Zmiany algorytmu Google 2019 – 6 najważniejszych aktualizacji w 2019 roku

Wyszukiwarkę Google zna i korzysta z niej każdy, kto tylko ma dostęp do Internetu. W końcu to dzięki niej możesz znaleźć odpowiedź na trapiące Cię pytanie, poczytać opinie o butach, które wpadły Ci w oko lub wypromować swój sklep online, a tym samym zwiększyć swoje zyski. Jej popularność oraz potęga zwiąże się z ciągłym rozwojem wyszukiwarki. Mówi się, że algorytmy Google zmieniają się przynajmniej kilkaset razy w ciągu roku. Dowiedz się, w jakim celu wprowadzanych jest aż tyle modyfikacji algorytmu oraz do jakich najważniejszych zmian doszło w 2019 roku.
Jak działają algorytmy najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie? 
W sieci znajduje się tak duża liczba informacji, że znalezienie jednej konkretnej informacji wydaje się niezwykle trudnym zadaniem. W tym celu właśnie Google stworzyło systemy rankingowe, aby odpowiednio uporządkować witryny i przeanalizować, które są bardziej wartościowe od innych. Dzięki temu też użytkownik będzie mógł znaleźć to, czego naprawdę szuka i to w zdecydowanie krótszym czasie. Systemy rankingowe korzystają z przemyślanie opracowanych algorytmów, zwracających uwagę na wiele różnych czynników. Najczęściej istotne stają się takie czynniki jak jakość treści — w tym nieumieszczanie w nich zbyt dużej liczby słów kluczowych — czy też wiarygodność danego źródła, trafność względem zapytania lub też lokalizacja.
Jednak oprócz tego algorytm Google zwraca uwagę również na to, czy witryna jest zoptymalizowana pod względem SEO. Istotnym czynnikiem jest tutaj responsywność szablonu, pozwalająca na prawidłowe otwierania strony www na różnych urządzeniach, np. smartfonach, bez utraty jej funkcjonalności oraz jakości.

Kolejną dobrze znaną kwestią mającą duże znaczenie podczas ustalania kolejności w wynikach wyszukiwania jest szybkość ładowania się witryny. Jeśli strona jest „zbyt ciężka”, to użytkownik musi też znacznie dłużej czekać, aż wszystkie elementy prawidłowo się wczytają. Często jednak cierpliwość współczesnych internautów jest na tak niskim poziomie, że w takich sytuacjach po prostu rezygnują z czekania i wybierają inną witrynę. Google nie chce w ten sposób tracić na wiarygodności, więc wyżej ustawia te strony i sklepy online, które faktycznie wyróżniają się szybkim wczytywaniem. Rozszyfrowanie wszystkich czynników oraz ich wagi dla Google jest niezwykle trudne, gdyż różnią się one w zależności od konkretnego zapytania.

Jednak nie zmienia to faktu, że i tak warto na bieżąco sprawdzać, jakie zmiany serwuje Google i czy w razie potrzeby można w jakiś sposób, stworzyć poduszkę powietrzną dla swojej witryny. Dlatego postanowiliśmy podsumować największe aktualizacje algorytmu, jakie miały miejsce w 2019 roku.

6 najważniejszych aktualizacji Google w 2019

Jak już było wspomniane, każdego roku dochodzi przynajmniej do kilku zmian w głównym algorytmie Google i kilkuset mniejszych aktualizacji. Przytoczenie wszystkich byłoby niemożliwe. Dlaczego? Bo o większości zmian gigant wyszukiwania po prostu nie mówi i tym samym woli robić niespodziankę właścicielom stron i specjalistom SEO w postaci spadku lub wzrostu pozycji w wynikach wyszukiwania. Wielokrotnie w ciągu roku dochodzi do sytuacji, gdy zmiany są na tyle widoczne, że fachowcy sami szybko rozumieją, że faktycznie doszło do aktualizacji, choć nie zostaje ona w żaden sposób potwierdzona. Jednak, kiedy mamy do czynienia z większymi modyfikacjami, które mogą dotknąć nas mocniej, to Google pisze, choćby komunikat na swoim koncie na Twitterze.

MARZEC — Algorytm Core „Floryda 2”

 Zmiany głównego algorytmu, czyli właśnie Core nie odbywają się tak często, jak pozostałe i jak można się domyślić, zazwyczaj powodują większe zamieszanie. W przypadku tej aktualizacji wiadomo głównie tyle, że Floryda 2 najprawdopodobniej odpowiadała za analizę związku między treściami i linkami, znajdującymi się w obrębie witryny a zapytaniami, wpisywanymi przez użytkowników w wyszukiwarce Google. Spowodowało to, że wiele serwisów zanotowało poważne spadki pozycji, ale za to też inne, dotąd mniej widoczne, dostały swoje 5 minut. Jedynym antydotum, które w ogóle miało jakiekolwiek szanse na to, aby witryny zyskały szansę na ocalenie od spadku, było wcześniejsze wyposażenie stronę w naprawdę wartościowe treści. Do tego witryna powinna być stworzona zgodnie z wytycznymi Google. Powodem aktualizacji algorytmu „Floryda 2” było jak zawsze — ulepszenie wyników wyszukiwań i lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników.
CZERWIEC — June 2019 Core Update
Aktualizacja głównego algorytmu odbyła się w czerwcu 2019 roku i — co jest dość niespodziewane — została zapowiedziana z niewielkim wyprzedzeniem. Wcześniej w trakcie „tworzenia” wyników wyszukiwania Google brało pod uwagę 200-400 czynników. Po aktualizacji Core wyszukiwarka mogła zmienić dla każdego algorytmu — wagę, wartość bądź też powiązania pomiędzy czynnikami. Jak można się domyślić, wpłynęło to na kolejność na liście wyszukiwania, w niektórych przypadkach nawet dość diametralnie. Głównym celem, dla którego wprowadzono tę zmianę, miało być usprawnienie wyszukiwań w Google. Użytkownicy mieli zyskać szybsze odpowiedzi i do tego jeszcze trafniejsze.

CZERWIEC — aktualizacja Diversity

Kolejną zmianą w tym roku, jaką wprowadziło Google, było wyeliminowanie problemu związanego z zaprzestaniem wyświetlania jednej domeny częściej niż dwa razy w kontekście jednego zapytania.
Z takiej możliwości wcześniej często korzystały duże serwisy i portale. Jednak teraz większa liczba witryn ma zyskać szansę na zaprezentowanie swoich treści. Widoczne jest to, że szczególnie mniejsze strony zyskały na tej aktualizacji. Co ciekawe niemal od razu Google poinformowało, że będą odstępstwa od nowej reguły, np. gdy użytkownik sam będzie sobie tego życzył. W pozostałych przypadkach po prostu miało to doprowadzić do zmniejszenia dominacji bardzo dużych serwisów i tak też się stało.
LIPIEC — Maverick Update
Z kolei lipcowa zmiana w algorytmie została nazwana Update Maverick (tak, na cześć nowego Top Gun’a). Ta aktualizacja nie została w żaden sposób potwierdzona, jedna w pierwszej części lipca webmasterzy dostrzegli spore zmiany w wynikach wyszukiwania. Było to jednoznaczne, z tym że coś się dzieje. Niektóre strony poszybowały w górę, a inne zanotowały bolesne spadki, sięgające nawet kilkudziesięciu procent.
Przez brak potwierdzenia nie wiadomo, co dokładnie miało wpływ na tak gwałtowne zmiany. Jednak przypuszczenia wskazują raczej na to, że Google dało surową lekcję za to, że stosowane praktyki pozycjonerskie nie spełniały ich oczekiwań.

WRZESIEŃ — September 2019 Core Update

Jeszcze jedna zmiana w głównym algorytmie odbyła się tym razem we wrześniu 2019. Również tym razem Google postanowiło uprzedzić wcześniej o zmianach. Ponadto także w tym przypadku duże spadki odnotowały strony www o niskiej jakości treściach.
Szczególnie boleśnie potraktowane zostały też witryny, nieposiadające unikalnych treści. Zakłada się, że na aktualizacji zyskały najbardziej strony, które spełniają wytyczne Google i mimo to dotąd były niedowartościowane.

PAŹDZIERNIK — czas na BERT

W połowie października została wprowadzona następna spora zmiana algorytmów. Tym razem wiązała się ona ze wdrożeniem modelu BERT do wyników wyszukiwania. Uznaje się, że to jedna z najważniejszych aktualizacji ostatnich lat, jednak na początku Google rozpoczęło zmiany od anglojęzycznych wyszukiwań w USA, ale już wkrótce będą dotyczyć również kolejnych państw i języków. Przy czym i tak warto trzymać rękę na pulsie. BERT ma wpływać głównie na zrozumienie przez wyszukiwarkę, która część frazy jest najważniejsza i to do niej będzie dobierać odpowiednie wyniki wyszukiwania. Sama komunikacja będzie też po prostu naturalniejsza. Poza tym ta zmiana ma sprowokować właścicieli stron do tego, aby zwracali uwagę bardziej na to, by używane na stronie słowa kluczowe brzmiały naturalniej, a artykuły nie były pisane pod roboty Google, lecz dla użytkowników. Motywacją do wdrożenia tej aktualizacji algorytmu była łatwiejsza obsługa wyszukiwarki. Do tego wszystkiego ma to polepszyć zrozumienie pomiędzy wyszukiwarką a użytkownikiem. Teraz Google ma po prostu lepiej rozumieć to, o co pytają ją internauci.
Po co Google wprowadza zmiany algorytmów?
Już po przeanalizowaniu tych najważniejszych zmian w algorytmie, do których doszło w 2019 roku, możesz dojść do wniosku, że głównym celem Google było zwiększenie skuteczności wyników wyszukiwań. Szczególnie odnosi się to do dłuższych i bardziej skomplikowanych fraz, które poprzez wprowadzane zmiany, mają być lepiej rozumiane przez wyszukiwarkę. Użytkownicy uzyskują w ten sposób wyniki, na których naprawdę im zależy. Z kolei ich zwiększone zadowolenie wpłynie na szybsze znalezienie potrzebnych informacji oraz oczywiście chętniejsze korzystanie z wyszukiwarki w przyszłości. Poza tym odkąd ogłoszone, że content is king, to dużą uwagę zaczęto zwracać na to, aby witryny były wyposażone w coraz lepsze jakościowo treści.
Wszystko to sprawia, że wymagane są naturalne i unikalne treści, które dostarczają interesującą wiedzę i co najważniejsze — są pisane dla użytkowników, a nie dla robotów Google. Takie strony www szczególnie mają być doceniane. Problem jednak jest taki, że nie zawsze wiadomo, jakie dokładnie kryteria powinny spełniać artykuły, aby wyróżniały się na tle swojej konkurencji. Wśród specjalistów od SEO przyjęło się mówić, że Google jednym daje, drugim odbiera i nigdy nie wiadomo, czy za moment role się nie odwrócą. Już nawet to pokazuje, że przewidywanie ruchów największej na świecie wyszukiwarki internetowej jest niemożliwe. Pozostaje jedynie śledzić udostępniane przez Google informacje, analizować pozycję witryny, stosować w praktyce zasady SEO oraz szybko reagować na spadki pozycji na liście wyszukiwań. Tak naprawdę to jedyna droga dla wszystkich posiadaczy stron www.
W 2019 roku Google nie było łaskawe dla wielu serwisów, gdyż ograniczyło ich widoczność w wynikach organicznych. Zapewne w 2020 znów dojdzie do zmian, które odmienią losy kolejnych witryn internetowych. Dla przykładu istnieje możliwość, że wdrożony zostanie w Polsce BERT, choć nie jest to jeszcze potwierdzona informacja.
Autorem artykułu jest Paulina Bachosz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: