Black Friday okazją do zakupu świątecznych prezentów. Pasjonaci polują na okazje

Black Friday zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Tegoroczny Czarny Piątek, wypadający pod koniec listopada, na niecały miesiąc przed Bożym Narodzeniem, jest dla wielu osób dobrą okazją do zakupu świątecznych prezentów. Potwierdzają to badania RTV EURO AGD, z których wynika, że co drugi Polak w czasie czarnopiątkowych promocji planuje zakup prezentów mikołajkowych i gwiazdkowych.

Polacy nie są odosobnieni w tej kwestii. Jak podaje raport przygotowany przez firmę McKinsey, jednym z głównych celów Niemców (43 proc.) i Brytyjczyków (44 proc.) podczas ubiegłorocznego Czarnego Piątku był zakup świątecznych upominków.

Coraz częściej decydujemy się na elektronikę

W Stanach Zjednoczonych, ojczyźnie Black Friday, kupno podarków podczas obniżek rozpoczynających się po Święcie Dziękczynienia to już tradycja. Według National Retail Federation, w 2018 r. Amerykanie prawie 70 proc. kwoty wydanej w tym czasie przeznaczyli na prezenty. Produkty, które wybierali najczęściej to odzież i zabawki (kolejno 57 i 34 proc.), produkty hobbystyczne – książki i gry wideo (29 proc.) oraz elektronika (26 proc.).

W Polsce elektronika użytkowa jest równie często wybieraną kategorią produktową podczas Black Friday. W badaniu przeprowadzonym przez RTV EURO AGD znalazła się ona na czwartej pozycji, zaraz za odzieżą (75 proc.), obuwiem (60 proc.) i kosmetykami (48 proc.). Produktami, które w tym roku planują nabyć respondenci jest małe AGD (30 proc.), smartfony i tablety (27 proc.), sprzęt komputerowy (27 proc.) oraz gamingowy (17 proc.).

Promocje na Black Friday w naszej sieci obejmują kilka tysięcy produktów, na niektóre z nich obniżki mogą sięgać niemal 70 proc. Dobre oferty cenowe są zachętą dla wielu osób do kupowania prezentów świątecznych. Według naszego badania aż 52 proc. robi tego dnia zakupy pod kątem podarków mikołajkowych i gwiazdkowych. To potwierdza się w sklepach. Wiele osób interesuje się produktami hobbystycznymi, np. fotograficznymi, pojazdami (hulajnogi elektryczne, hoverboardy), smartwatchami czy opaskami elektronicznymi, ale popularne jest też małe AGD (ekspresy do kawy, golarki, suszarki, lokówki, elektryczne szczoteczki do zębów, produkty beauty) czy akcesoria i produkty gamingowe – typowe zakupy prezentowe – mówi Grzegorz Wachowicz, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu w RTV EURO AGD. – W Black Friday jest zapotrzebowanie na różne grupy asortymentowe. Dla wielu osób jest to na przykład doskonała okazja, aby wyposażyć dom w nowy sprzęt AGD.

Pasjonaci polują na okazje

Styl życia Polaków zmienił się w ostatnich latach. Coraz więcej osób angażuje się nie tylko w życie rodzinne, towarzyskie czy pracę, ale i różnorodne pasje, w które chętnie inwestuje zarówno czas, jak i pieniądze.

Podczas Black Friday oraz w okresie przedświątecznym wiele osób interesuje się artykułami hobbystycznymi, a zwłaszcza sprzętem fotograficznym. Jest to dobry moment na jego zakup: sezon wakacyjny już się zakończył, na rynek wprowadzane są nowe produkty i, tym samym, spora część asortymentu jest przeceniana. Wielbiciele fotografii poszukują nie tylko aparatów, ale i akcesoriów fotograficznych. Taki sprzęt świetnie sprawdza się jako prezentmówi Dariusz Kuleszko, Dyrektor ds. Handlu Nowe Technologie w RTV EURO AGD. Coraz chętniej dzielimy się z bliskimi i znajomymi cyfrowymi zdjęciami z podróży czy ważnych chwil rodzinnych, dlatego zależy nam na jak najlepszej ich jakości. Do wykonania fotografii z odpowiednią głębią, ostrością, kolorami warto zainwestować w dobry sprzęt – dodaje Dariusz Kuleszko.

źródło: RTV EURO AGD

Badanie RTV EURO AGD zostało zrealizowane przez agencję badawczą Smartscope w drugiej połowie października 2019 r. na panelu internetowym na próbie 525 osób.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: