Huawei prezentuje sieć 5G end-to-end i otwiera drogę do inteligentnej epoki cyfrowej

W trakcie prezentacji produktów i rozwiązań firmy Huawei w Londynie Peng Song, prezes działu rozwiązań sprzedaży i marketingu Carrier BG w Huawei, wygłosił przemowę przewodnią, w ramach której ogłosił wprowadzenie zaawansowanej sieci 5G mającej na celu wsparcie operatorów w osiągnięciu komercyjnego sukcesu łączności 5G.

Peng Song Releases 5G E2E Solution (PRNewsfoto/Huawei)

Zgodnie z chińskim powiedzeniem, „aby stać się bogatym, trzeba najpierw wybudować drogę”. Podobnie komercyjny sukces 5G operatorów musi zostać wzniesiony na kanwie najbardziej zaawansowanej sieci 5G, która jest przy tym prosta, inteligentna, przyjazna środowisku i obsługuje bardzo wysoką szerokość pasma oraz rozwiązania sztucznej inteligencji typu end-to-end.

Przełomowa sieć 5G zaprezentowana na wydarzeniu nie jest rozwiązaniem tylko na pokaz. Sieć obejmuje szereg rozwiązań produktowych, w tym uproszczoną sieć dostępu radiowego (RAN), sieć inteligentnego IP, sieć transportową o ultra wysokiej przepustowości, ekologiczne połączenia oraz usługi 5G typu end-to-end wykorzystujące sztuczną inteligencję.

  • Uproszczony RAN przyspiesza instalację 5G. Uproszczony RAN obejmuje trzy rozwiązania produktowe: najlżejszą w branży antenę trzeciej generacji Massive MIMO, antenę Blade AAU z najwyższym w branży poziomem integracji oraz antenę AAU z ultra szerokim pasmem 400 MHz. Rozwiązania te są odpowiedzią na problemy przy instalacji, nabywaniu lokalizacji i rozproszonej częstotliwości pasm, tym samym wspierając operatorów w szybkiej instalacji 5G. Antena trzeciej generacji Massive MIMO obsługująca 64T64R jest lekka i łatwa w montażu. Antena Blade AAU obsługuje aktywną i pasywną integrację we wszystkich pasmach częstotliwości poniżej 6 GHz, znacznie skracając czas konieczny do nabywania lokalizacji. Antena AAU z ultra szerokim pasmem 400 MHz o całą generację wyprzedza resztę branży.
  • Inteligentna sieć IP przewodzi w branży w zakresie obowiązkowych SLA. Dzięki temu rozwiązaniu sieci IP typu best-effort mogą przejść przemianę w kierunku sieci objętych obowiązkowymi SLA. Elastyczne cięcie sieci na bazie Flex-E pozwala sieci inteligentnej IP na najdokładniejsze w branży dzielenie pasma przy prędkości 1 Gbit/s, czyli 5 razy szybciej niż wynosi średnia branżowa. Współpracując z Network Cloud Engine (NCE) i wykorzystując SRv6, inteligentna sieć IP jako pierwsza w branży obsługuje obowiązkowy czas oczekiwania. Rozwiązanie wykorzystuje także Flow Information Telemetry (iFIT) na miejscu co oznacza, że awarie lokalizowane są w kilka minut, a sieć charakteryzuje się wysoką dostępnością.
  • Ultra szerokie pasmo sieci przesyłowej z pierwszym w branży modułem 800G. Rozwiązanie to zapewnia pojemność przesyłową na poziomie 48 Tbit/s w pojedynczym światłowodzie, co stanowi o 40% więcej niż średnia branżowa. Wynik ten zapewni płynną ewolucję sieci przesyłowej w ciągu najbliższych 10 lat.
  • Ekologiczne połączenia zmniejszają zużycie energii centrów 5G. Antena AAU 5G wykorzystuje własne, wysoce zintegrowane chipy Huawei, tym samym zmniejszając zużycie energii o ponad 15%. Wykorzystujące sztuczną inteligencję rozwiązanie PowerStar obsługuje także koordynację pasm z wieloma standardami i częstotliwościami, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii w całej sieci o dodatkowe 15 do 20%.

Sieć 5G typu end-to-end z wykorzystaniem sztucznej inteligencji otwiera drogę do inteligentnej epoki cyfrowej. Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w całym cyklu zarządzania siecią 5G. Dzięki temu planowanie sieci jest dokładniejsze, co prowadzi do lepszych doświadczeń użytkownika, budowa sieci jest elastyczniejsza co daje wyższą jakość, usługi kierowane do użytkowników są lepiej nakierowywane, a problemy użytkowników rozwiązywane są szybciej.

Zaawansowana sieć 5G, którą dziś prezentujemy, to tylko wierzchołek góry lodowej – skomentował Peng Song. – Ciągle inwestujemy w obszary takie, jak podstawowe teorie, materiały i algorytmy w celu opracowywania wiodących na rynku produktów i rozwiązań oraz wspierania operatorów w osiągnięciu sukcesu komercyjnego technologii 5G – dodał prezes.

źródło: Huawei

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: