Kórsafn: dźwięki sztucznej inteligencji stworzone z Björk

Islandzka artystka Björk otworzyła swoje archiwa, prezentując wybrane aranżacje chóralne, które stworzyła w trakcie wieloletniej kariery. W efekcie współpracy z nowojorskim hotelem Sister City i Microsoft powstał Kórsafn – kompozycja oparta na sztucznej inteligencji. Odwołuje się ona do koncepcji generowania pejzażu dźwiękowego, którą hotel Sister City uruchomił wraz z Julianną Barwick w 2019 roku.

W języku islandzkim „kór” oznacza „chór”, a „safn ”- „ archiwa ”. Goście Sister City w Nowym Jorku mają okazję usłyszeć fragmenty różnych aranżacji opracowanych przez artystkę. Niektóre są nawet wykonywane przez Hamrahlid – uznany islandzki 50-osobowy chór, w którym Björk występowała w młodości.

Dzięki Microsoft AI powstał żywy i ewoluujący pejzaż dźwiękowy. Obrazy w instalacji zasilane są kamerą umieszczoną na dachu Sister City. AI uczy się rozpoznawać obiekty na niebie nad hotelem. Potrafi znaleźć i zrozumieć z większą dokładnością szerszy zakres obiektów, ze znacznie większą precyzją. Nie tylko wyszukuje chmury, ale wskazuje także ich gęstość i rodzaj, np. cumulusy lub nimbusy. AI jest w stanie zidentyfikować przelatującego ptaka oraz rozróżnić całe ich stado. Aranżacje chóralne reagują na każdy wschód, zachód słońca i ciśnienie barometryczne. Dźwięki zmieniają się wraz z czasem, ponieważ sztuczna inteligencja uczy się rozpoznawać nowe obiekty.

źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: