PayU – zakupy internetowe Polaków coraz częściej na raty

Coraz więcej Polaków korzysta z rat podczas zakupów internetowych – wynika z danych PayU. Aż 78% konsumentów, którzy raz wybrali tę metodę płatności, chętnie do niej wraca przy kolejnych zakupach. Wśród branż, w których trend ten jest najbardziej widoczny są m.in. elektronika, dobra luksusowe i e-usługi.

E-konsumenci coraz bardziej „smart”

Polscy konsumenci są jednymi z najbardziej otwartych na nowości na rynku usług fintech i e-commerce. Chętnie testują nowe rozwiązania także w zakresie form płatności. Raty dostępne w sklepach internetowych zyskują na popularności, bo kupujący coraz częściej kierują się ideą „smart” – poszukują najlepszych w danym momencie ofert, a rozłożenie płatności na raty pozwala im na szybkie i wygodne dokonanie zakupu.  W ciągu ostatnich 5 lat wartość zakupów finansowanych w ten sposób wzrosła 7-krotnie.

Z naszych analiz wynika, że popyt na zakupy internetowe na raty systematycznie rośnie. Polacy są nie tylko bardzo ciekawi nowych rozwiązań w zakresie płatności, ale także – gdy dostrzegą ich wymierne korzyści – pozostają wobec nich bardzo lojalni. Aż 78% osób, które dokonały zakupu internetowego na raty, wybiera taką metodę płatności ponownie – mówi Martyna Szczepaniak, Head of Consumer Credit w PayU.

Rosnący popyt na zakupy internetowe na raty obserwują przede wszystkim sklepy oferujące produkty z kategorii: elektronika, dobra luksusowe (w tym biżuteria i zegarki), akcesoria sportowe oraz wyposażenie domu i ogrodu. Pozytywne rezultaty z udostępnienia płatności ratalnych widać również w branży e-usług i turystycznej.

Elektronika i biżuteria na raty

Z danych PayU wynika, że najwyższy udział płatności ratalnych w całościowej sprzedaży odnotowują e-sklepy z branży elektronicznej. Udział płatności ratalnych, w tym bardzo popularnych rat 0%, w całościowej sprzedaży przekroczył już 20%. Potwierdza to bardzo duże zainteresowanie tą metodą płatności wśród klientów w branży 3C: Computers, Communication, Consumer Electronics – mówi Łukasz Piotrowski, dyrektor e-commerce Huawei CBG Polska.

Wzrost zakupów online na raty widoczny jest także w sklepach z dobrami luksusowymi. Klienci zainteresowani zakupem biżuterii czy zegarków, nawet pomimo dysponowania wystarczajacymi środkami na koncie, coraz częściej wolą rozłożyć płatność na kilka rat.

Raty w e-usługach

Zakupy na raty sprawdzają się nie tylko przy zakupie fizycznych przedmiotów. Nową kategorią zakupową, w której drzemie duży potencjał, są e–usługi – w szczególności te związane z edukacją, profesjonalnymi szkoleniami i rozwojem osobistym. Polacy bardzo chętnie korzystają z rat, kupując np. kursy online – już co 7 zakup w tej kategorii jest opłacany na raty (14%). Udział płatności ratalnych w całościowej sprzedaży przekroczył już 10%, co pokazuje rosnącą popularność tej metody płatności wśród klientów w branży szkoleń profesjonalnych. Zachęcamy naszych klientów do ciągłego inwestowania w rozwój osobisty. Dzięki możliwości miesięcznych płatności ratalnych mogą oni skorzystać z oferowanych przez nas pakietów rocznych i związanych z nimi zniżek, nie wykładając od razu całej kwoty – mówią Fryderyk Karzełek i Magdalena Balcerzak, właściciele serwisu Gra o milion.

Płatności online na raty oferuje również branża turystyczna. Z takiego sposobu finansowania chętnie korzystają konsumenci polujący na okazje cenowe lub planujący dalekie, egzotyczne podróże. Jak wynika z badania „Polak w podróży – podróżowanie z eSky.pl” którego wyniki opublikowano w grudniu 2019 r., blisko 40% rodaków chciałoby więcej wyjeżdżać, a za zagraniczne wyjazdy coraz chętniej zapłaciliby na raty, online.

źródło: PayU

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: