Infobip sGate SMS Firewall pomaga operatorom w walce z SMS-owym spamem

Infobip, światowy lider w rozwiązaniach omnichannel, dzięki usłudze sGate SMS    Firewall zapewnia operatorom komórkowym szczegółową analizę przychodzących  wiadomości SMS oraz zapobiega dostarczaniu spamu do ich abonentów . Rozwiązanie cieszy się uznaniem operatorów na całym świecie – sGate SMS Firewall otrzymał ogólną ocenę 4,37 na 5 w tegorocznej ankiecie ROCCO SMS Firewall przeprowadzonej wśród 131 operatorów z 92 krajów, trzeci raz z rzędu kwalifikując się do grupy najwyżej ocenianych rozwiązań z grupy security.

sGate SMS Firewall zapewnia operatorom komórkowym szczegółową analizę przychodzącego ruchu SMS-owego, pozwalając na identyfikację podejrzanych wiadomości i zapobiega dostarczaniu spamu do urządzeń klientów. Rozwiązanie daje również operatorom możliwość kontrolowania i blokowania niewłaściwie obciążanych wiadomości oraz optymializacji  przychodów z komunikacji aplikacyjnej, z której korzystają firmy i instytucje.

 

„Nasze rozwiązanie pomaga w zapewnieniu bezpiecznego ekosystemu dla przesyłania wiadomości aplikacyjnych SMS i jest na tyle skuteczne, że po raz kolejny zyskało uznanie operatorów z różnych zakątków świata i zakwalifikowało się do grupy najlepiej ocenianych usług w swojej kategorii. sGate SMS Firewall to dla nich nie tylko doskonałe narzedzie analityczne, ale i korzyści płynące z monetyzacji oraz szansa na znaczne poprawienie komfortu i bezpieczeństwa korzystania z usług dla użytkowników telefonów komórkowych. Ostatnio takie rozwiązanie wprowadziliśmy dla indonezyjskiego operatora Indosat Ooredoo, który ma bazę ponad 60 milionów abonentów. Nasza usługa była kluczowym elementem realizacji strategii Ooredoo, który dynamicznie rozwija rozwiązania aplikacyjne B2B – jedno z głównych żródeł ich wzrostu” – uważa Magdalena Dudek, Senior Sales Manager z Infobip.

Infobip to globalna firma, umożliwiajaca firmom dostarczanie wiadomości poprzez dowolny kanał, dowolne urządzenie w dowolnym czasie i dowolnym miejscu na świecie. Technologia firmy Infobip integruje w ramach jednej platformy szereg kanałów komunikacyjnych, których firma może używac do kontaktu z klientem końcowym.

źródło: Infobip

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: