Nokia – cyberprzestępcy wykorzystują strach przed koronawirusem

Epidemia COVID-19, koronawirus i inne tego typu pochodne słowa kluczowe to bez wątpienia obecnie najbardziej wyszukiwane frazy w Internecie. Ten fakt wykorzystują też cyberprzestępcy, którzy bazując na ludzkim strachu i zapotrzebowaniu na bieżące informacje próbują zainfekować urządzenia internautów złośliwym oprogramowaniem.

Nokia Threat Intelligence Lab przeanalizowało najbardziej rozpowszechnione w związki z epidemią wirusy:

  • Trojan „Koronawirus”, który jest skierowany do ataku na systemy, imituje prawdziwą mapę lokalizacji infekcji COVID-19 na całym świecie. Oszukuje w ten sposób użytkowników w celu zainfekowania ich urządzeń złośliwym oprogramowaniem, kradnącym dane uwierzytelniające i inne dane osobowe.
  • CovidLock Android Ransomware to z kolei aplikacja na systemy Android, która udaje, że jej użytkownik dostaje możliwość zlokalizowania znajdujących się w pobliżu chorych na COVID-19. Instalacja tego programu blokuje urządzenie, a następnie rząda 250 USD okupu za dostęp do niego.
  • Wirus Android.Corona Safety Mask SMS Scam natomiast udaje, że jest aplikacją, która pomaga w znalezieniu dostępnych maseczek bezpieczeństwa, a w rzeczywistości zyskuje dostęp do kontaktów i wiadomości SMS, wysyłając następnie fałszywe wiadomości do kontaktów ofiary.

Laboratorium ocenia nowe zagrożenia na bieżąco, natychmiast po ich pojawieniu się, zapewniając szybką reakcję i dokładne ich wykrywanie.

Dokument zawierający szczegółowe informacje na temat zagrożeń i sposobów ich usuwania można znaleźć tutaj: https://onestore.nokia.com/asset/207324

Więcej informacji w komunikacie prasowym: https://www.nokia.com/blog/cyber-criminals-are-exploiting-peoples-fears-covid-19-we-analyze-threats/

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: