Fakty i mity na temat wpływu hulajnóg Lime na środowisko

Lime odczarowuje powszechnie funkcjonujące mity i udowadnia, że czas żywotności hulajnogi elektrycznej to ponad rok intensywnego użytkowania. Jak wskazują ostatnie dane firmy aż 97 procent elementów hulajnogi ulega recyklingowi. Statystyki pokazują też, że użytkownicy hulajnóg Lime w Polsce dotychczas zapobiegli emisji blisko 76 ton dwutlenku węgla. 

Cykl życia hulajnóg Lime

Najnowszy model hulajnóg Lime – obecny na warszawskich ulicach – charakteryzuje się ponad rocznym okresem żywotności, czyli znacznie dłuższym niż w funkcjonujący w powszechnej opinii. Operator wyjaśnia, że jest to zasługa  autorskiego projektu urządzeń Lime i zastosowania bardziej wytrzymałych materiałów. Nową generację hulajnóg (tzw. generation 3) wykonano ze stopu aluminium odporniejszego na uszkodzenia, co wydłuża cykl ich życia i sprawia, że są one bardziej przyjazne środowisku.

Aby wydłużyć okres użytkowania hulajnóg, Lime wprowadził na rynek urządzenia o modułowej konstrukcji, ułatwiającej proces naprawy i ponowne użycie części w przypadku uszkodzenia. Rozwiązanie to sprawia, że ponad 30 procent części hulajnogi jest wykorzystywane ponownie do naprawy innych egzemplarzy. W przypadku braku możliwości powtórnego wykorzystania, aż 97 procent elementów hulajnogi ulega recyklingowi. Spełnia to międzynarodowe standardy i znacznie przekracza normy zakładane przez Unię Europejską.

Autorski projekt hulajnóg Lime, niedostępny w sprzedaży bezpośredniej, jest też łatwy do zidentyfikowania w przypadku trafienia na rynek wtórny.

Lime a redukcja emisji dwutlenku węgla

Hulajnogi elektryczne Lime stanowią ekologiczny i przyjazny sposób na poruszanie się po mieście. Jak potwierdzają globalne dane firmy, jedna czwarta użytkowników deklaruje, że przejazdy hulajnogami zastępują im podróż samochodem. Jeśli weźmiemy też pod uwagę przejazdy autami wynajmowanymi w ramach carsharingu i taksówkami, hulajnogi umożliwiają zastąpienie 40 procent przejazdów samochodami. W skali świata skorzystanie z pojazdów Lime zapobiegło emisji ponad 9 tysięcy ton dwutlenku węgla do atmosfery. Przejazdy przy wykorzystaniu aplikacji Lime pozwoliły też na zaoszczędzenie około 4,5 miliona litrów paliwa. Podobny efekt można byłoby uzyskać usuwając z dróg ok. 1900 samochodów osobowych w skali roku.

Podsumowując pierwszy rok działalności w Polsce, firma sprawdziła również tę kwestię w kontekście rynku lokalnego. Statystyki dotyczące polskich użytkowników wskazują, że osoby korzystające z Lime w Polsce dotychczas zapobiegły emisji blisko 76 ton dwutlenku węgla i zaoszczędziły ok. 438 tys. litrów paliwa.

Współczesne miasta przeobrażają się niezwykle dynamicznie, dążąc do stworzenia przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, a także dostosowanej do zmian zachodzących w środowisku. Czasy, gdy przestrzeń miejska była dopasowywana do rosnącej liczby samochodów odchodzą już w przeszłość. Wyraźnie widzimy, że rozwiązania z zakresu mikromobilności, tj. hulajnogi elektryczne, mogą i wielokrotnie zastępują użycie aut, a także stanowią integralną część już istniejącego systemu komunikacji. – dodaje Paulina Mróz, dyrektor generalny Lime w Polsce, Czechach i na Węgrzech.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: