Firmy IT pomagają szkołom w czasie epidemii koronawirusa

Specjaliści gliwickiej firmy pomogli społeczności Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Katowicach rozpocząć zdalną naukę. Dyrekcja szkoły z wykorzystaniem narzędzi zdalnych planuje przeprowadzić również egzaminy wstępne. Gliwicka firma zachęca do kontaktu nauczycieli z innych placówek, którzy potrzebują wsparcia we wdrożeniu trybu nauczania opartego o Office 365 Education firmy Microsoft. Future Processing przekazało także sprzęt komputerowy dzieciom, którym jego brak uniemożliwiał naukę.

Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r., w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania m.in. szkół w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, przestały się odbywać zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. To efekt obostrzeń wprowadzonych przez polski rząd wynikających z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Z kolei od 25 marca obowiązuję rozporządzenie MEN dotyczące obowiązku realizowania podstawy programowej. Obecnie jedyną dostępną opcją spełnienia tego obowiązku są online-owe narzędzia do komunikacji umożliwiające zdalną naukę.

Po zawieszeniu zajęć szkolnych wyszliśmy z założenia, że nauczyciele i uczniowie powinni dalej pracować. Jednak nie byliśmy przygotowani na konieczność wdrożenia rozwiązań umożliwiających nauczanie zdalne, ponieważ nikt się takiej sytuacji nie spodziewał. Dla nas było to zupełnie nowe wyzwanie. Pomoc ze strony Future Processing była dla nas istotnym wsparciem – mówi Witold Terlecki, dyrektor ZSO nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach.

W sprawnym wdrożeniu usługi Office 365 Education katowickiemu liceum – jednej z pierwszych szkół, która korzysta z rozwiązania mającego już wkrótce stać się powszechnie stosowanym w całym kraju – pomogli pracownicy Future Processing.

W firmach IT takich jak nasza i generalnie w przedsiębiorstwach wiele codziennych spraw załatwianych jest z wykorzystaniem funkcjonalnych i sprawdzonych narzędzi do komunikowania online. Oczywiście jako programiści mamy tę przewagę, że jesteśmy praktykami nie tylko ich użytkowania. Nieobce są nam aspekty techniczne, które mogą stanowić barierę trudną do pokonania. Nauczyciele różnych przedmiotów niekoniecznie muszą być ekspertami technicznym i jak widać pomoc się przydaje – mówi Tomasz Rachwał, Head of Delivery Future Processing, który koordynował współpracę z ZSO im. Mikołaja Kopernika.

Objęła ona kilka aspektów. Uczniowie i nauczyciele katowickiego „Kopernika” na domowych komputerach i tabletach korzystają ze współdzielonego dysku, programów Word i Excel, a także MSTeams, czyli kanału do rozmów i wideokonferencji. Wsparcie Future Processing polegało na współpracy z administratorem szkolnej sieci IT w konfiguracji usługi Microsoft tj. założeniu kont dla kilkudziesięciu nauczycieli i kilkuset uczniów oraz stworzeniu wirtualnych klas. Objęło również pomoc w przejściu przez etap licencyjny, w tym uwiarygodnienie szkoły w Microsoft.

Platforma, którą wykorzystuje społeczność katowickiej szkoły oferuje szerokie możliwości. Szkoła planuje wykorzystać je do przeprowadzenia egzaminów wstępnych.

Wdrożyliśmy podział na klasy i grupy zadaniowe. Zajęcia prowadzone są w ramach tradycyjnych 45 minutowych lekcji, jak również w krótszym wymiarze. Odbywają się konsultacje w mniejszych grupach, posiadamy dostęp do różnych materiałów m.in. obcojęzycznych, co w przypadku naszej szkoły ma duże znaczenie. Planujemy również przeprowadzenie w tym trybie testów predyspozycji językowych do klas dwujęzycznych – komentuje Witold Terlecki.

W testach będą brali udział uczniowie klas 6. innych szkół podstawowych, którzy są zainteresowani, aby w przyszłym roku szkolnym rozpocząć naukę w trybie nauczania dwujęzycznego (polsko-francuski), z którego od lat słynie katowicka placówka. Otrzymają oni dostęp do systemu, który działa w Koperniku.

Trwają przygotowania, aby stosowane w Koperniku narzędzia były powszechnie użytkowane w polskich szkołach. Informacje o usłudze dostępne są na stronie https://news.microsoft.com/pl-pl/features/aka-ms-zdalnaszkola/, a nauczyciele znajdą tam także inspiracje oraz możliwość pomocy. Pod podanym tam adresem email czuwają m.in. specjaliści gliwickiej firmy technologicznej.

Można powiedzieć, że wyprzedziliśmy o trzy tygodnie działania, które obecnie są wdrażane w większości szkół. Mamy za sobą etap, który jak podejrzewam również dla dyrektorów innych szkół będzie wyzwaniem. Oceniam, że warto się z nim zmierzyć, bo platforma daje naprawdę szerokie możliwości. Chciałbym, aby system pozostał z nami już na stałe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości w tym trybie umożliwiać przygotowanie do olimpiady, zlecać prace pisemne, czy umożliwiać udział w lekcjach uczniom, którym zdrowie nie pozwoli na pobyt w klasie. Nauczyciele będą mogli odbywać tym kanałem konferencje i konsultacje – podsumowuje Witold Terlecki.

Pracownicy gliwickiej firmy przygotowali także komputery, które trafią do dzieci mających trudności ze zdalnym uczeniem się z powodu braku takiego sprzętu. „Ogarniamy komputery, najpierw dwa potem cztery” to inicjatywa stowarzyszenia GTW Gliwice, PCStore oraz Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice.

Przyłączyliśmy się do akcji bez namysłu i przekazaliśmy 44 komputery z niezbędnymi akcesoriami. Cały sprzęt znajduje się już w sklepie PCStore, gdzie jest sprawdzany i profesjonalnie przygotowywany do przekazania beneficjentom działania – mówi Magdalena Płaza, Branding & Communication Manager.

źródło: Future Processing

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: