250 razy na Księżyc i z powrotem. Tak w Polsce jeżdżą Uberem kobiety

Uber przeanalizował dane ze swojej aplikacji i sprawdził, jak podróżują w Polsce kobiety. Okazuje się, że blisko 40 proc. spośród wszystkich przejazdów, zostało zamówionych przez kobiety. Dodatkowo, po zsumowaniu łącznej liczby kilometrów, które przemierzyły one od startu usługi Ubera w naszym kraju, okazuje się, że przejechały dystans równy 250 odległościom z Ziemi na Księżyc i z powrotem.

39 procent. Dokładnie tyle wszystkich przejazdów Uberem, zamawianych w miastach, w których dostępna jest aplikacja, czyli w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i na Śląsku, jest zamawianych przez kobiety.

Uberem na każdą okazję

Kobiety-pasażerki zamawiają przejazdy przy użyciu aplikacji Uber najczęściej w dni powszednie, w godzinach 7:00-9:00 oraz 18:00-19:00, a także w weekendy w godzinach 19:00-20:00 oraz 22:00-3:00. Z dużą dozą prawdopodobieństwa w tygodniu korzystają z Ubera w celach biznesowych, zamawiając przejazdy do i z miejsca pracy. W weekendy Uber pomaga im w podróżowaniu na imprezy i koncerty, a także w wieczornych i nocnych, bezpiecznych powrotach do domu.

Kobieca torebka bywa skarbnicą rzeczy niezbędnych, przydatnych i używanych okazjonalnie, dlatego czasem pasażerkom zdarza się zostawić coś w aucie. Użytkowniczki najczęściej zapominają o swoich portfelach oraz smartfonach. Natomiast najdziwniejszą zgubą pozostawioną w aucie przez kobietę był… kot, który ostatecznie szczęśliwie wrócił do swojej właścicielki.

Cel: Uber najbezpieczniejszą formą transportu na świecie

CEO Ubera, Dara Khosrowshahi, podczas konferencji dotyczącej zmian w aplikacji, podnoszących bezpieczeństwo, ogłosił we wrześniu 2018 roku, że jego celem jest to, aby Uber został najbezpieczniejszą formą transportu na świecie.

Z tego powodu firma inwestuje duże środki w bezpieczeństwo. W 2016 roku Uber otworzył Centrum Doskonałości (Center of Excellence) w Krakowie, na  które przeznaczył 40 milionów złotych. Znacząca część środków została przeznaczona na kwestie związane z bezpieczeństwem. W tym roku firma zainwestowała kolejne 26 milionów w rozwój CoE.

To w Center of Excellence na analizowane są wszystkie zgłoszenia dotyczące między innymi kwestii bezpieczeństwa. Krakowscy konsultanci na bieżąco kontaktują się zarówno z pasażerami, jak i kierowcami w celu rozwiązania ich zgłoszeń.

Funkcje bezpieczeństwa w aplikacji Ubera one pager:

 • Przycisk bezpieczeństwa. Po jego naciśnięciu pasażerowie, kierowcy oraz dostawcy mogą zadzwonić bezpośrednio z poziomu aplikacji pod numer 112 i podać dokładne dane dotyczące lokalizacji zdarzenia.
 • Zaufane Kontakty. W ramach tej funkcji użytkownicy Ubera mogą wybrać nawet pięciu znajomych bądź członków rodziny i jednym kliknięciem udostępnić im informacje dotyczące swojej podróży.
 • Centrum Bezpieczeństwa. Podczas przejazdu, po kliknięciu w tarczę, użytkownik ma dostęp do centrum bezpieczeństwa, gdzie znajdzie informacje o wszystkich funkcjach bezpieczeństwa. Co ważne – Twoje dane osobowe są poufne – podczas połączeń i wiadomości wysyłanych przez aplikację twój numer nie wyświetla się kierowcy.
 • Powiadomienia dotyczące prędkości, z którą porusza się pojazd. Funkcja ta przypomina kierowcom o utrzymywaniu bezpiecznej prędkości zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami w terenie miejskim.
 • „Zawsze wiesz, z kim jedziesz”. Tuż przed przybyciem auta na miejsce użytkownicy otrzymują powiadomienie push, przypominające im o sprawdzeniu, czy numer tablicy rejestracyjnej samochodu, a także wizerunek kierowcy, są zgodne z tym, co wyświetla im się w aplikacji.
  • Banner przypomina zamawiającemu dodatkowo o trzech najważniejszych krokach:

Krok 1: Sprawdź tablicę rejestracyjną

Krok 2: Zweryfikuj markę i model samochodu

Krok 3: Dla pewności sprawdź zdjęcie kierowcy

 

 • Śledzenie każdej podróży za pomocą technologii GPS: Każda podróż jest rejestrowana.
 • Odpowiedzialność obu stron: zarówno pasażerowie, jak i kierowcy mogą zgłaszać zdarzenia związane z kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa.
 • System wzajemnej punktacji: zarówno kierowcy, jak i pasażerowie mogą wzajemnie oceniać siebie w aplikacji.
 • Kodeks społeczności: Uber przygotował zasady postępowania dotyczące wzajemnych relacji osób korzystających z aplikacji. Mają one na celu zwiększenie satysfakcji użytkowników i kierowców oraz podkreślenie jasnych reguł podróżowania przy pomocy aplikacji Uber. Opierają się przede wszystkim na szacunku i tolerancji – kluczowych zasadach, które leżą w DNA Ubera.
 • Anonimizacja numerów telefonu – użytkownicy i kierowcy korzystający z aplikacji mogą nawiązać ze sobą połączenie, zachowując przy tym pełną prywatność swoich danych, w tym ich numerów telefonów.

 

 • Kontakt z policją: Uber ma dedykowany zespół do kontaktu z policją oraz dostarczania informacji na formalną prośbę ze strony odpowiednich organów.
 • System parowania: nawet najbardziej drobny problem związany z bezpieczeństwem, system klasyfikuje w takim sposób, by dany pasażer i kierowca już razem nie podróżowali.
 • Powiadomienia dotyczące ścieżek rowerowych. Użytkownicy otrzymują powiadomienie w aplikacji w przypadku, gdy ich kurs kończy się w pobliżu ścieżki rowerowej. Uber ma nadzieję, że ta opcja pomoże zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich i zwrócić szczególną uwagę użytkowników kończących kursy, na rowerzystów, zanim otworzą drzwi.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl