniejszyć długość lub intensywność wysiłku fizycznego na zewnątrz. Można ćwiczyć na powietrzu, ale należy robić więcej przerw. Należy przerwać ćwiczenia na powietrzu w razie wystąpienia takich objawów jak kaszel lub duszność. Osoby chore na astmę powinny mieć przy sobie leki doraźne. Osoby z chorobami serca w razie wystąpienia uczucia kołatania serca, duszności lub nietypowego zmęczenie powinny przerwać wysiłek fizyczny i udać się do lekarza. Gdy jakość jest niezdrowa, osoby z grupy ryzyka powinny unikać długiego lub intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Zaleca się, aby osoby te zaplanowały wysiłek na powietrzu na taką porę dnia, w której jest prognozowana lepsza jakość powietrza lub aby przeniosły ćwiczenia fizyczne do pomieszczeń. Osoby zdrowe powinny zmniejszyć długość lub intensywność wysiłku fizycznego na zewnątrz. Natomiast przy jakości bardzo niezdrowej i niebezpiecznej, wszystkie osoby powinny unikać wszelkiej aktywności fizycznej na powietrzu. Przy jakości niebezpiecznej osoby z grup ryzyka powinny pozostać w pomieszczeniach, nie zaleca się wówczas wykonywania ćwiczeń fizycznych ani na zewnątrz ani w pomieszczeniach.

Philips AC2889

Czyste powietrze w domu

Zwykle, gdy słyszymy o przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza, myślimy, że ten problem za zamkniętymi drzwiami naszego mieszkania już nas nie dotyczy. Niestety, okazuje się, że powietrze w pomieszczeniach może być od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Biorąc pod uwagę, ile czasu spędzamy w domu, warto zatroszczyć się o jakość powietrza i kontrolować ją zwłaszcza tutaj, bo na to możemy mieć wpływ. Z pomocą przychodzą nowoczesne oczyszczacze powietrza.

Nowy oczyszczacz powietrza Philips AC3858 dzięki najnowocześniejszemu systemowi filtrującemu skutecznie usuwa 99,9% cząsteczek wielkości od 0,003 μm (800 razy mniejszych niż PM2,5), w tym m.in. smog, wirusy, bakterie, gazy, pyłki, kurz i sierść zwierząt domowych.[1]  Gwarantuje to oddychanie zdrowym powietrzem nawet w okresie smogowym. Inteligentna technologia Dual Scan zastosowana w oczyszczaczu analizuje jakość powietrza w pomieszczeniu w czasie rzeczywistym i automatycznie usuwa nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Dwa profesjonalne i precyzyjne czujniki (cząsteczek i gazów) automatycznie skanują powietrze aż 1000 razy na sekundę, dzięki czemu oczyszcacz nieustannie kontroluje i jeszcze szybciej wykrywa każdą najmniejszą zmianę w jego jakości. Dodatkowo system obiegu powietrza 3D ze spiralnym wylotem powietrza zapewnia czyste powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20 m² w czasie krótszym niż 6 minut [2]. Czujnik na bieżąco informuje o jakości powietrza dzięki 4-stopniowemu wskaźnikowi kolorów oraz podając poziom cząsteczek PM2,5 na numerycznym wskaźniku.

Urządzenie jest bardzo wydajne, ale też intuicyjne i proste w obsłudze. W dodatku można nim sterować za pomocą połączonej aplikacji z dowolnego miejsca i w każdej chwili. Dedykowana aplikacja mobilna Philips umożliwia włączanie oczyszczacza, zmianę prędkości pracy wentylatora, sprawdzanie okresu eksploatacji filtra oraz pokazuje historyczne stany jakości powietrza w domu. Aplikacja zbiera również dane dotyczące jakości powietrza na zewnątrz.

Rekomendowane ceny oczyszczaczy Philips wynoszą*:

AC3055/50 – 2 239,00 pln

AC3059/50 – 2 239,00 pln

AC3854/50 – 2 679,00 pln

AC3858/50 – 2 679,00 pln

*Philips nie ingeruje w ceny ustalane przez dystrybutorów, a podane ceny służą jedynie celom informacyjnym.

[1] Filtr został przetestowany za pomocą NaCl w aerozolu przez organizację iUTA zgodnie ze standardem DIN71460-1.

[2]  Teoretyczny czas oczyszczania obliczany przez podzielenie CADR 500 m³/h przez rozmiar pomieszczenia 48 m³ (przy założeniu, że pomieszczenie ma powierzchnię 20 m² przy podłodze i 2,4 m wysokość.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: