Piąty element kultury hip-hopu: AI #TuesdAI

Uniwersalnym językiem komunikacji dla jednych jest muzyka. Drudzy widzą w tej roli matematykę. Nowo otwarte muzeum hip-hopu na Bronksie łączy te dwie dziedziny, śledząc historię i kulturowy wpływ gatunku z pomocą sztucznej inteligencji od Microsoft.

O ogromnym wpływie kultury hip-hopu i powodach, dla których zasługuje ona na uznanie jako legalna forma sztuki opowiada Rocky Bucano, dyrektor wykonawczy Universal Hip Hop Museum. “Misją muzeum jest pokazanie zwiedzającym szerszego kontekstu historii i kultury hip-hopu, aby opuszczając wystawę czuli się umocnieni i zainspirowani wydarzeniami mającymi miejsce w przeszłości, a także aby muzyka stała się częścią ich codziennej egzystencji. Chcemy, aby poczuli się dumni” – mówi Rocky Bucano.

Rocky Bucano, dyrektor wykonawczy Universal Hip Hop Museum stoi przed naturalnej wielkości repliką pociągu metra, w której znajduje się wystawa [R]Evolution of Hip Hop.

Projekt realizowany jest już od ośmiu lat, a zespół właśnie rozpoczyna pracę nad otwarciem muzeum w południowym Bronksie – niekwestionowanym miejscu narodzin hip-hopu. W międzyczasie po drugiej stronie ulicy uruchomiono pop-upową wystawę o nazwie „[R]Evolution of Hip Hop”, aby dać mieszkańcom przedsmak tego, co ma nadejść w 2023 roku. Ekspozycja poświęcona jest historii hip-hopu, zaprezentowanej dekadę po dekadzie. Wystawa co pół roku poświęcona będzie kolejnemu dziesięcioleciu, rozpoczynając od lat 70-tych.

Po udanej współpracy Microsoft z The Metropolitan Museum of Art i Massachusetts Institute of Technology, kuratorzy UHHM zwrócili się o pomoc do firmy z Redmond oraz profesora MIT D. Foxa Harrella, który kieruje uniwersyteckim Centrum Zaawansowanej Rzeczywistości Wirtualnej. Ich celem było wykorzystanie AI do pomocy w kategoryzacji złożonej ewolucji hip-hopu i stworzenie spersonalizowanego doświadczenia dla każdego gościa, który odwiedzi UHHM.

Naszą rolą było stworzenie spersonalizowanego doświadczenia wykorzystującego technologie sztucznej inteligencji (AI), aby dać ludziom lepszy wgląd w historię hip-hopu” – podsumowuje D. Fox Harrell, profesor MIT. „Stworzyliśmy rodzaj silnika, który wykorzystywał społeczno-naukowy model tożsamości muzycznej, aby pomóc kategoryzować użytkowników pod względem ich preferencji muzycznych. Chcieliśmy również, aby było to doświadczenie angażujące, co osiągnęliśmy dzięki Microsoft Conversational AI”.

The Breakbeat Narratives wykorzystuje sztuczną inteligencję Microsoft do dzielenia się różnymi narracjami na temat historii i wpływu hip-hopu, skupionymi wokół pięciu głównych elementów, w tym: rapowania, turntablismu, breakdancingu, sztuki graffiti i wiedzy o kulturze. Z tymi “Kosmicznymi Elementami” jako przewodnikami, uczestnicy wystawy mogą odkrywać różne narracje, wykorzystując swój gust muzyczny jako punkt wyjścia.

Nie ma jednej historii o ewolucji i rewolucji, która doprowadziła do powstania muzyki i kultury hip-hopowej. Chcieliśmy, aby każda pojedyncza historia ujawniła swoje niuanse. Kiedy opowiadamy np. o hip-hopie i modzie, nie jest to tylko powierzchowne spojrzenie na ubrania, które ludzie noszą. Jest to zagłębienie się w inny moment historyczny, w którym kultura ulicy krzyżowała się z punkiem i rockiem. Odpowiadamy również na pytanie, czym jest komercyjny wymiar mody oraz co oznaczają interakcje z kulturą elitarną” – mówi dr Harrell.

The Breakbeat Narratives tworzy również spersonalizowaną playlistę dla odwiedzających, opartą na rozmowie z systemem i ich preferencjach muzycznych. “Nie używamy technologii tylko dla samego faktu jej wykorzystania. Chcemy dawać ludziom więcej możliwości, tak aby otrzymywali informacje w bardzo unikalny i niespodziewany sposób” – dodaje Bucano.

Zaawansowany technologicznie Breakbeat Narratives służy do wzmocnienia setek fizycznych artefaktów pokazywanych na wystawie „[R]ewolucja Hip Hopu” – od ubrań i akcesoriów po ulotki, zdjęcia, płyty i taśmy – wiele z nich zostało przekazanych przez głównego kuratora wystawy – Paradisa Graya. Jest to potężna mieszanka eksponatów, która obejmuje nawet zdekonstruowany pociąg metra, na którym każdy odwiedzający może się podpisać.

Muzeum powinno być przystępne dla odwiedzających” – mówi dr Harrell. “Według mnie przyszłość nie zależy od tego, jakiej konkretnej technologii będziemy używać. To właśnie koncepcja, wyobraźnia oraz wizja mogą sprawić, że wystawa stanie się bliższa dla odwiedzających. Naszym celem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i innych inspirujących technologii, aby zaangażować wyobraźnię i zagwarantować ludziom doświadczenie, które pokaże różnorodność, siłę i historię tego, kim są” – podsumował dr Harrell.

źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: