Remont w czasach pandemii wirusem COVID-19

Pandemia wywołana wirusem COVID-19 krzyżuje plany większości z nas. Nakładane są kolejne obostrzenia, a zewsząd słychać apele o pozostawanie w domu. Wielu Polaków postanawia ten dodatkowy, wolny czas wykorzystać efektywnie i przeprowadzić domowy remont na własną rękę. Chcąc uniknąć zagrożenia, większość zakupi materiały remontowo-budowalne prawdopodobnie przez internet, ponieważ jak pokazuje badanie Wonga Polska, Polacy chętnie zamawiali takie produkty w sieci nawet jeszcze przed wybuchem epidemii.

Ponad połowa Polaków uważa, że zakupy w internecie bardziej się opłacają, a materiały remontowo-budowlane są tam tańsze – wynika z badania „Cyfrowe Zwyczaje Polaków” przeprowadzonego przez firmę Kantar na zlecenie Wonga Polska na chwilę przed ogłoszeniem przez WHO pandemii nowego koronawirusa. Obecna sytuacja jeszcze bardziej spotęgowała zakupy online, z których i tak od dawna chętnie korzystaliśmy.

Najczęstszy schemat

Aż 1/3 ankietowanych wskazała, że najpierw szukała informacji o produktach, których kupnem była zainteresowana, w internecie. Następnie oglądała towar „na żywo” w sklepie i tam dokonywała zakupu. 23 proc. cały proces odbywało stacjonarnie – od oglądania asortymentu do momentu kupna włącznie. 13 proc. badanych natomiast wybierało towary w sklepie, jednak zakupu dokonywało przez internet.
budowlane 1.JPG
Za kupnem w całości online opowiedziała się taka sama liczba ankietowanych, co za wybieraniem produktów w sieci, porównywaniem ich w sklepach stacjonarnych, a następnie finalizowaniem transakcji ponownie w internecie – było to odpowiednio 8 i 9 proc.

Jak pokazuje badanie, Polacy w kwestiach remontowo-budowlanych rzadko radzą się znajomych i bazują na ich opinii. Jedynie 5 i 1 procent badanych podawało, że kierowało się poleceniem bliskich osób i kupowało towary wyłącznie w sklepach stacjonarnych lub zdalnie

– zauważa Aneta Gergont-Gałązka, dyrektor departamentu marketingu w Wonga Polska.

Szybko i wygodnie, czyli online

Zdecydowana większość badanych, bo aż 63 proc. wskazało, że zakupy przez internet są wygodniejsze – nie traci się czasu na dojazd, chodzenie po sklepie i stanie w kolejkach do kas. Dodatkowo, ponad połowa zauważyła, że online ceny są korzystniejsze, a dla niemal 40 proc. z nich oferta w sieci była bardziej przejrzysta i czytelniejsza niż w stacjonarnych marketach budowlanych. 1/3 oceniła także, że taki zakup daje im możliwość szybkiego zwrotu lub reklamacji.
budowlane 2.JPG

Co ciekawe, niemal połowa ankietowanych stwierdziła, że nie boi się o swoje dane w internecie podczas zakupów, również zamawiając materiały remontowo-budowlane. Może to oznaczać, że jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi w kwestii cyberbezpieczeństwa, a także ostrożni i uważni

– podkreśla Aneta Gergont-Gałązka z Wonga Polska.

Głosy „przeciw”

Nie zabrakło oczywiście tych, którzy podawali, że woleli kupować stacjonarnie. 61 proc. badanych ceniło sobie możliwość rozmowy ze sprzedawcą w punkcie – liczyło na poradę ze strony profesjonalisty. Niektórzy podawali też, że mieli obawy, co tak naprawdę przyjdzie w ich zamówieniach i czy wybrane produkty będą zgadzały się z opisem i zdjęciami na stronie sklepu.
Te głosy były jednak w mniejszości, ponieważ właściwie tylko 25 proc. czuło niechęć przed dokonywaniem zakupów materiałów remontowo-budowlanych w sieci. Znakomita większość, a więc 75 proc. albo chętnie korzystała z takiej możliwości, albo nie miała na ten temat wyrobionej opinii. Myślę, że w obecnej sytuacji Polacy jeszcze aktywniej korzystają z zakupów online w sieciach budowlanych. Dzięki temu nie tylko chronimy siebie, ale i innych, a przy okazji możemy wykorzystać chwilę wolnego czasu pożytecznie w domu – na przykład poprzez prace remontowe – podsumowuje Aneta Gergont-Gałązka.
źródło: Wonga

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: