34% ruchu na polskich stronach WWW pochodzi z sieci operatorów komórkowych

Z badania przeprowadzonego przez nazwa.pl na ponad 600 tysiącach serwisów WWW obsługiwanych przez spółkę nazwa.pl wynika, że 34% ruchu pochodzi z sieci operatorów telefonii komórkowej Orange, Plus, T-Mobile i Play. Reszta połączeń odbywa się przy użyciu sieci operatorów stacjonarnych.

Obecnie z Internetu w Polsce korzysta już ponad 28 mln Polaków[1], a ich liczba cały czas rośnie. Zwiększa się jednak nie tylko liczba polskich Internautów, ale również liczba odwiedzanych przez nich stron WWW. Z danych nazwa.pl – największego w Polsce dostawcy usług hostingowych – wynika, że rośnie także udział odwiedzin z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Najpopularniejszym sposobem dostępu do Internetu pozostają nadal sieci stacjonarne, jednak udział ruchu z sieci operatorów telefonii komórkowej wynosi już 34%.

[1] Źródło: badanie Gemius/PBI, październik 2019.

1.png
Operatorzy sieci komórkowych oprócz świadczenia usług dostępu do Internetu drogą radiową świadczą jednak również usługi dostępu poprzez sieci kablowe, dlatego niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby odwiedzin generowanych tylko przy wykorzystaniu transmisji komórkowej. Największy ruch wśród operatorów sieci telefonii komórkowej, wyraźnie odznaczający się na tle pozostałych firm, generuje spółka Orange, co jednak nie dziwi, gdyż spółka ta swoje korzenie ma w operatorze narodowym, działającym wcześniej pod marką Telekomunikacja Polska.
2.png
Na rynku operatorów świadczących dostęp do Internetu w technologii kablowej jest duża konkurencja, jednak i tutaj widać kilku liderów. W czołówce znajdują się bardzo dobrze znane firmy, które od wielu lat odgrywają istotną rolę na rynku dostępu do Internetu, rozwijając się zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia mniejszych konkurentów.
3.png
Wzrost szybkości dostępu do sieci Internet przy użyciu sieci telefonii komórkowej zmienił sposób, w jaki obecnie można wykorzystywać Internet. O ile nadal połączenia kablowe zapewniają dużo lepsze parametry szybkości transmisji od sieci komórkowych, to trudno już wyobrazić sobie życie bez możliwości mobilnego połączenia z siecią Internet w podróży czy też poza miejscem zamieszkania lub pracy. Obydwa sposoby dostępu do Internetu mają ogromne zalety i będą uzupełniać się jeszcze przez wiele, wiele lat.
Źródło: nazwa.pl
Dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez nazwa.pl, największego dostawcy usług hostingowych w Polsce.
źródło: nazwa.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: