Black Friday – tegoroczne święto zakupów może być rekordowe

Z danych serwisu Picodi wynika, że w tym roku aż 68 proc. Polaków planuje zakupy w trakcie tzw. Czarnego Piątku. Z kolei dane Deloitte wskazują, że na bożonarodzeniowe prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi przeznaczą średnio o 5 proc. więcej pieniędzy niż w poprzednie święta. Wzmożony ruch w tym okresie to wyzwanie nie tylko dla producentów i dostawców, ale także dla operatorów logistycznych odpowiadających za dostarczenie towarów do hurtowni oraz klientów. Dane Rohlig Suus Logistics wskazują, że pod względem zamówień ostatni kwartał roku może okazać się rekordowy.

Black Friday

Operatorzy logistyczni przygotowują się do świątecznej gorączki już od września. Podczas gdy uczniowie ruszają do szkół, hurtownie oceniają zasoby i planują ich uzupełnienie przed najgorętszym dla nich okresem w roku.

 Szczyty przewozowe, czyli okresy zwiększonej liczby zamówień, występują kilka razy w roku. Jednak to ten związany z Black Friday, a następnie Świętami Bożego Narodzenia jest najtrudniejszy. Zwłaszcza, że jest on bardzo długi, bo trwa od września do końca grudnia  – mówi Fabian Szmurło, Dyrektor Krajowych Przewozów Całopojazdowych Rohlig Suus Logistics, jednego z największych polskich operatorów logistycznych.

Jak pokazują dane przedstawione przez firmę, w porównaniu do średniej rocznej, w okresie wrzesień-grudzień miesięczna liczba przewiezionych palet towarów wzrasta nawet o blisko 30 proc. – Pierwsze tygodnie obecnego szczytu przewozowego wskazują, że tegoroczny Black Friday może być rekordowy pod względem zrealizowanych zamówień. Dlatego przewidujemy, że w grudniu firmy kurierskie będą mieć jeszcze większą liczbą przesyłek do dostarczenia niż w zeszłym roku. Dlatego jako operator logistyczny, przygotowania do świątecznego spiętrzenia przesyłek zaczynamy we wrześniu. Dzięki temu mamy pewność, że towary dotrą do hurtowni na czas i będą dostępne dla klientów – mówi Fabian Szmurło, Dyrektor Krajowych Przewozów Całopojazdowych Rohlig Suus Logistics.

Niestety, jak zaznacza ekspert Rohlig Suus Logistics, zwiększenie zamówień w ciągu kilku tygodni to dla firm logistycznych nie lada problem. Tak dynamiczny wzrost, który występuje zaledwie w ciągu kilku tygodni, wpływa na istotne podniesienie kosztów usługi.

– Z jednej strony rosnąca sprzedaż może cieszyć, z drugiej przypominają o sobie stałe bolączki branży TSL, czyli niedobór kierowców. Aby uniknąć spiętrzenia przesyłek w jednym terminie, od kilku lat prowadzimy kampanię „Szczyty kosztują”, której celem jest wprowadzenie rozwiązań systemowych, które przekładają się na dostawę towarów dla klientów końcowych – podsumowuje Fabian Szmurło, Dyrektor Krajowych Przewozów Całopojazdowych Rohlig Suus Logistics.

źródło: Rohlig Suus Logistics

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: