Dron z opryskiwaczem, elektryczny ciągnik bez operatora… TOP 5 wynalazków, które odmienią rolnictwo

Nowoczesne technologie z przytupem wkraczają w branżę rolniczą. Niższa emisja spalin, bardziej wydajna produkcja i produkty bez pestycydów – oto główne zalety rolnictwa w wersji 4.0.

 

Prototypy nowych maszyn zostały już zaprezentowane na targach Agritechnica w Hanowerze. Czy odmienią rolnictwo?

 

  1. Elektryczny ciągnik o zerowej emisji

 

Kompaktowe ciągniki często wykorzystywane są w pracach ogrodowych czy komunalnych. Koncept elektrycznego ciągnika przedstawił John Deere. Kluczową cechą maszyny jest duża moc pozwalająca kosić ponad 10 000 m2 trawnika przy jednym ładowaniu akumulatora trwającym 4,5 godziny. Oprócz wysokiej wydajności, dodatkową zaletą maszyny jest niski poziom hałasu i praca bez emisji spalin.

 

  1. Autonomiczny elektryczny ciągnik

 

Nowa koncepcja ciągnika autonomicznego (czyli pracującego bez operatora) John Deere to elektryczna jednostka napędowa ze zintegrowanym osprzętem. Ciągnik ma całkowitą moc wyjściową 500 kW i może być wyposażony w koła lub gąsienice. W zależności od zastosowania, masa ciągnika może wahać się od 5 do 15 ton. Dzięki napędowi elektrycznemu, poziom hałasu jest wyjątkowo niski. Niewielkie zużycie i koszty eksploatacji to dodatkowe atuty nowego autonomicznego modelu.

W przyszłości możliwe jest rozszerzenie palety maszyn autonomicznych np. o opryskiwacz.

 

  1. Sztuczna inteligencja – Blue River Technology

 

Dzięki technologii See & Spray kamery o wysokiej rozdzielczości rejestrują 20 zdjęć na sekundę. Na podstawie obrazów i sztucznej inteligencji system rozpoznaje różnicę między uprawianymi roślinami a chwastami i odpowiednim opryskiem eliminuje chwasty. Dzięki nowej generacji kontroli chwastów można znacznie ograniczyć stosowanie pestycydów na zdrowe rośliny, co czyni je zdrowszymi.

 

  1. Drony alternatywą dla tradycyjnych maszyn

 

Wielofunkcyjny dron (VoloDrone):

Maszyna opracowana wspólnie przez John Deere i Volocopter ma średnicę 9,2 m i jest napędzana przez 18 wirników. Ma napęd w pełni elektryczny z wymiennymi akumulatorami litowo-jonowymi. Jedno ładowanie akumulatora pozwala na lot do 30 minut, a VoloDrone może być obsługiwany zarówno zdalnie, jak i automatycznie, na zaprogramowanej trasie. Rama drona jest wyposażona w elastyczny ujednolicony system mocowania ładunku. Oznacza to, że w zależności od zastosowania można zamontować różne urządzenia. W celu ochrony upraw duży dron posiada dwa zbiorniki cieczy, pompę i listwę natryskową. Dzięki niskiej wysokości latania można uzyskać bardzo duży zasięg do 6 ha / godz.

 Autonomiczny dron wyposażony w opryskiwacz

Dron ten jest wyposażony w skaner chwastów i opryskiwacz, umożliwiając skanowanie chwastów z powietrza, a następnie specjalną kontrolę. Zbiornik o pojemności 10,6 litra jest w pełni automatycznie napełniany na stacji, na której odbywa się również automatyczne ładowanie akumulatora. Czas lotu przy całkowicie naładowanym akumulatorze wynosi 30 minut. Główną zaletą maszyny jest precyzyjne stosowanie pestycydów.

 

  1. Analiza i planowanie pracy dzięki „chmurze”

Wykorzystanie technologii chmury staje się standardem w rolnictwie tu i teraz. Dotychczas rolnicy i usługodawcy dysponujący maszynami różnych marek mogli rejestrować, przetwarzać i dokumentować dane wyłącznie za pomocą odpowiednich urządzeń i portali internetowych poszczególnych producentów.

Nowa technologia DataConnect jest pierwszym bezpośrednim, działającym niezależnie od producenta rozwiązaniem typu „cloud-to-cloud”, które pozwala zbierać i analizować dane dotyczące różnych prac wykonanych przez różne maszyny, a to znaczne ułatwienie dla branży.

źródło: John Deere Polska

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: