Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków?

Sztuczne ognie kojarzą się przede wszystkim z sylwestrową nocą. To właśnie wtedy odpalanych jest najwięcej wyrobów pirotechnicznych. Niezależnie od tego, czy oglądamy pokaz organizowany przez miasto, czy postanowimy we własnym zakresie ubarwić tę noc fajerwerkami, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pomoże to zapobiec wszelkiego rodzaju przykrym incydentom związanym z nieostrożnym obchodzeniem się z materiałami pirotechnicznymi.

Fajerwerki to legalny wyrób dopuszczony do sprzedaży w Polsce, jednak wybierając je należy upewnić się, czy posiadają oznakowanie CE. Powinno być ono dobrze widoczne na opakowaniu. Oznakowanie wyrobu w ten sposób daje gwarancję, że spełnia on rygorystyczne europejskie normy i jest produktem bezpiecznym dla konsumenta.

Wyroby pirotechniczne w Polsce

Według polskiego prawa, wyroby pirotechniczne nie mogą być sprzedawane osobom poniżej 18 roku życia. Z kolei dorośli, którzy mogą legalnie nabyć fajerwerki, każdorazowo powinni zapoznać się z instrukcją obsługi danego produktu, która widnieje na opakowaniu. Opisane są tam zasady bezpiecznego używania poszczególnych wyrobów (np. rekomendowane ustawienie wyrobu przed odpaleniem, sposób odpalenia, bezpieczna odległość, jaką powinno się zachować i inne).

Jak korzystać z fajerwerków?

Korzystając z fajerwerków należy zawsze wybrać odpowiednie miejsce – na zewnątrz, z daleka od zabudowań oraz drzew i linii energetycznych. W ramach poczucia społecznej odpowiedzialności zaleca się upewnienie, że w najbliższej okolicy nie znajduje się szpital, dom opieki, schronisko dla zwierząt czy też inne miejsce, którego rezydentom nasza zabawa mogłaby przeszkadzać. Oprócz tego należy także zwracać szczególną uwagę na grunt, na którym stawiane są wyroby. Wybierajmy równe, twarde, jednolite podłoże. Nie zaszkodzi zabezpieczyć postawionego na ziemi produktu ze wszystkich stron.

Przy odpalaniu lontu należy zwrócić uwagę, by podpalić sam jego koniec. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że czas na oddalenie się od produktu przed wybuchem będzie optymalny. Nie wolno nachylać się nad wyrobem pirotechnicznym.

Po odpaleniu wyrobu pirotechnicznego należy niezwłocznie oddalić się na odległość co najmniej kilku metrów (zależnie od klasy wyrobu), zaś pozostali widzowie powinni zachować dystans minimum 25 metrów – to z takiej odległości pokaz będzie najbezpieczniejszy i najlepiej widoczny.

Jeśli jakikolwiek produkt nie ulegnie detonacji, należy odczekać 15 minut, zanim podejdzie się do wyrobu, a następnie zanurzyć go w wodzie. Tylko to da stuprocentową gwarancję, że wadliwy artykuł nie zacznie działać samodzielnie po czasie. Zakazane jest również podejmowanie jakichkolwiek prób ponownego odpalenia wyrobu, natomiast o problemach z poprawnym działaniem warto niezwłocznie poinformować sprzedawcę.

– Istnieje kilka istotnych różnic między poszczególnymi rodzajami wyrobów pirotechnicznych,   o których należy pamiętać podczas ich używania. Dlatego też zdecydowaliśmy się na przygotowanie cyklu krótkich infografik mających na celu promowanie odpowiedzialnego strzelania oraz utworzyliśmy na Facebooku wydarzenie „Strzelam mądrze w Sylwestra” – mówi Marta Smolińska z Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Najczęściej popełniane błędy

Do ryzykownych zachowań należy m. in.: pomijanie etapu zapoznania się z instrukcją, używanie wyrobów po spożyciu alkoholu czy udostępnianie ich osobom małoletnim. Często także osoby korzystające z fajerwerków ustawiają baterie na nierównej powierzchni, odpalają wyroby pirotechniczne z ręki (petardy, rakiety, rzymskie ognie) lub wbijają rakiety w grunt.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejszym aspektem zabawy sylwestrowej jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno sobie, osobom z otoczenia, jak i zwierzętom. Pamiętajmy, by przygotować dla swoich pupili cichy i spokojny kąt i nie wyprowadzać psów na spacer w godzinach największego nasilenia strzałów. Zminimalizuje to ich stres.

Jeśli zdecydujemy się świętować poza domem, pozostawmy zwierzakom zapas wody i smakołyków, zasłońmy rolety i włączmy radio lub telewizor, by dochodzące zza okien odgłosy i błyski nie niepokoiły pupila. Pamiętajmy też, że zawsze mamy wybór – możemy zakupić dostępną na rynku tzw. cichą pirotechnikę, która emituje mniej decybeli.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: