Ericsson i Play uruchamiają 5G w Sokołowie Podlaskim o prędkości 1Gb/s

Ericsson wraz z operatorem Play zrealizował pilotażową sieć 5G w Sokołowie Podlaskim. System działa na najnowocześniejszych rozwiązaniach Ericsson Radio System. Zasięgiem 5G pokryta zostanie centralna część miasta. Docelowo sieć 5G w Sokołowie umożliwi transfer danych o prędkości powyżej 1Gb/s. System będzie pracował z wykorzystaniem Massive MIMO. Sokołowskie 5G jest już gotowe na komercyjne uruchomienie.

– Sokołów Podlaski wkracza w erę sieci piątej generacji, dzięki której opóźnienie sygnału liczone będzie w milisekundach. Jej niezawodność i szybkość – nawet do dziesięciu  razy większa niż w przypadku 4G – zapewni mieszkańcom Sokołowa powszechny dostęp do sieci o wysokiej pojemności i przepustowości, oszczędność energii, wesprze rozwój nowoczesnych usług i innowacyjnych ekosystemów w całym powiecie sokołowskim – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Michał Ziółkowski, Członek Zarządu ds. Technicznych P4, operatora sieci Play dodaje –  „Sieć 5G w Sokołowie Podlaskim to jeden z ważnych etapów rozwoju naszej nowoczesnej infrastruktury. Nieustanna rozbudowa i modernizacja sieci Play sprawia, że już dziś jesteśmy gotowi na komercyjne wprowadzenie 5G. Oczywiście warunkiem koniecznym jest dostępność urządzeń końcowych oraz dodatkowych częstotliwości dedykowanych do rozwoju technologii najnowocześniejszej generacji. Nasi klienci już wkrótce będą mogli cieszyć się pełnią możliwości jakie daje technologia 5G”.

Na koniec grudnia 2019 roku Play posiadał łącznie 7868 stacji bazowych, z czego 865 zostało uruchomionych w minionym roku. Zasięg stacji pozwolił na wysokie prędkości transmisji danych, na poziomie zbliżonym do 5G dla ponad 48% populacji Polski pod koniec 2019. W ubiegłym roku operator uruchomił także 694 nowych wież. Firma podkreśla, iż technicznie i technologicznie jest gotowa na wprowadzenie łączności nowej generacji do standardowej oferty.

Ericsson na całym świecie ma podpisanych siedemdziesiąt dziewięć umów związanych z 5G. Firma legitymuje się liczbą ponad 50 000 patentów na całym świecie, które stały się podstawą standardów stymulujących rozwój globalnej komunikacji, takich jak GSM, GPRS, EDGE, WCDMA, LTE i 5G. Według analiz firmy Bird&Bird Ericsson znajduje się na szczycie patentów 5G w zestawieniu Europejskiego Urzędu Patentowego.

W Polsce Ericsson uczestniczy w europejskim i światowym rozwoju technologii radiowych dzięki wkładowi dwóch tysięcy inżynierów pracujących w Ericsson R&D Centrum w Łodzi i Krakowie. W sierpniu 2019 firma ogłosiła dodatkową inwestycje w postaci produkcji sprzętu radiowego w Tczewie.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl