Iran infiltruje europejską infrastrukturę energetyczną. Szykuje się do ataku?

Pod koniec minionego roku irańscy hakerzy mieli przeprowadzić kampanię zmierzającą do infiltracji europejskiej infrastruktury energetycznej. Piotr Zielaskiewicz, product manager rozwiązań STORMSHIELD w firmie DAGMA, sugeruje, że tego typu zdarzeń może być w przyszłości więcej.

Działania wymierzone przeciwko europejskim przedsiębiorstwom z branży energetycznej odkryli badacze cyberbezpieczeństwa z firmy Recorded Future. Ustalili oni, że ofiary zostały zaatakowane trojanem PupyRAT – złośliwym oprogramowaniem służącym do wykradania wrażliwych informacji, w tym loginów i haseł. Choć wirus ma charakter opensource’owy, to jest on kojarzony przede wszystkim z działalnością irańskich hakerów, w szczególności grupy APT 33.

Zdaniem badaczy kampania miała trwać od listopada 2019 aż do stycznia 2020, a więc rozpoczęła się jeszcze przed zaostrzeniem relacji na linii Iran – USA na początku tego roku. Badaczom nie udało się potwierdzić wektora infekcji, jednak podejrzewają, że przestępcy wykorzystywali w tym celu wiadomości e-mail o charakterze phishingowym.

 Infrastruktura krytyczna zagrożona

Zdaniem Piotra Zielaskiewicza, product managera rozwiązań STORMSHIELD, służących do ochrony sieci informatycznych, należy liczyć się z tym, że hakerzy będą coraz częściej brali na cel infrastrukturę krytyczną.

– Obiekty takie jak elektrownie czy rafinerie to idealny cel ataków o podłożu politycznym z dwóch powodów. Po pierwsze, gwarantują hakerom dostęp do ważnych danych o charakterze strategicznym. Po drugie, ich paraliż stanowi realne zagrożenie dla funkcjonowania szeregu innych instytucji, w tym m.in. banków, szpitali i urzędów. Ze względu na ryzyko tego typu incydentów coraz bardziej istotne staje się skuteczne zabezpieczenie sieci przemysłowych poprzez stosowanie dedykowanych rozwiązań, takich jak STORMSHIELD SNi40 – komentuje Piotr Zielaskiewicz z DAGMA.

źródło: DAGMA

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: