Haitong Bank: NEUTRALNIE dla Asseco Poland (FV 63,2 PLN)

Haitong Bank w raporcie z 20 grudnia (godz. 8:00) zatytułowanym „Ufać, ale kontrolować” utrzymuje rekomendację NEUTRALNIE dla Asseco Poland, podnosząc cenę docelową do 63,2 PLN z 59,9 PLN. Wyższa wycena jest skutkiem uwzględnienia przez analityków potencjalnych synergii wynikających ze ścisłej współpracy z Cyfrowym Polsatem (ostatnia rekomendacja Haitong Banku dla Cyfrowego Polsatu: KUPUJ z ceną docelową 32 PLN). Analitycy oczekują pomyślnego zakończenia wezwania na akcje Asseco Poland. Ich zdaniem, głównym powodem transakcji dla Cyfrowego Polsatu jest kontrola nad zaufanym zewnętrznym dostawcą IT, który skoncentrowałby się przede wszystkim na ukończeniu systemu billingowego. Cyfrowy Polsat nie sfinalizował umowy z Huawei w zakresie budowy nowego systemu billingowego, który był realizowany od 4 lat i pochłonął znacznie więcej pieniędzy niż się spodziewano. W rezultacie, w zeszłym tygodniu Cyfrowy Polsat anulował umowę z Huawei.

Asseco ma tę ważną przewagę, że był podwykonawcą Huawei i powinien rozumieć architekturę systemu informatycznego tej firmy. Analitycy uważają, że Asseco Poland będzie w stanie ukończyć system w najbardziej efektywny i najtańszy sposób, co spowoduje, że oferta Asseco zostanie najprawdopodobniej wybrana przez Cyfrowy Polsat. Zarówno Cyfrowy Polsat, jak i Asseco Poland nie skwantyfikowały potencjalnych synergii biznesowych. Analitycy Haitong Banku uważają, że cena oferowana przez Cyfrowy Polsat jest atrakcyjna i akcjonariusze Asseco powinni rozważyć sprzedaż swoich akcji.

Biorąc pod uwagę fakt, że branża telekomunikacyjna potrzebuje wielu inwestycji IT oraz mając na uwadze złe doświadczenia i brak kontroli na kontrakcie z Huawei, Cyfrowy Polsat chce wybrać Asseco Poland jako swojego długoterminowego partnera IT, a zakup 22 proc. akcji zabezpiecza kontrolę Cyfrowemu Polsatowi nad tym przedsięwzięciem. Szacując potencjalne synergie biznesowe, Haitong Bank zakłada, że Asseco Poland otrzyma dodatkowe 200 mln PLN w latach 2020-21 na finalizację systemu bilingowego oraz 80 mln PLN rocznie od 2022 r. z tytułu utrzymywania i nowych kontraktów od Grupy Cyfrowego Polsatu przy zakładanej marży EBIT Asseco na poziomie 15 proc.

Autor: Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz, Haitong Bank

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: