Wysłał do szpitali fałszywe alarmy bombowe – usłyszał zarzuty

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu prowadzi śledztwo przeciwko 37-letniemu mieszkańcowi Krotoszyna podejrzanemu o skierowanie do 3 placówek medycznych nieprawdziwych wiadomości o podłożeniu w nich ładunków wybuchowych, a także o sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Mężczyzna tego samego dnia został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji. Po doprowadzaniu do Prokuratury usłyszał zarzuty, a następnie na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

Wysłał wiadomości do szpitali

Jak ustalił prokurator z treści przesłanych przez mężczyznę wiadomości wynikało, iż ładunki wybuchowe miały eksplodować o godzinie 14.00 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im Ludwika Perzyny w Kaliszu, o godzinie 15.00 w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wlkp. oraz o godzinie 18:00 w Milickim Centrum Medycznym w Miliczu. Skutkiem tych widomości było skierowanie do tych placówek jednostek policji, które aby zweryfikować zagrożenie musiały dokonać ich sprawdzenia pod kątem występowania ładunków wybuchowych.

Usłyszał zarzuty

Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty dotyczące powiadomienia palcówek medycznych w Kaliszu, Miliczu oraz Ostrowie Wielkopolskim o zdarzeniu zagrażającemu życiu i zdrowiu wielu osób tj. o podłożeniu ładunków wybuchowych, wiedząc, że takie niebezpieczeństwo nie istnieje. Sprawca wywołał przez to czynności organów państwowych – funkcjonariuszy policji mające na celu uchylenie tego niebezpieczeństwa przez co sprowadził niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia pacjentów, personelu szpitala oraz interweniujących policjantów, wiedząc o okolicznościach szczególnie niebezpiecznych w postaci występowania epidemii wirusa COVID 19. Prokurator zakwalifikował wysoce szkodliwe zachowanie mężczyzny nie tylko jako fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu z art. 224a kodeksu karnego, ale również jako sprowadzenie niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób z art. 165 kk. Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Trafił do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz grożącą podejrzanemu surową karę prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

Źródło informacji: PK

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: