Cyfrowy świat bezpieczniejszy dla seniorów – bezpłatny wykład

Gliwicka firma technologiczna Future Processing (FP) organizuje wykład dla członków rodzin swoich pracowników poświęcony aspektom bezpieczeństwa związanego z coraz powszechniejszym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii. Uczestnicy będą mogli poznać sposoby radzenia sobie z zagrożeniami w sieci.

babcia z telefonem

Według serwisu scamwatch.gov.au ponad połowa wpływających do niego zgłoszeń o oszustwach polegających na wzbudzeniu zaufania, a następnie wykorzystanie tego faktu do wyłudzenia pieniędzy lub innych składników majątku, pochodzi od osób powyżej 45 lat. Jednocześnie aż 63 proc. strat z tego tytułu było zanotowanych w tej grupie wiekowej.

Choć dane odnoszą się do rynku australijskiego, to można potraktować to jako odniesienie do skali zjawiska w innych krajach. Także w Polsce. Choć brak jest dokładnych statystyk na ten temat, to niewątpliwie jest to poważne zagrożenie. Powszechność nowych technologii sprawia, że jesteśmy w znacznym stopniu narażeni na różnego rodzaju oszustwa i przestępstwa, będące niestety nieodłącznym elementem cyfrowego świata. Poczynając od męczącego, choć niegroźnego spamu, aż do poważnych przestępstw, które mogą nas narazić na bardzo poważne konsekwencje. Zajmując się na co dzień bezpieczeństwem informacji w dużej firmie dostrzegam, jak wiele obytych technologicznie osób daje się nabrać oszustom. To uzmysławia również jakie zagrożenie czyha na osoby mniej obeznane – mówi Dominik Samociuk, Information Security Manager FP.

Future Processing pomaga seniorom
W trakcie organizowanej przez Future Processing prelekcji omówionych zostanie pięć zagadnień bezpieczeństwa przygotowanych na podstawie prawdziwych scenariuszy działania przestępców. Wszystko z myślą o tym, aby uczestnicy dowiedzieli się na czym polegał atak, jakie błędy popełnia dotknięty nim użytkownik oraz jak powinien się przed tym chronić. Obok kradzieży danych osobowych zostaną także poruszone tematy takie jak wyłudzenie danych logowania do różnych serwisów, spam w Internecie czy umowy zawierane na odległość. Historie „z życia wzięte” będą przedstawione językiem zrozumiałym dla nietechnicznych odbiorców. Wykład odbędzie się w sobotę, 16 listopada w siedzibie Future Processing w Gliwicach.

Pomysł, aby jako pracodawca zaoferować rodzinom naszych pracowników coś wartościowego, ale i praktycznego od dłuższego czasu chodził nam po głowach. Jako że problem bezpieczeństwa w sieci jest aktualny i bardzo poważny, a przestępcy żerują na niewiedzy i nieświadomości, dlatego postanowiliśmy podjąć rękawicę – dodaje Monika Woźnica, Marketing Specialist FP, inicjatorka akcji.

Phishing – nie ufaj temu komu ufasz?
Jedna z historii, która zostanie zaprezentowana w trakcie wykładu dotyczy wyłudzenia danych dostępowych do konta bankowego. Poszkodowana osoba otrzymała mail od znanego jej (zaufanego) serwisu bankowego. Wiadomość zawierała informację „zmieniamy się dla Ciebie”, prośbę o zalogowanie się oraz link przekierowujący do strony logowania.
Bohater opowieści zapoznał się z treścią wiadomości opisującą nową funkcjonalność serwisu. Potwierdzenie chęci korzystania z konta z nowymi funkcjami wymagało logowania się „do banku”. Ofiara przestępstwa kliknęła w podany link, wcześniej podświadomie sprawdzając adres – „jest kłódka = jestem bezpieczny” – i wprowadziła swoje dane logowania. Niestety zamiast upragnionej nowej funkcjonalności zobaczyła jedynie błąd, a de facto właśnie podała swoje dane logowania przestępcom.

Dekalog bezpieczeństwa w internecie:

 1. Eksperci Future Processing przygotowali również specjalny katalog dobrych praktyk, których stosowanie sprawi, że będziemy bezpieczniejsi w Internecie.
 2. Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych – w szczególności dowodu osobistego i numeru konta.
 3. Nigdy nie klikaj w linki (przesłane np. mailem) kierujące do znanych Ci serwisów, aby je odwiedzić używaj zapamiętanych przez przeglądarkę (sprawdzonych) wcześniej adresów.
 4. Kłódka w pasku adresu strony www nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. Sprawdzaj faktyczny adres, nie linka!
 5. Zawsze weryfikuj nadawcę maila – jeśli wydaje Ci się podejrzany, zlekceważ otrzymaną wiadomość.
 6. Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł.
 7. Nie oddzwaniaj i nie odpisuj na wiadomości z numerów, które wyglądają na podejrzane np. +225 sugerujące, że to Warszawa, a to Wybrzeże Kości Słoniowej.
 8. Regularnie aktualizuj komputer, przeglądarkę oraz pozostałe oprogramowanie – także na urządzeniach mobilnych.
 9. Analizuj każdą ofertę – ta oferująca szybki zysk to najczęściej tzw. scam (przekręt).
 10. Aby uniknąć niechcianych i płatnych usług w Twoim telefonie skontaktuj się ze swoim dostawcą usług i poproś o zablokowanie usługi i/lub SMS-ów promocyjnych.
 11. Podejrzewasz, że padłeś ofiarą ataku – natychmiast zgłoś to do banku/operatora serwisu.

Zapraszamy do odwiedzenia wykładu i rozmowy z ekspertem Future Processing.
(sobota, 16.11 g. 10.00, siedziba FP – Gliwice ul. Bojkowska 27a)

W przypadku pytań lub chęci rozmowy proszę o kontakt: Jarosław Kacprzak, PR Manager Future Processing, telefon: +48 501 361 02

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: