IDC – coroczne podsumowanie trendów ITC

IDC opublikowało raport „IDC FutureScape: Worldwide CIO Agenda 2020 Predictions” z prognozami na temat zmian w obszarach technologii, rynków i ekosystemów ITC w ciągu najbliższych 5 lat. Prognozy pomogą kadrze zarządzającej IT dogłębnie zrozumieć przyszłe trendy i ich wpływ na przedsiębiorstwo.

Raport nakreśla również wizję i strategię działania w świecie nieustających zmian technologicznych i coraz bardziej złożonego środowiska pracy.

Prognozy IDC dla CIO:

  1. Do 2024 r. strategia IT 80% firm zaawansowanych cyfrowo będzie ewoluować do modelu wykorzystującego elastyczne i hybrydowe narzędzia cyfrowe, których funkcjonalności łączą się i wspomagają automatyzację procesów w przedsiębiorstwie. Zastąpi on model, w którym główną rolę w pełniły działy IT budujące zamknięte rozwiązania.
  2. Do 2023 r. 65% dyrektorów IT zostanie liderami w ramach przedsiębiorstwa. Przekształcą oni tradycyjne działy IT w centra doskonałości wspierające współpracę i innowację w całej organizacji.
  3. Coraz częściej pojawiające się zagrożenia cyfrowe i potrzeba wprowadzenia nowych funkcjonalności systemowych sprawi, że w ciągu najbliższych czterech lat 65% przedsiębiorstw zmodernizuje istniejące systemy i zainwestuje w nowe platformy technologiczne.
  4. Do 2023 r. 70% organizacji IT w ramach podejścia wielochmurowego wdroży strategię kontenerów oraz otwartego interfejsu oprogramowania (API) w celu zwiększenia mobilności aplikacji i elastyczności hostingu.
  5. W ciągu 3 lat aż 70% pracowników działów IT przekwalifikuje się z roli operatora do roli projektanta i integratora rozwiązań cyfrowych. Działy te nie będą już zajmowały się obsługiwaniem systemów operacyjnych, a zaczną definiować każdy produkt, usługę lub proces, wykorzystujące technologie ICT.
  6. Do 2023 r. 80% organizacji IT przyspieszy rozwój oprogramowania, aby umożliwić cotygodniowe aktualizacje oraz korekty kodu w celu dostarczania większej wartości dla biznesu.
  7. W ciągu trzech najbliższych lat 40% CIO będzie współtworzyć innowacje, kreować cyfrową wizję i wdrażać inteligentne rozwiązania w całym przedsiębiorstwie.
  8. Potrzeba wprowadzenia nowych funkcji systemowych w celu usprawnienia i przyspieszenia operacji informatycznych oraz nacisk na poprawę bezpieczeństwa IT sprawi, że w ciągu najbliższych czterech lat 65% przedsiębiorstw będzie modernizować swoje systemy inwestując w nowe platformy technologiczne.
  9. Do 2024 r. 75% dyrektorów IT zmieni sposób wykorzystywania zasobów IT, w tym budżetów, aktywów i talentów, w celu zwiększenia efektywności przedsiębiorstwa poprzez elastyczne wykorzystywanie zasobów, jednocześnie znacząco obniżając koszty stałe.
  10. Do 2023 r. 60% dyrektorów ds. informatyki wdroży programy employee experience polegające na zintegrowanym i całościowym podejściu do zarządzania kadrami firmy dzięki zmianie kultury organizacji na wspierającą ciągłe uczenie się i rozwój kompetencji.

źródło: IDC

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: