Huawei – Sieć 5G doda rozpędu gospodarce

Długoterminowe plany ratowania gospodarki powinny wykorzystać możliwości, jakie daje technologia 5G – to myśl przewodnia płynąca ze spotkania ekspertów, którzy 16 kwietnia br. wzięli udział w webinarium “Infrastruktura sieci” zorganizowanym przez Executive Club. Panel prowadzony był przez Andrzeja Dulkę Prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
O konieczności ratowania gospodarki unijnej w dobie koronowirusa mówiła Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, i przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, przedstawiając w zeszłą środę strategię wyjścia z ograniczeń dla obywateli i funkcjonowania gospodarki wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa. Plany odmrażania gospodarki zaprezentowały też m.in. Czechy, Francja, Hiszpania czy Austria. Polski rząd również ogłosił w zeszły czwartek, że od 20 kwietnia rozpoczyna się nowy etap stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. Odmrażanie gospodarki rząd zamierza przeprowadzić w czterech fazach. Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, każdy miesiąc lockdownu odejmie od dynamiki PKB Polski 2 pkt. proc. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz dodała, że jeden dzień wyłączenia polskiej gospodarki to koszt ok. 7 mld zł. Dlatego wdrożenie rozwiązań sieci 5G już w pierwszej fazie odmrażania gospodarki pozwoli na jak najszybsze odmrażanie i uratowanie gospodarki.

Polska technicznie jest gotowa na wdrożenie infrastruktury 5G. Brakuje rozstrzygnięcia aukcji dot. częstotliwości co jest realizowane przez regulatora oraz daty startu ze strony operatorów – Aleksander Jakubczak, Dyrektor ds. rozwiązań 5G, Huawei Polska, podczas debaty Executive Club.

jeśli chodzi o nasz lokalny rynek, ciężko budować nowoczesne sieci 5G bez lidera tej technologii obecnej na świecie. Więc to, że wszyscy dostawcy będą mogli brać udział na konkurencyjnych zasadach na pewno spowoduje, że jakość zbudowanych sieci 5G będzie lepsza. – dodał Jakubczak, odwołując się do wypowiedzi prezesa UKE, Marcina Cichego.

„Jeśli chodzi o szerszy kontekst, Europejski, to musimy wspomnieć o Toolboxie. To co dla nas jest istotne jako dostawcy, to bardzo konkretne określenie kryteriów wyboru.” – podkreślił Jakubczak. Klarowne i jednakowe dla wszystkich dostawców kryteria są najlepszym gwarantem, że nowopowstały system będzie optymalny. Huawei w Polsce przystąpił do inicjatywy prowadzonej przez Instytut Łączności, związanej z certyfikacją. „Jesteśmy gotowi udostępnić nasz sprzęt, nasze oprogramowanie do wglądu, bo chcemy przez tą certyfikację przejść. My nie mamy nic do ukrycia” – zaznaczył.
Paneliści zwrócili uwagę, że na tle innych państw Polska ma olbrzymią szansę wyprzedzić świat dzięki infrastrukturze 5G, korzystając z dobrych praktyk krajów, które w pierwszej kolejności dotknęła pandemia koronowirusa.

Musimy wykorzystać to, co się stało na rynkach światowych, być może przez współpracę z Chinami czy z Azją, czyli przeniesienie przemysłu z powrotem do Europy. Jako Polska musimy to wykorzystać jako nasz potencjał, to co możemy dać Europie, możemy być numerem 1 – Artur Pollak, Prezes Zarządu, APA Group

Wszyscy paneliści zgodzili się z tym, że 5G odtworzy nowe możliwości dla gospodarki polskiej i pozwoli na uratowanie gospodarki podczas pandemii. Należy w tej technologii rozpatrywać prędzej szanse, niż obawy. Usługi sieciowe stanowią klucz do dalszego rozwoju innych gałęzi gospodarki, dlatego należy wykorzystać szansę biznesową, optymistycznie spoglądać w przyszłość i czerpać duże korzyści z rozwoju sieci i technologii 5G.

Pełne nagranie webinaru:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: