Jak zabezpieczyć swój komputer przed wirusami?

Szkodliwe oprogramowanie może wyrządzić olbrzymie szkody nie tylko firmom i instytucjom, ale także prywatnym użytkownikom. Wirusy i szereg pozostałego malware (złośliwego oprogramowania) może doprowadzić do wycieku danych, ich utraty, szantażu, a nawet zniszczenia sprzętu. Jak chronić komputer przed złośliwym oprogramowaniem? Podstawa ochrony – antywirus Jeśli zastanawiamy się, jak zabezpieczyć komputer przed wirusami, najprostszą metodą jest instalacja odpowiedniego programu antywirusowego. Pomimo tego, że systemy operacyjne posiadają z reguły własne zapory i zabezpieczenia, mogą one być niewystarczające. Nowoczesne antywirusy, oferowane przez firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem, są wysoce skalibrowanymi i skutecznymi narzędziami, które …

Podstawa ochrony – antywirus

Jeśli zastanawiamy się, jak zabezpieczyć komputer przed wirusami, najprostszą metodą jest instalacja odpowiedniego programu antywirusowego. Pomimo tego, że systemy operacyjne posiadają z reguły własne zapory i zabezpieczenia, mogą one być niewystarczające. Nowoczesne antywirusy, oferowane przez firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem, są wysoce skalibrowanymi i skutecznymi narzędziami, które wyszukują, blokują i dezynfekują malware. Dobry antywirus zapewnia:

 • ochronę przed złośliwymi programami i aplikacjami
 • ochronę przed oprogramowaniem ransomware
 • bezpieczeństwo sieci Wi-Fi
 • VPN (szyfrowanie ruchu sieciowego)
 • filtrowanie stron internetowych pod kątem szkodliwości witryn.

Jak chronić komputer przed wirusami – świadomy użytkownik

Najsłabszym ogniwem w łańcuchu ochrony komputera przed złośliwym oprogramowaniem, jest niestety człowiek. Bardzo dużo szkodliwych i groźnych programów, takich jak np. trojany czy wirusy szyfrujące, trzeba uruchomić samodzielnie. Najczęściej odbywa się to poprzez:

 • ściągnięcie zainfekowanego pliku
 • otwarcie zarażonego załącznika wiadomości e-mail
 • wejście na niebezpieczny link przysłany w wiadomości e-mail.

Bardzo łatwo można zainfekować komputer, poprzez wchodzenie na niebezpieczne strony internetowe. Do tych, które niosą największe zagrożenie infekcją malware, należą strony erotyczne lub strony związane z hazardem internetowym. Hakerzy lubią wykorzystywać ludzkie słabości, dlatego też kierują uwagę tam, gdzie mogą zyskać najwięcej poprzez szantaż i wymuszenia. Nic zatem nie zastąpi rozwagi i świadomego użytkowania komputera oraz zachowania środków bezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów Internetu.

Bezpieczne korzystanie z komputera i Internetu

Jeśli zależy nam na ochronie swojego komputera przed działaniem złośliwego oprogramowania, przydatne będzie przestrzeganie poniższych reguł:

 • nie ściągać programów z nielegalnych lub niesprawdzonych źródeł
 • nie otwierać podejrzanych wiadomości e-mail ani załączonych do nich plików/linków
 • zablokować wyskakujące okienka w wyszukiwarce internetowej
 • nie wchodzić na potencjalnie niebezpieczne strony internetowe (nie lekceważyć komunikatu o zagrożeniu).
 • nie podawać swoich danych osobowych (również adresu e-mail) na podejrzanych stronach www.

Podstawą ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem jest zatem nie tylko dobry antywirus, ale także rozważne korzystanie z Internetu. O czym warto pamiętać przy każdorazowym uruchomieniu komputera.

źródło: Bitdefender

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: