Facebook, WeChat i inne popularne aplikacje ze znanymi podatnościami

Zespół Check Point Research badając popularne programy mobilne odkrył, że wiele aplikacji ze sklepu Google Play, w tym Facebook oraz WeChat, są podatne na znane od dawna rodzaje ataków. W przypadku wykorzystania luk, zagrożone byłyby setki milionów użytkowników.

Powszechnie sądzi się, że gdy tylko podatność zostanie odkryta, jest natychmiastowo łatana, przez co regularne aktualizowanie systemu operacyjnego i aplikacji pozwala na zachowanie bezpieczeństwa swojego urządzenia mobilnego.

Jednak Check Point Research pokazuje, że nawet dawno załatane podatności mogą być krytycznie ważne, ze względu na to, że nieaktualny kod może znaleźć się nawet w najbardziej popularnych aplikacjach.

Popularna aplikacja mobilna składa się zwykle z wielu „reużywalnych” komponentów napisanych w niskopoziomowym języku takim jak C. Komponenty te, zwane natywnymi bibliotekami, są często oparte na open sourcowych projektach lub zawierają fragmenty kodu z tego typu projektów.

Gdy podatność zostaje znaleziona w projekcie, jest ona łatana, ale jego autorzy zwykle nie mają kontroli nad natywnymi bibliotekami, których może ona również dotyczyć, ani nad aplikacjami, które korzystają z tych bibliotek – piszą na swoim blogu analitycy Check Point Research. W ten sposób aplikacja może posiadać niezałataną wersję kodu nawet przez wiele lat po wykryciu podatności. I właśnie tego typu trzy krytyczne luki w zabezpieczeniach zostały odnalezione w setkach popularnych aplikacji na Androida, w tym Yahoo Browser, Facebook czy WeChat. Podatności te mogą umożliwić atakującemu kradzież danych aplikacji i zdobycie uprawnień systemowych, które posiada dana aplikacja, takich jak np. rozpoznanie lokalizacji użytkownika

Pełny materiał z analizą oraz filmem z pokazowego ataku dostępny jest pod linkiem: https://research.checkpoint.com/2019/long-known-vulnerabilities-in-high-profile-android-applications/

źródło: Check Point

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: