Ride Check – kolejna funkcja bezpieczeństwa w Uberze

Wybierając przejazd z Uberem, pasażer z góry wie, nie tylko ile zapłaci, lecz także może z góry ustalić, jaką trasą będzie jechał. Od grudnia firma wprowadzi w Polsce nową funkcję. Podczas nieoczekiwanego postoju aplikacja skontaktuje się z pasażerem, by upewnić się, że każda tego typu zmiana jest planowana. Funkcja Ride Check to kolejne narzędzie, które ma podkreślić zaangażowanie firmy Uber w kwestie bezpieczeństwa.

Od czasu startu usługi prawie dekadę temu, GPS jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez aplikację Uber. Każda podróż jest dokładnie zlokalizowana, co nie tylko zwiększa bezpieczeństwo podróży, lecz także czyni ją transparentną.

Firma wprowadziła ostatnio nową funkcjonalność wykorzystującą dane GPS i czujniki w smartfonach, by wykryć ewentualne anomalie na drodze.   

Czym jest Ride Check?

Ride Check to nowa funkcja w aplikacji Uber, która wykryje nieoczekiwane zdarzenia w czasie podróży. Podczas zbyt długiego lub niezamierzonego postoju zarówno pasażer, jak i kierowca otrzymają powiadomienie z pytaniem, czy wszystko jest w porządku. Za pośrednictwem aplikacji będą mogli oni potwierdzić, że podróż przebiega bez zakłóceń, a w przypadku, gdy zdarzy się coś nieprzewidzianego, podjąć inne działania – jak choćby skontaktować się ze służbami ratowniczymi czy wsparciem. 

Uber zachęca do zgłoszeń w swojej aplikacji

Uber pracuje nad dodaniem do aplikacji kolejnych scenariuszy przejazdów. Dodatkowe wsparcie i opieka nad pasażerami i kierowcami ma być impulsem dla nich i zachętą do częstszego zgłaszania różnego rodzaju nieoczekiwanych zdarzeń.

Bardzo poważnie podchodzimy do każdego zgłoszenia w naszej aplikacji. Jako firma technologiczna, wierzymy w moc danych, wykorzystywanych do uczenia się, wyciągania wniosków i ciągłego ulepszania. Od początku naszej działalności zachęcaliśmy do dzielenia się swoimi opiniami na temat każdego z wykonanych przejazdów. Mamy nadzieję, że wprowadzenie funkcji Ride Check pomoże nam w dalszej poprawie komfortu i bezpieczeństwa na naszej platformie – mówi Ash Kebriti, CEE General Manager w firmie Uber.

Ride Check zostanie wdrożony w aplikacji Uber w USA, Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce. W Polsce będzie dostępny po 1 grudnia br.

Wszystkie funkcje bezpieczeństwa w aplikacji Uber

Na przestrzeni ostatnich lat firma rozwinęła wiele funkcji zwiększających bezpieczeństwo zarówno pasażerów, jak i kierowców. Wszystkie usprawnienia zebrane zostały poniżej.

Przycisk Bezpieczeństwa. Po jego naciśnięciu pasażerowie, kierowcy oraz kurierzy mogą zadzwonić bezpośrednio z poziomu aplikacji pod numer 112 i podać dokładne dane dotyczące lokalizacji zdarzenia.

Zaufane Kontakty. W ramach tej funkcji użytkownicy Ubera mogą wybrać nawet do pięciu znajomych bądź członków rodziny i jednym kliknięciem udostępnić im informacje dotyczące swojej podróży.

Centrum Bezpieczeństwa. Podczas przejazdu, po kliknięciu w tarczę, użytkownik ma dostęp do centrum bezpieczeństwa, gdzie znajdzie informacje o wszystkich funkcjach bezpieczeństwa. Co ważne, dane osobowe użytkownika są poufne. Podczas połączeń i wiadomości wysyłanych przez aplikację numer użytkownika nie wyświetla się kierowcy. Wynika to z anonimizacji numerów telefonu. Użytkownicy i kierowcy korzystający z aplikacji mogą nawiązać ze sobą połączenie, zachowując przy tym pełną prywatność swoich danych, w tym ich numerów telefonów.

Powiadomienia dotyczące prędkości, z którą porusza się pojazd. Funkcja ta przypomina kierowcom o utrzymywaniu bezpiecznej prędkości, zgodnie z obowiązującymi

ograniczeniami.

„Zawsze wiesz, z kim jedziesz” (ang. Check My Ride). Tuż przed przybyciem auta na miejsce użytkownicy otrzymują powiadomienie push, przypominające im o sprawdzeniu, czy numer tablicy rejestracyjnej samochodu, a także wizerunek kierowcy, są zgodne z tym, co wyświetla im się w aplikacji.

W ramach Check My Ride, banner przypomina zamawiającemu o trzech najważniejszych krokach:

Krok 1: Sprawdź tablicę rejestracyjną

Krok 2: Zweryfikuj markę i model samochodu

Krok 3: Dla pewności sprawdź zdjęcie kierowcy

 

Kodeks społeczności. Uber przygotował zasady postępowania dotyczące wzajemnych relacji osób korzystających z aplikacji. Mają one na celu zwiększenie satysfakcji użytkowników i kierowców oraz podkreślenie jasnych reguł podróżowania przy pomocy aplikacji Uber. Opierają się przede wszystkim na szacunku i tolerancji – kluczowych zasadach, które leżą w DNA Ubera.

Kontakt z policją. Uber ma dedykowany zespół do kontaktu z policją oraz dostarczania informacji na formalną prośbę ze strony odpowiednich organów.

Powiadomienia dotyczące ścieżek rowerowych. Użytkownicy otrzymują powiadomienie w aplikacji w przypadku, gdy ich kurs kończy się w pobliżu ścieżki rowerowej. Uber ma nadzieję, że ta opcja pomoże zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich i zwrócić szczególną uwagę użytkowników kończących kursy, na rowerzystów, zanim otworzą drzwi.

Źródło: Uber

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: