Akcelerator Terapii COVID-19 przekazał pierwsze 20 milionów dolarów na badania kliniczne

Mastercard informuje o nowych działaniach podjętych przez założony niedawno Akcelerator Terapii COVID-19.

Poniżej najważniejsze informacje na ten temat oraz link do pełnej wersji komunikatu prasowego (w jęz. angielskim).

Założyciele Akceleratora Terapii COVID-19 ogłosili przyznanie pierwszych grantów, w wysokości 20 milionów dolarów, trzem instytucjom badawczym – Uniwersytetowi Waszyngtońskiemu, Uniwersytetowi Oksfordzkiemu i Instytutowi Immunologii La Jolla. Środki te są przeznaczone na badania kliniczne mające na celu zidentyfikowanie leków oraz immunoterapii, które mogą okazać się skuteczne w leczeniu i zapobieganiu pandemii COVID-19. Przekazane granty stanowią pierwszą transzę inwestycji realizowanych przez Akcelerator Terapii COVID-19, założony przez Fundację Billa i Melindy Gates, Wellcome i Mastercard, w celu przyspieszenia rozwoju skutecznych terapii i oceny skuteczności już istniejących leków w zwalczaniu COVID-19.
Nowo podjęte przez Akcelerator badania mają na celu sprawdzenie skuteczności działania w sytuacji zakażenia wirusem COVID-19 dwóch dobrze znanych terapii, stosowanych z powodzeniem od ponad 50 lat w leczeniu malarii oraz chorób reumatycznych. Dodatkowo fundusz przeznaczy 1,73 miliona dolarów na stworzenie grupy badawczej pod roboczą nazwą CoVIC. Jej celem będzie połączenie wysiłków naukowców z całego świata w celu opracowania skutecznej immunoterapii, która może zostać wykorzystana w leczeniu już zarażonych oraz ochrony zdrowia pracowników służby medycznej, ratowników oraz wszystkich tych, którzy, działając na pierwszej linii walki z pandemią, są szczególnie narażeni.
Działania Akceleratora terapii COVID-19 zostały wsparte dodatkowymi funduszami, przekazanymi przez rząd Wielkiej Brytanii (40 milionów funtów) oraz fundację Chan Zuckerberg Initiative, której zaangażowanie wyniosło 25 milionów dolarów. Wcześniej Fundacja Billa i Melindy Gates, Wellcome i Mastercard wspólnie przekazali 125 milionów dolarów.

Nowo przyznane granty to ważny krok naprzód w działaniach Akceleratora Terapii, zmierzających do poszukiwania nowych i skalowania istniejących terapii, które mogą zostać użyte w walce z COVID-19. Żeby zapewnić skuteczną odpowiedź na szalejącą pandemię, musimy przyspieszyć prowadzone badania poprzez połączenie sił sektora prywatnego, organizacji charytatywnych i rządów. Z radością przyjęliśmy więc informację o zaangażowaniu nowych organizacji” – mówi Mike Froman, wiceprezes Mastercard.
Pełna wersja tekstu: Tutaj

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: