Cyfrowi radcy prawni – rezultat zmiany pokoleniowej

Ruszyła nowa odsłona strony www.szukajradcy.pl. To internetowa wyszukiwarka, dzięki której radcy prawni mogą zwiększyć swoją widoczność w internecie, a tym samym dotrzeć do nowych klientów. Twórcą projektu jest Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie. 

Już dawno skończyły się czasy, gdy można było pozyskać klientów jedynie prestiżową lokalizacją kancelarii i pięknym szyldem. Klient trafiający do radcy prawnego tak po prostu z ulicy to rzadkość. Dziś liczy się widoczność w sieci – mówi Włodzimierz Chróścik, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Jak pokazują wyniki zrealizowanego we wrześniu br. przez OIRP w Warszawie badania, w którym udział wzięło 1 345 radców prawnych, coraz większa dostępność informacji o prawie w internecie
(48 proc. ankietowanych wskazało na ten aspekt) oraz rozwój technologiczny (39 proc.) to zagrożenia, przed którymi aktualnie stoją prawnicy.

Przekujmy zagrożenia w szanse – komentuje Chróścik i zaprasza do umieszczenia swoich wizytówek na stronie www.szukajradcy.pl, która ma wzmacniać pozycję radców prawnych w społeczeństwie, także dzięki intensywnej kampanii reklamowej.

To, że czasy, w których prawnik żył z poleceń bezpowrotnie minęły, potwierdza prof. Ryszard Sowiński z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, autor raportu na temat sposobów konkurowania kancelarii radcowskich, przygotowanego na zlecenie Krajowej Izby Radców Prawnych.

Marketing szeptany już nie wystarcza. W USA i Kanadzie zaledwie jedna trzecia klientów indywidualnych sięga po prawnika z polecenia. Ten trend dotarł już do Polski. Ponad połowa Polaków szuka prawnika w internecie, podczas gdy tylko 46 proc. korzysta z fachowców z polecenia – mówi profesor.

Prof. Sowiński tłumaczy, że to rezultat zmiany pokoleniowej. – Sposób wyszukiwania radcy prawnego różni się między pokoleniami. Klienci w wieku 25-34 lat przykładają dużą wagę do tego, czy i jak prawnik jest oceniany w sieci. Znacznie większą niż klienci w wieku 55+. To naturalna zmiana,
bo w grupie klientów kancelarii prawnych jest coraz więcej osób, które wychowały się w świecie cyfrowym. Ten trend przyspiesza również rozwój mediów społecznościowych – podsumowuje prof. Sowiński.

Jak wynika z raportu „Strategie konkurowania indywidualnych kancelarii radców prawnych” rekomendacje ustne są nadal ważne, ale wzrasta znaczenie wizerunku kancelarii budowanego w internecie. Klient, który uzyskał rekomendację prawnika od znajomego częściej sprawdza jego internetową tożsamość, a nawet wybiera innego prawnika czy rozwiązuje swój problem samodzielnie.

Narzędzie, które wzmacnia widoczność radców prawnych

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie zrzesza ok. 14 000 radców prawnych i aplikantów radcowskich z województwa mazowieckiego. Wyszukiwarka powstała z myślą o ich potencjalnych klientach. Dzięki niej osoby potrzebujące pomocy i profesjonalnej usługi prawnej mogą skrócić czas i ścieżkę poszukiwań odpowiedniego prawnika. Wyszukiwarka oferuje bowiem najważniejsze informacje: obszary praktyki prawnika/r.pr., dane teleadresowe, wzory dokumentów, materiały, tj. linki do publikacji, artykułów, blogów prawniczych i autorskie porady prawne.

Nasi prawnicy zyskali możliwość zaprezentowania swojego doświadczenia i kompetencji, a osoby oraz firmy poszukujące fachowej pomocy prawnej pewnego partnera do współpracy. Dlaczego? Ponieważ jako Izba stoimy na straży jakości usług naszych radców prawnych – mówi Monika Całkiewicz, wicedziekan rady warszawskiej Okręgowej Izby Radców Prawnych.

Ewolucja szukajradcy.pl: edukacja i e-biznes w jednym

Władze Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie stale dążą do wspierania rozwoju zawodowego radców, m.in. poprzez zwiększanie szans na konkurowanie np. z tzw. kancelariami odszkodowawczymi. Stąd nowy projekt wyszukiwarki radców prawnych. Kluczowe jest także nieustanne prowadzenie inicjatyw edukujących polskie społeczeństwo z zakresu wymiernych korzyści, wynikających ze współpracy z radcą prawnym. Za pośrednictwem wyszukiwarki wszyscy poszukujący pomocy prawnej otrzymają dostęp nie tylko do danych teleadresowych prawnika, który specjalizuje się w interesującej nas dziedzinie prawa, ale również do przydatnych porad, rzetelnych informacji
i artykułów. Aktualizowana na bieżąco wyszukiwarka ułatwi kontakt potencjalnego klienta
z prawnikiem.

Wyszukiwarka w nowej odsłonie dostępna jest pod adresem: www.szukajradcy.pl

***

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie jest samorządem zawodowym radców prawnych w okręgu warszawskim, którego celem jest reprezentowanie interesów zawodowych radców prawnych.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: