Dobroczynność Polaków – najczęściej pomagamy przekazując 1 %

Ponad połowa (54 proc.) Polaków najczęściej pomaga innym, wpłacając 1 % ze swoich podatków na cele charytatywne – wynika z badania Santander Consumer Banku – banku od kredytów, zrealizowanego na potrzeby raportu ,,Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania”. W związku z epidemią koronawirusa w tym roku z fiskusem możemy rozliczać się dłużej, bo aż do końca maja. Mamy zatem nieco więcej czasu na podjęcie decyzji, na jaki cel tę kwotę chcemy przekazać.
Swój 1 % podatku najczęściej przekazujemy na pomoc osobom niepełnosprawnym. Robi tak co czwarty Polak (23,7 proc.), a co piąty (19 proc.) pomaga w walce z chorobami, np. wspierając fundacje walczące z rakiem. Jednocześnie aż 17 proc. z nas nie zamierza w tym roku w ogóle wesprzeć pieniędzmi z 1 % żadnej organizacji pożytku publicznego.
Z badania wynika, że oprócz 1 % popularną wśród Polaków formą pomocy są również duże akcje charytatywne (niemal 37 proc. wskazań) i wrzucanie pieniędzy do puszek wolontariuszy (34,5 proc.). 10 proc. z nas nie pomaga wcale.
Według badania Santander Consumer Banku – banku od kredytów, zrealizowanego na potrzeby raportu ,,Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania”, najczęstszą formą pomocy w naszym kraju jest przekazanie 1 % podatku na wybrany cel dobroczynny. Taką odpowiedź wskazała ponad połowa ankietowanych (54 proc.). Najchętniej pomagamy w ten sposób osobom niepełnosprawnym (23,7 proc.) oraz fundacjom walczącym z chorobami np. z rakiem (19 proc.). Nieco mniej, bo ponad 13 proc. badanych wspiera swoim 1 % podatku domy dziecka i ośrodki preadopcyjne, a 8,8 proc. przekazuje go na fundacje i schroniska dla zwierząt.
Jak podaje Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku do akcji „Przekaż 1 %” dołączyło 14,5 mln podatników, dzięki czemu na konta organizacji pożytku publicznego wpłynęły 874 mln zł. Z badania banku wynika, że 1 % podatku na wybrany cel chętniej przekazują mężczyźni niż kobiety (62 proc. w porównaniu do 47 proc.). Częściej pomagają w ten sposób mieszkańcy dużych miast takich jak np. Gdańsk, Szczecin czy Bydgoszcz oraz metropolii – Warszawy, Krakowa lub Łodzi itd. Co piąty badany z mniejszych miast (do 50 tys. mieszkańców) i wsi nie zamierza wesprzeć w tym roku w zeznaniu podatkowym żadnej organizacji pożytku publicznego.
– Nasze badanie pokazało, że Polacy lubią pomagać i robią to przede wszystkim za pośrednictwem  rozliczenia podatkowego, wciąż jednak aż 17 proc.  z nas nie korzysta z tej możliwości. Tymczasem  taka forma wsparcia potrzebujących nic nas nie kosztuje i jest naprawdę prosta, tym bardziej że w tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, mamy więcej czasu na rozliczenie się z fiskusem, a podczas bieżącej sytuacji z pewnością chętniej będziemy wspierać cele związane z ochroną zdrowia, czy angażować się w różnego rodzaju akcje wolontariackie w tym obszarze – mówi Agnieszka Kociemska, zastępca dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku.
Starsi wrzucają do puszki, młodsi pomagają online 
W badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów, Polacy poza przekazywaniem 1% deklarowali również inne formy pomocy potrzebującym. Niemal 37 proc. z nas bierze udział w dużych akcjach charytatywnych, takich jak WOŚP czy Szlachetna Paczka, a prawie 35 proc. wrzuca pieniądze do puszek wolontariuszy w sklepach i na ulicach. Coraz bardziej popularne stają się także nowoczesne formy wsparcia takie jak zbiórki na portalach charytatywnych, w serwisach społecznościowych czy używanie aplikacji łączących aktywność sportową i dobroczynną. Korzysta z nich już niemal 18 proc. Polaków, w tym aż 44 proc. 30-latków. Najstarsi, czyli osoby powyżej 70. roku życia są przyzwyczajeni do tradycyjnych zbiórek do puszek. Taką odpowiedź wskazało 57 proc. badanych w tej grupie wiekowej.
To, czy wspieramy finansowo innych, wiąże się w dużej mierze z poziomem naszych dochodów. 35 proc. zarabiających do 1999 zł miesięcznie deklaruje, że nie pomaga wcale. Wśród ankietowanych o dochodach powyżej 5 tys. zł odsetek ten spada do zaledwie 2 proc. Ponadto, jak pokazuje badanie, kobiety chętniej osobiście angażują się w działania społeczne – tylko 7 proc. zadeklarowało, że nie angażuje się w działalność charytatywną. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi niemal dwukrotnie więcej (13 proc.).
źródło: Santander Consumer Bank

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: