Brak wsparcia dla Windows 7 nie oznacza problemów dla biznesu

W styczniu nadchodzącego roku Microsoft zakończy wsparcie dla systemu Windows 7, z którego korzysta obecnie 47 proc. przebadanych przez Kaspersky przedsiębiorstw z sektora SMB i Enterprise[1]. Oznacza to, że po tym czasie łatki zwiększające jego bezpieczeństwo nie będą już dłużej udostępniane. Choć istnieją sposoby na przedłużenie życia lubianej „siódemki” do 2023 roku, będą one kosztowne, zwłaszcza gdy mowa o rozbudowanym środowisku IT wykorzystującym ten system. Przejście na Windows 10 jest więc naturalnym etapem rozwoju każdej organizacji. W jaki sposób firmy mogą w niezawodny i zautomatyzowany sposób przeprowadzić migrację do nowego systemu operacyjnego?

Aktualizacja systemu operacyjnego to wyzwanie dla biznesu

Aktualizacja systemu operacyjnego w przedsiębiorstwie to nie lada wyzwanie. W końcu nie chodzi wyłącznie o mnogość urządzeń i danych, które muszą zostać zmigrowane, ale również o istniejące modyfikacje systemu operacyjnego, dostosowane do nich aplikacje czy wdrożone alternatywne sposoby rozwiązywania problemów. Innymi słowy, do najnowszej wersji systemu operacyjnego musi zostać zmigrowana cała zainstalowana infrastruktura. Ręczna aktualizacja może okazać się zbyt czasochłonna i ryzykowna, zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw. Warto zatem rozważyć wykorzystanie dostępnych na rynku automatycznych mechanizmów do zarządzania infrastrukturą IT w przedsiębiorstwie.

Dokładna inwentaryzacja podstawą dla pomyślnej migracji

Pierwszym krokiem w procesie migracji do Windows 10 jest wykonanie inwentaryzacji całej infrastruktury informatycznej firmy. Warto wcześniej sprawdzić, które zainstalowane programy i urządzenia mogą stwarzać ewentualne problemy z nową wersją Windowsa i odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek ich wystąpienia. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe będzie wcześniejsze zdobycie niezbędnych licencji, dostosowanie programów lub zastąpienie niekompatybilnych urządzeń. Konieczne może się okazać również stworzenie kopii zapasowych ustawień zdefiniowanych przez użytkownika i wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Warto także zastanowić się nad przeprowadzeniem migracji pilotażowej w celu wykrycia ewentualnych błędów lub brakujących ogniw w przygotowanym planie działań.

Automatyzacja procesu kluczem do sukcesu

Gdy inwentaryzacja została już przeprowadzona, a zespól IT jest pewien, że wszystkie zainstalowane aplikacje i urządzenia będą współdziałać z nowym systemem operacyjnym, można przejść do kolejnego etapu, którym jest właściwa migracja całej infrastruktury do systemu Windows 10. Dobre narzędzie ułatwiające migrację oferuje wiele możliwości konfiguracji podczas instalacji, a najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie jej za pomocą interfejsu graficznego, który umożliwia administratorom IT indywidualizację środowiska Windows i dostosowanie go do wymogów dot. danych osobowych. Następnie cały proces odbywa się w sposób automatyczny z zachowaniem jakości oryginalnej konfiguracji. Jednocześnie zbudowany zostaje fundament do wydajnego, ekonomicznego i bezpiecznego zarządzania infrastrukturą IT w przyszłości.

Dodatkowe funkcjonalności ułatwią życie pracownikom i administratorom IT

Z perspektywy pracowników istotna jest możliwość współdecydowania o czasie instalacji nowego oprogramowania. Taką funkcję oferuje m.in. baramundi Management Suite – system do ujednoliconego zarządzania urządzeniami końcowymi.

„Wykorzystując rozwiązanie baramundi Deploy, administrator może zdefiniować ramy czasowe, w których oprogramowanie na poszczególnych komputerach powinno zostać zainstalowane, a ostateczny wybór zostawić pracownikowi” – komentuje Sebastian Wąsik, Country Manager Polska, baramundi software AG.

Pracownicy docenią również możliwość wszechstronnej personalizacji zainstalowanego systemu, powiadomienia o występujących problemach, czy automatyczne instalowane aktualizacji.

”Narzędzie bMS umożliwia wprowadzenie kompleksowych środków bezpieczeństwa w urządzeniach, np. ograniczenie dostępu do kamery i uniemożliwienie wykonywania nieupoważnionych zrzutów ekranu. Możliwa jest również konfiguracja funkcji odblokowania urządzenia na podstawie weryfikacji biometrycznej oraz wyświetlanie powiadomień na ekranie blokady. Dodatkowo, na urządzeniach z systemem Android Enterprise aplikacja Agent wyświetla status zgodności i informacje o problemach. Oprogramowanie zajmie się również dalszymi aktualizacjami poprawnie zainstalowanego systemu, zapewniając bieżące i bezpieczne instalacje publikowanych przez Microsoft łaty” – dodaje Sebastian Wąsik.

Przedsiębiorca doceni oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT

Aktualizacja systemu Windows w przedsiębiorstwie spędza sen z powiek wielu administratorom IT. Migracja całej infrastruktury informatycznej do nowego systemu jest procesem niezwykle skomplikowanym i nierzadko stwarza wiele trudności pracownikom organizacji. Jednak rzetelne przygotowanie się do tak trudnego zadania oraz wybór najlepszego narzędzia do ujednoliconego zarządzania urządzeniami końcowymi może w znaczący sposób odciążyć pracowników IT i niemalże całkowicie zautomatyzować cały proces. Migracja wykonana przy użyciu aplikacji do zarządzania infrastrukturą IT sprawia, że jej przebieg nie wpływa negatywnie na bieżącą działalności firmy i nie powoduje zbędnych przestojów, co z całą pewnością doceni każdy przedsiębiorca.

źródło: baramundi Software AG

[1] https://www.kaspersky.pl/o-nas/informacje-prasowe/3140/trudne-rozstanie-41-uzytkownikow-nadal-korzysta-z-systemow-operacyjnych-ktore-nie-sa-juz-wspierane-lub-zblizaja-sie-do-konca-okresu-wsparcia

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: