Jak bezprzewodowo transmitować obraz na monitor lub ekran?

Rozwiązania do bezprzewodowej transmisji obrazu znajdą zastosowanie zarówno w firmie, jak i w domu. − Aby dokonać właściwego wyboru należy najpierw określić jakiego rodzaju i jakiej rozdzielczości sygnał chcemy przesłać bezprzewodowo – wyjaśnia Tomasz Trzaskalski z firmy C4i i dodaje, że istotne jest też miejsce zastosowania urządzeń. Inne zestawy są przeznaczone do kina domowego, a inne do zastosowań biurowych, w których sprawdza się m.in. funkcja BYOD (z ang. Bring Your Own Device − przynieś swoje urządzenie).

Quattro system

Nowatorskimi rozwiązaniami są urządzenia do przesyłu sygnału bez strat w rozdzielczości nawet do 4k@30 wraz z dźwiękiem wielokanałowym. Tego typu rozwiązania sugerowane są przede wszystkim do przesyłu filmów. Wykorzystują do tego pasmo radiowe 60GHz, które charakteryzuje się brakiem interferencji z powszechnymi sieciami wifi. Pasmo wykazuje jednak bardzo dużą wrażliwość na wszelkie przeszkody, dlatego najlepsze rozwiązania wykorzystują technikę odbić i obsługują maksymalną odległość do 30 metrów. – Tu najlepszym jakościowo urządzeniem jest model W2H4k, który prześle sygnał 4k@30 na 30m. Bliźniacze urządzenie HDV W551 uzyska podobne odległości ale z limitowaną do 1080p60 rozdzielczością. Modele HDV W561 oraz DVDO 4kAir przesyłają sygnał 4k@30 na 10m i Full HD na 30m z dźwiękiem wielokanałowym 7.1 w sposób bezstratny. Nie trzeba przy tym instalować żadnych sterowników, sprzęt działa na zasadzie plug and play – mówi Tomasz Trzaskalski. Podobne lecz trochę słabsze parametry − szczególnie mniejszy zasięg i mniejszą odporność na przeszkody między nadajnikiem a odbiornikiem − oferują extendery bezstratne W2 H Nano oraz W2Hmini.

W przypadku kilku użytkowników, np. w biurze, wygodnym rozwiązaniem będzie model W2HMax −  extender z 4 przełączalnymi wejściami HDMI, za pośrednictwem których deklarujemy, kto może w danej chwili transmitować sygnał. W modelu W2H302 istnieje natomiast możliwość podłączenia czterech monitorów przewodami HDMI do odbiornika i uzyskania takiego samego obrazu na każdym ekranie.

Extendery z kompresją stratną HDBiT: HDBit, HDBitA mogą przenosić sygnały Full HD na odległości odpowiednio 50 i 200m, przenikają przez ściany nie żelbetowe, jednak nie przenoszą sygnałów graficznych VESA.

Ciekawym extenderem bezprzewodowym jest także bezprzewodowy KVM HDV 881 obsługujący sygnały HDMI 1080p@50,60, 2x USB i podczerwień w paśmie 2.4 i 5GHz. Pozwala on przesłać sygnał z komputera na 1, 2,3 lub 4 monitory z dźwiękiem, zapewniając obsługę przez jedną klawiaturę i mysz. Stabilność pracy zależy jednak od odległości odbiorników, które trzeba umieścić w pewnej odległości od siebie oraz od przepustowości sieci wifi.

Najbardziej zaawansowanym extenderem dla zastosowań firmowych jest zestaw Quattro obsługujący transmisję bezprzewodową oraz przez LAN. To rozwiązanie obsługuje do 64 użytkowników  kontrolowanych przez moderatora spotkania. Uczestnicy spotkania korzystają z nadajników podłączanych do portów mini DP lub HDMI w swoich komputerach PC, Mac, Linux, Android, iOs, a po akceptacji moderatora sygnał z ich sprzętu jest przesyłany na ekran. Łączność pomiędzy elementami systemu odbywa się poprzez sieć WiFi – obecną w sali konferencyjnej lub własną, dedykowaną. Można również skorzystać z sieci LAN i przesyłać obraz z albo do innych, bardziej odległych pomieszczeń. Wideo przetwarzane jest z minimalną kompresją bez widocznych strat jakości, bez opóźnień wideo oraz audio. Quattro nie wymaga instalacji oprogramowania przez klienta, którego komputer lub inne źródło łączymy z dużym ekranem projekcyjnym. Urządzenie oferuje również przesył ekranu po Airplay oraz Screen Mirroring, obsługuje także ekrany dotykowe.

Godny uwagi jest także system prezentacyjny Tile składający się z odbiornika, który podłączamy do ekranu, projektora, monitora lub telewizora. Łączność pomiędzy źródłami a odbiornikiem odbywa się przez obecną w sali konferencyjnej sieć Wi-Fi (standard 802.11b/g/n/ac) lub własną, dedykowaną i emitowaną przez urządzenie w trybie Access Point. Urządzenie można podłączyć również do sieci LAN przewodem sieciowym, co zapewni wygodną pracę ze zdalnymi źródłami. System posiada także pięć wejść HDMI, z czego cztery wejścia w wersji 1.4 obsługują sygnały Full HD 1080p@60Hz, a piąte HDMI 2.0 wspiera sygnały 4K@60Hz. Ponadto, otrzymujemy dwa wyjścia HDMI z możliwością podłączenia dwóch wyświetlaczy jednocześnie, 2 złącza USB i wyjście audio optyczne. Tile zapewnia zatem przewodowe podłączenie niemal każdego źródła HDMI lub − co najbardziej istotne − bezprzewodowe przesłanie obrazu z komputerów z systemem Windows lub Mac oraz telefonów lub tabletów z systemem Android lub IOS. A wszystko to w łatwy i szybki sposób. Co więcej, urządzenie posiada funkcję multiviewera i potrafi wyświetlić na jednym wyjściu 4 obrazy wejściowe w formie quad – jedyne czego potrzeba to dedykowana aplikacja producenta. Jej instalacja i konfiguracja jest na tyle prosta, że w parę sekund jesteśmy gotowi do przesłania obrazu. Urządzenie w pełni wspiera również przesył treści z urządzeń Apple w ramach funkcji AirPlay.

DVDO Tile w odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań obsługuje sygnały wyjściowe 4K@60Hz wyłącznie na dedykowanym wyjściu HDMI Loop, a maksymalna liczba użytkowników udostępniających treści jest praktycznie nieograniczona.

Bardziej przystępne cenowo w porównaniu z systemami TILE lub Quattro są extendery działające na zasadzie bezprzewodowego punktu dostępowego: to m.in. popularny Chromecast (istnieje wiele wersji tego urządzenia różniących się rozdzielczością i funkcjami np. przesył tylko audio) albo EZcast np. w wersji A2W Miracast Dongle, które korzystają ze znacznej kompresji i nie nadają się do oglądania filmów. Takie rozwiązania kosztują jednak ułamek wartości wcześniej przedstawionych urządzeń  i wymagają używania dedykowanej aplikacji do przesyłu ekranu. Poza tym, Chromecast działa wyłącznie przy dostępie do Internetu. Tego ograniczenia nie ma EZ Cast A2W Miracast Dongle lub jego brat Magic Ether. Ten ostatni wykorzystuje sieć przewodową − jednak użytkownik może się z nim połączyć bezprzewodowo będąc w tej samej sieci obsługiwanej przez jeden router. Największą zaletą tego typu urządzeń jest funkcja castowania bezpośrednio z sieci na odbiornik, np. serwisów strumieniowych, wówczas już bez utraty jakości w porównaniu ze przesyłem bezpośrednim.

Wszędzie tam gdzie z różnych względów nie można prowadzić kabli połączeniowych extendery zdadzą egzamin – uważa Tomasz Trzaskalski z C4i. Przestrzega jednak, że należy zwrócić uwagę na możliwie zakłócenia z innymi sieciami bezprzewodowymi, jak i wymaganą jakość sygnału, w szczególności wideo, a także na stopień kompresji. We wszystkich oferowanych przez C4i urządzeniach zasilany jest i nadajnik i odbiornik, jednak w większości przypadków wystarczy zasilenie z portu USB 5V, 0,5A.

 

Tabela porównawcza sprzętu

źródło: C4i Consultants

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: