Ożyw swój ogród lub balkon za pomocą światła – praktyczne porady dotyczące doboru oświetlenia

Już niebawem na nowo zagoszczą u nas ciepłe dni i wieczory, które będziemy mogli spędzać w ogródku, na tarasie czy chociażby balkonie. Warto już teraz zatroszczyć się nie tylko o zieleń, ale i pomyśleć o oświetleniu. Odpowiednio dobrane nie tylko uatrakcyjni wygląd przestrzeni, ale i poprawi nasz komfort, gdy będziemy spędzać wolne chwile na powietrzu. Signify (poprzednio Philips Lighting), (Euronext: LIGHT), światowy lider branży oświetleniowej, przygotował krótki poradnik, który pomoże dobrać lampy w zależności od potrzeb.

Jeżeli decydujesz się na oświetlenie zewnętrzne, warto zastanowić się, które będzie dla Ciebie optymalne. Oświetlenie zewnętrzne LED może być zasilane energią elektryczną i wymagać od nas większych ingerencji, takich jak położenie okablowania pod nawierzchnią np. trawy. Z kolei oświetlenie solarne, korzystające z energii słonecznej, lub akumulatorowe, pozwoli nam dosłownie w kilka sekund zmienić wygląd ogrodu lub balkonu. Gdy wybierzemy już rodzaj zasilania, warto zastanowić się nad inwestycją w oświetlenie inteligentne, którym będziemy mogli sterować zdalnie i połączyć z innymi sprzętami w „smart home”. Na końcu zadając sobie pytanie o styl w jakim chcemy, by była urządzona nasza przestrzeń – czy interesuje nas wygląd vintage, nowoczesny a może bardziej tradycyjny? Jeżeli planujemy większą ilość źródeł światła, dobrze, aby były one utrzymane w jednym stylu. Po takiej selekcji możemy decydować, czy potrzebujemy plafoniery, kinkiety, latarnie, lampy czy może słupki ogrodowe.

Zewnętrzne oświetlenie jest ważne. Zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i dodaje uroku i tworzy odpowiednią atmosferę. Wielu z nas postrzega także, szczególnie obecnie, ogród, tarasy czy nawet balkon jako dodatkowy pokój, dodatkową przestrzeń życiową, z której możemy korzystać. Jest więc oczywiste, że chcemy spędzić w nim jak najwięcej czasu – nawet wtedy, gdy na niebie jest księżyc.

 Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie zewnętrzne?

Wybierając oświetlenie ogrodowe, koniecznie zwróćmy uwagę na parę podstawowych kwestii, takich jak:

  • materiał wykonania – możemy wybrać lampy wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, aluminiowe, żeliwne lub drewniane;
  • szczelność opraw – zwróćmy uwagę na kod IP. Wyraża on stopień ochrony urządzenia przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, jak i przed różnego typu zanieczyszczeniami, które mogą przedostać się do wnętrza obudowy. Dla przykładu IP68 oznacza, że oprawa jest całkowicie pyłoszczelna (6 to najwyższy stopień w skali) oraz wodoodporna (8 to najwyższy stopień w skali). Oświetlenie przeznaczone do użytku zewnętrznego powinno się charakteryzować jak największym kodem IP, minimalnie powinno być to IP44;
  • czujniki ruchu – niezwykle praktycznym rozwiązaniem są lampy ogrodowe LED wyposażone w czujniki ruchu lub czujniki zmierzchu.
Philips myGarden Dusk

Oświetlenie solarne LED – przechwyć energię słoneczną dzięki oświetleniu

Solarne lampy ogrodowe zawierają wysokiej jakości panele słoneczne i moduły LED, aby gromadzić jak najwięcej energii słonecznej i jak najdłużej świecić. Czas przez jaki dostarczają światło, zależy od ilości światła słonecznego padającego na panele słoneczne. To najbardziej ekologiczny sposób oświetlenia, który jest też wygodny – lampy można dowolnie rozmieszczać w ogrodzie czy przestawiać w miarę potrzeb, ponieważ nie wymagają okablowania. Przykładem lampy solarnej jest lampa Philips myGarden Dusk, która oferuje subtelny styl i piękne światło, a jej pomysłowe wzornictwo wszędzie wygląda doskonale. Emituje światło o jasności do 100 lumenów, które wystarczy by doświetlić wydzielony obszar lub podkreślić wybrane walory architektoniczne. W dobrych warunkach pogodowych maksymalny czas świecenia lampy wynosi 6 godzin. Ponadto funkcje energooszczędne, takie jak wyłącznik oraz czujnik ruchu, przedłużają jej czas świecenia.

Philips Arbour

 Oświetlenie LED z czujnikiem ruchu

Ogrodowe źródła światła LED gwarantują nawet do 80% oszczędności wydatków związanych z oświetleniem w porównaniu z tradycyjnymi rodzajami źródeł światła. Możemy zaoszczędzić jeszcze więcej, instalując lampy z czujnikiem ruchu, które są w stanie odróżnić dzień od nocy oraz wykryć, gdy ktoś jest w pobliżu. Ten rodzaj oświetlenia daje nam również najszersze portfolio produktów. Są to np. wysokie latarnie, którymi można oświetlić ścieżki i przydomowe chodniki czy kinkiety i lampy wiszące, które – zamontowane w altanach czy tarasach – wyczarują magiczną przestrzeń. Wśród propozycji przygotowanych przez markę Philips znajdziemy oświetlenie
z czujnikiem ruchu utrzymane w stylistyce tradycyjnej, np. kolekcja lamp Robin czy Cottage; jak
i nowoczesnej w kolekcjach Dunetop i Moonbow. Przykładowo nowoczesny kinkiet zewnętrzny LED Philips Arbour w kolorze antracytowej szarości to panel świetlny w trwałej obudowie z odlewanego aluminium, który jest wyposażony w czujnik ruchu. Pozwala na oświetlenie przestrzeni zewnętrznej za pomocą rozproszonego, ciepłego, białego światła. Posiada poziom zabezpieczeń IP44, co oznacza, że jest odporny na kurz i zachlapania

Oświetlenie inteligentne LED

Philips Hue to inteligentne rozwiązanie pozwalające łatwo sterować światłem i tworzyć odpowiednią atmosferę dopasowaną do każdej chwili spędzanej na zewnętrz lub w domu. Wyobraźmy sobie swój taras zamieniający się w barwną krainę dzięki jednemu dotknięciu palcem albo samozapalające się lampy, gdy wychodzimy wieczorem na balkon. Teraz 16 milionów kolorów jest na wyciągnięcie ręki, pozwalając na całkowite dostosowanie oświetlenia do naszych potrzeb. Nowością w rodzinie oświetlenia zewnętrznego Hue jest kinkiet Philips Hue Appear, który kieruje strumień światła do góry
i do dołu, tworząc na fasadzie budynku efekt świetlistych trójkątów w jednym z milionów kolorów. Produkt został wykonany z najwyższej jakości materiałów specjalnie z myślą
o zastosowaniu na zewnątrz budynku, tak, aby zapewnić najlepszą pracę.

Philips Abelia

Oświetlenie akumulatorowe

Idealnym rozwiązaniem na szybką zmianę nastroju światłem jest wybranie przenośnych lamp akumulatorowych. Dzięki wbudowanej baterii lampy są bardzo wszechstronne. Kreują znakomity nastrój w przestrzeni zewnętrznej, ale można je również wykorzystywać w innych, bardziej funkcjonalnych celach.

Lampka przenośna Philips Abelia o kształcie latarni jest wyposażona w trwałą technologię LED, a dodatkowo jest odporna na czynniki atmosferyczne. Emituje silne, ciepłe, białe światło o jasności do 350 lumenów, ale pozwala również je przyciemniać. Jest więc doskonałą lampą do czytania na zewnątrz, oświetlania grilla, wykonywania ostatnich prac w ogrodzie oraz wielu innych aktywności na dworze.
Po przełączeniu w tryb świecy zapewnia ciepłą poświatę i efekt dynamicznego migotania.

Philips Hue Go

Dla amatorów spędzania wieczorów na balkonie czy tarasie, idealna będzie przenośna lampa Philips Hue Go. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi możesz postawić ją w każdym miejscu w domu lub ogrodzie (lampa nie nadaje się jednak do zostawienia na zewnątrz na stałe. Jej IP to 22). Świeci pięknym kolorowym i białym światłem aż do 18 godzin w trybie ciepłego światła emitującego blask świecy, dzięki czemu stworzymy z nią wyjątkowy nastrój.

Po połączeniu z mostkiem Hue, pozwoli nam korzystać z wszystkich możliwości inteligentnego oświetlenia (zdalne sterowanie światłem, synchronizacja z filmem, grą czy muzyką, automatyczne zapalanie się światła i wiele więcej). Dostępna również w wersji Bluetooth, która pozwala cieszyć się funkcjami Hue bez konieczności posiadania mostku.

źródło: Signify

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: