Jak zabezpieczyć finanse osobiste w dobie koronawirusa?

Pandemia koronawirusa dotyka prawie wszystkich aspektów naszego życia. Zamykane są kolejne placówki lub mocno ogranicza się ich pracę, wprowadzane są nadzwyczajne rozwiązania i procedury. Czy można przygotować się na ten trudny czas? Ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org radzi, jak zabezpieczyć prywatne fundusze w czasie epidemii i nie dać ponieść się panice.

Jest kilka kwestii finansowych, o których warto wiedzieć i pamiętać – pandemia to stan, na który nie mamy wpływu, jednak gospodarowanie pieniędzmi to coś, co zależy wyłącznie od nas. Podczas narastających spekulacji, „dobrych rad” gdzie i w co inwestować w czasie kryzysu oraz szerzących się plotek podpowiadamy, co warto zrobić, by zadbać o finanse osobiste.

Budżet domowy

Wiele firm przestawiło się na zdalny tryb pracy, inne zostały zamknięte lub ograniczono czas ich otwarcia. Pandemia, z którą obecnie mierzy się Polska, to ciężki czas dla gospodarki – konsekwencje tego może odczuć każdy zatrudniony, czy to w formie umowy, czy własnej działalności. Warto przyjrzeć się domowemu budżetowi i zweryfikować dostępne środki. Przydatne w tej sytuacji może być wydzielenie tzw. poduszki finansowej.

Poduszka bezpieczeństwa to pieniądze na „czarną godzinę”. W trudnych do przewidzenia sytuacjach, jak np. utrata pracy, mają za zadanie zabezpieczyć nasze funkcjonowanie w przyszłości. Skąd wiadomo, ile pieniędzy potrzebujemy? Musimy znać wysokość stałych wydatków na miesiąc. Minimalną poduszką finansową powinna być taka kwota pomnożona przez trzy – a więc suma, która zagwarantowałaby nam spokojne przeżycie trzech miesięcy. Oczywiście, zgodnie z możliwościami, możemy też zabezpieczyć kwotę na pół roku czy dłużej – wskazuje Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org, specjalista ds. finansów osobistych.

Dobrym pomysłem będzie też zrezygnowanie z niepotrzebnych wydatków i przeznaczenie tych pieniędzy na oszczędności. Nie zaszkodzi również sprawdzenie polis ubezpieczeniowych – niektóre z nich mogą przydać się w takich sytuacjach, jak utrata pracy w przypadku zagrożonej branży.

Stop panice

Coraz częściej słychać głosy o zabezpieczeniu się na czas pandemii. Nie ma potrzeby trzymania dużej ilości gotówki w domu, również w innych walutach. Banki nie zostaną zamknięte, niektóre z nich mogą po prostu zmienić godziny pracy. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, w obecnej sytuacji większość placówek wprowadza takie procedury dla bezpieczeństwa ogółu. Pieniądze nie są zagrożone – odpowiada za do Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Funkcjonujący w Polsce system ochrony depozytów do 100 tys. euro to zabezpieczenie na wypadek ogłoszenia upadłości przez jakiś bank. Był on niejednokrotnie sprawdzony przy fali bankructw SKOK-ów w ubiegłych latach i działa bez zakłóceń – zaznacza Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

Działanie pod wpływem emocji nigdy nie jest dobrym pomysłem. Najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji będzie wstrzymanie się z ważnymi decyzjami w kontekście finansów osobistych. Sprzedaż czy kupno mieszkania, nadpłata albo wzięcie kredytu, duże inwestycje w firmie czy na rynku kapitałowym – wszystkie takie kroki powinny być podejmowane po solidnej i rzetelnej analizie, a nie pod wpływem chwili i strachu.

Rozwiązania prawne

Trwają prace nad rozwiązaniami, które odciążyłyby klientów banków wpadających w kłopoty finansowe, a także przedsiębiorców, m.in. w kwestii płacenia składek ZUS. Związek Banków Polskich, a więc instytucja zrzeszająca właściwie wszystkie banki działające w kraju, zaproponował możliwość odroczenia spłaty rat m.in. kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych. Wiązałoby się to z ograniczeniem do niezbędnego minimum formalności i okresu rozpatrywania wniosków, które będzie można składać drogą elektroniczną. W propozycjach padły również łatwo dostępne kredyty krótkoterminowe dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią. Pomiędzy ściśle finansowymi działaniami, pojawiły się też te bardziej ochronne – na przykład podniesienie maksymalnej kwoty płatności zbliżeniowych do 100 zł bez podawania PIN. Swoje propozycje przedstawiły także organizacje zrzeszające firmy pożyczkowe – Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego. Zawierają one m.in. przesunięcie daty spłaty rat pożyczki, obniżenie wysokości lub zawieszenie spłat na określony czas. Dodatkowo, założenia objęły również niepobieranie odsetek za zwłokę od dnia złożenia odpowiedniego wniosku.
Z kolei rząd zapowiedział pakiet antykryzysowy, który miałby obejmować pięć głównych aspektów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych. Gwarantowałby m.in. wsparcie pracodawców przy wypłacaniu wynagrodzeń pracownikom czy pomoc finansową samozatrudnionym w sytuacji spadku dochodów, a także przesunięcie terminu składania deklaracji PIT do końca czerwca. Wiele instytucji wprowadza też własne pakiety pomocowe – przeznaczają m.in. pieniądze na zakup sprzętów sanitarnych, by doposażyć szpitale.

Nie ma jeszcze gotowych prawnych rozwiązań, ale niewątpliwie warto śledzić te wiadomości i sprawdzać na bieżąco, czy możemy skorzystać z ich pomocy, jeśli odczujemy spowolnienie gospodarcze. Takie działania mają już miejsce w innych krajach, np. we Włoszech wprowadzono możliwość bezpłatnych wakacji kredytowych w określonych warunkach. Nie oznacza to umorzenia spłat, ale ich odroczenie – podkreśla Tomasz Jaroszek.

Inwestycyjne „okazje”

W obecnej sytuacji rynki finansowe charakteryzuje bardzo duża zmienność. Wszelkie głosy o atrakcyjnych okazjach i szybkich zarobkach należy przyjmować na chłodno i z rozwagą.

Szukanie szybkich okazji jest teraz bardzo niebezpieczne. W takich okresach nawet profesjonaliści mają problemy z oszacowaniem korzystnych kroków, właśnie ze względu na zmienność rynków. Warto wstrzymać się z inwestycjami, którymi nie zajmujemy się na co dzień, a jeśli już chcemy lokować gdzieś pieniądze, to najlepiej tylko nadwyżki finansowe. Każdy z nas jest drobnym elementem gospodarki i mamy realny wpływ na to, co dzieje się obecnie w naszym otoczeniu. Dbajmy o siebie i o bliskich, róbmy co możemy, by pomóc innym w tej sytuacji i nie generujmy zbędnego zagrożenia, nie tylko w kontekście zdrowia, ale i finansów – dodaje Tomasz Jaroszek.

źródło: Kapitalni.org

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: