Dyson Pure Humidify+Cool – oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i chłodzenia

Nowe urządzenie Dyson Pure Humidify+Cool  wykorzystuje Technologię Dyson Ultraviolet Cleanse, aby w higieniczny sposób nawilżać powietrze w zimie, chłodzić ewaporacyjnie w lecie i skutecznie oczyszczać przez cały rok.

Nowy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Dyson Pure Humidify+Cool zaprojektowany przez mikrobiologów i inżynierów firmy Dyson, wykorzystuje rewolucyjną Technologię Dyson Ultraviolet Cleanse, która pozwala usuwać 99,9% bakterii w zbiorniku z wodą, już przy pierwszym kontakcie. Dodatkowo, w trójwymiarową siatkę dysku ewaporacyjnego wplecione są biostatyczne srebrne pasma, które zapobiegają dalszemu namnażaniu się bakterii wewnątrz urządzenia. Pomaga to w higienicznym nawilżaniu powietrza filtrowanego przez filtr HEPA.

Ludzie są często zaskoczeni, że w Dyson zatrudniamy wysoko wyspecjalizowanych mikrobiologów, a także posiadamy szereg zaawansowanych technologicznie laboratoriów biochemicznych, aby móc odpowiednio badać problemy, nad rozwiązaniem których pracujemy. Dzięki połączeniu tej wiedzy z kluczowymi dziedzinami inżynierii, takimi jak np. aerodynamika, filtracja powietrza i wykrywanie zanieczyszczeń, inżynierowie i naukowcy Dyson opracowali urządzenie 3 w 1, aby walczyć z suchym i zanieczyszczonym powietrzem oraz utrzymywać higieniczne środowisko w pomieszczeniach przez cały rok – Powiedział Charlie Park, Globalny Dyrektor Kategorii Environmental Care.

Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach
Żyjemy w czasach, w których spędzamy nawet 90% czasu wewnątrz pomieszczeń, a przez nowoczesne systemy klimatyzacyjne i grzewcze jesteśmy w coraz większym stopniu narażeni na suche powietrze. Zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze może sprzyjać rozwijaniu się bakterii i wirusów. Nawilżacze powietrza są sprawdzonym rozwiązaniem problemu oddychania  suchym powietrzem.
Jednak pomimo korzyści jakie płyną z nawilżania powietrza, niektóre z nich mogą być niehigieniczne. Jeśli woda nie jest odpowiednio uzdatniona w celu usunięcia bakterii, może zostać rozprowadzona w pomieszczeniu i mieszając się z obecnymi tam zanieczyszczeniami powietrza, w efekcie doprowadzić nawet do pięciokrotnie gorszej jakości powietrza niż na zewnątrz.
Higieniczne nawilżanie powietrza
Promieniowanie UVC usuwa bakterie w wodzie poprzez naruszenie ich DNA, co powstrzymuje ich dalsze namnażanie. Proces ten zachodzi w czasie jednej pikosekundy (jedna bilionowa sekundy), ale opiera się na dokładnej ekspozycji na promieniowanie UVC. Projektując urządzenie Dyson Pure Humidify+Cool inżynierowie prowadzili istotne badania mające na celu poznanie optymalnej ekspozycji bakterii na promieniowanie UVC, które pozwalałoby je usuwać. Opracowali wysoce odblaskową rurkę teflonową, od której światło UVC jest odbijane w każdą stronę wzdłuż całej powierzchni rurki. Kiedy woda jest pompowana ze zbiornika i przepływa przez strefę promieniowania, promienie UVC usuwają 99,9% bakterii znajdujących się w zbiorniku z wodą już przy pierwszym kontakcie.
Po takim uzdatnieniu woda wypełnia pierścienie dysku ewaporacyjnego. W trójwymiarową siatkę powietrzną dysku ewaporacyjnego wplecione są srebrne pasma, aby zapobiegać rozwojowi bakterii. Ze względu na swoje właściwości biostatyczne, srebro wykorzystywane jest od ponad dwóch wieków w chirurgii i przy porodach, a także w leczeniu oparzeń i odkażaniu wody. Oczyszczone powietrze filtrowane przez filtr HEPA przepływa przez dysk ewaporacyjny, gdzie w higieniczny sposób jest nawilżane[1] i następnie rozprowadzane w całym pomieszczeniu dzięki Technologii Dyson Air Multiplier.

Zazwyczaj bakterie, które na co dzień nas otaczają, nie szkodzą nam – współistnieją i współpracują z nami. Czasami, kiedy zmieniają się warunki, te bakterie mogą stać się bardziej problematyczne. Jako naukowcy chcieliśmy zapewnić, że urządzenie Dyson Pure Humidify+Cool™ pozostanie higieniczne. Prowadziliśmy szerokie badania z wykorzystaniem standardowych bakterii testowych – Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa oraz Staphylococcus aureus, a także wysokoodpornych organizmów występujących w środowisku – Bacillus subtilis. Bacillus subtilis może przetrwać wiele trudnych warunków środowiskowych, w tym promieniowanie UVC – a mimo tego udało nam się zredukować liczbę tych organizmów w urządzeniu o 99,9%. – Powiedziała Karen Holeyman, Kierownik Badań Mikrobiologii.

Unikalna Technologia Deep Clean Cycle

Rodzaje wody różnią się w zależności od regionu świata i niektóre z nich mogą pozostawiać osad mineralny, jak np. kamień na dysku ewaporacyjnym. Aby zapewnić łatwą i bezproblemową konserwację urządzenia, firma Dyson opracowała Technologię Deep Clean Cycle, która usuwa bakterie i osad z kamienia we wszystkich częściach urządzenia mających kontakt z wodą, oszczędzając czas i wysiłek. Kiedy wymagane będzie aktywowanie tej funkcji, podświetli się przycisk Deep Clean Cycle, a na wyświetlaczu LCD pojawią się instrukcje dotyczące procesu czyszczenia.
Walka z zanieczyszczeniami w pomieszczeniach
Inżynierowie Dyson pracują nad technologiami filtracji już od ponad 25 lat. Urządzenie Dyson Pure Humidify+Cool wykrywa poziom zanieczyszczenia i wilgotności, rozprowadzając higienicznie nawilżone i oczyszczone powietrze w całym pomieszczeniu.
  • Wykrywanie zanieczyszczeń: Lasery mierzą i wykrywają ultradrobne cząsteczki. Oddzielny czujnik wykrywa ilość lotnych związków organicznych takich, jak np. benzen i NO2. Trzeci z czujników mierzy względną wilgotność powietrza i temperaturę. Wszystkie te dane raportowane są na wyświetlaczu LCD w czasie rzeczywistym.
  • Wychwytywanie zanieczyszczeń: Filtr wykonany jest z mikrowłókien borokrzemianowych HEPA klasy H-13 o długości 6 metrów, z 333 szczelinami. Dzięki temu usuwa 99,95% dowolnych cząsteczek o wielkości nawet 0,1 mikrona, w tym bakterie, wirusy, alergeny i pyłki.
  • Rozprowadzanie powietrza: Urządzenie Dyson Pure Humidify+Cool zostało wyposażone w Technologię Air Multiplier, dzięki której rozprowadza oczyszczone i nawilżone powietrze w całym pomieszczeniu.
Nowe tryby przepływu powietrza dla optymalnego komfortu 
Po raz pierwszy inżynierowie Dyson zastosowali technologię sterowania przepływem powietrza w urządzeniach Dyson Pure. Dwa oscylatory kierują przepływ powietrza przez otwory w zakresie 90˚. Rozprowadzają powietrze osobno lub razem, więc możesz wybrać różne tryby przepływu powietrza.
  • Tryb bryzy: Wiele osób lubi uczucie odświeżenia w gorące dni odczuwane dzięki naturalnej bryzie na zewnątrz – zjawisko to określane jest jako „alliestezja termiczna”. Dlatego też Tim Jukes, Zastępca Głównego Inżyniera ds. Badań, i jego zespół wykorzystali precyzyjny 3-osiowy ultradźwiękowy anemometr, aby zebrać ponad 40 milionów danych z punktów znajdujących się w 8 lokalizacjach w kampusie badawczo-rozwojowym Dyson w Malmesbury. Na podstawie zebranych danych zespół Tima opracował algorytm odzwierciedlający naturalne schematy przepływu powietrza z wykorzystaniem drgających elementów cylindrycznych urządzenia, aby zapewnić takie samo uczucie odświeżenia dzięki bryzie, ale w pomieszczeniach.
  • Tryb chłodzenia: W tym trybie oscylator pozostaje nieruchomy, aby zapewnić silny przedni strumień oczyszczonego powietrza. Dzięki tej funkcji urządzenie może chłodzić w lecie, jednocześnie oczyszczając powietrze w pomieszczeniu.
  • Tryb rozproszony: Oscylatory sterujące przepływem powietrza obracają się do zamknięcia, otwiera się dyfuzor, a powietrze jest kierowane przez tylną część systemu Air Amplifier. Dzięki temu można oczyszczać i nawilżać powietrze, ale bez efektu chłodzenia.
źródło: Dyson

One thought on “Dyson Pure Humidify+Cool – oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i chłodzenia

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: