Axis wchodzi na rynek wearables – pierwsza kamera nasobna już dostępna

Firma Axis Communications zaprezentowała właśnie pierwszą w swojej historii kamerę nasobną (tzw. wearable), przeznaczoną dla policji, straży miejskiej i firm ochroniarskich. Rozwiązanie, obejmujące nie tylko wytrzymałą kamerę, ale także stację dokującą i kontroler systemu, powstało w oparciu o otwartą architekturę systemową. Dzięki temu może zostać zintegrowane z dowolnym systemem zarządzania, co sprawia, że jest najbardziej elastyczną kamerą nasobną na świecie. Urządzenie było już także testowane w przestrzeni publicznej – projekt pilotażowy z powodzeniem realizowany był w Szczytnie.

Kamery nasobne mają wiele zalet: rejestrują materiał dowodowy, odstraszają przestępców, a także wspierają szkolenia funkcjonariuszy i pracowników ochrony. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu rozwiązania, Axis – pionier technologii dozoru wizyjnego – zdecydował się wprowadzić je do swojej oferty.

Projektowanie we współpracy z klientami

Nasobna kamera Axis została stworzona w oparciu o prace badawczo-rozwojowe i konsultacje z przedstawicielami policji i firm ochroniarskich. Jednym z kluczowych aspektów rozwiązania, na który zwracali uwagę potencjalni klienci, była konieczność maksymalnego wykorzystania dotychczasowych inwestycji w oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym (VMS) i dowodowym (EMS). Właśnie dlatego zdecydowano się na zastosowanie otwartej architektury. Nasobna kamera Axis może być używana z systemami VMS i EMS innych firm — działającymi w środowisku lokalnym lub w chmurze — co otwiera drogę do jej integracji z innymi danymi związanymi z dozorem wizyjnym. Kamera może być także elementem kompleksowych rozwiązań, obejmujących oprogramowanie AXIS Camera Station i AXIS Case Insight, czyli systemy VMS i EMS firmy Axis.

Fredrik Andersson, globalny menedżer produktów w Axis Communications, wyjaśnia: „Podczas prac nad nowym rozwiązaniem zawsze dążymy do zapewnienia jak najlepszej jakości wideo i audio z uwzględnieniem ograniczeń określonego formatu urządzenia. W przypadku kamery nasobnej oczywiste wyzwania wiążą się z poszukiwaniem optymalnego połączenia rozmiaru, wagi i wytrzymałości oraz maksymalizacją czasu działania baterii. Aby tego dokonać, zastosowaliśmy proces badań i projektowania iteracyjnego, obejmujący liczne rozmowy z klientami, wiele prototypów produktu oraz szereg projektów pilotażowych”.

W Polsce pilotaż został przeprowadzony w Szczytnie – strażnicy miejscy korzystali tam z kamer nasobnych od sierpnia 2019 roku. Przez ponad pół roku zauważono wymierne efekty stosowania nowej technologii. „Materiał z kamer pozwala nam w łatwy sposób dokumentować pracę strażników. Zdarzały się sytuacje, w których mieszkańcy składali skargi na zasadność interwencji. Odkąd strażnicy miejscy noszą kamery nasobne, zauważyliśmy znaczne zmniejszenie ich liczby. Wpływa to bezpośrednio na jakość i efektywność pracy straży miejskiej. Czas, który dotychczas był spędzany na udowadnianiu zasadności interwencji, strażnicy przeznaczają teraz na działania w terenie. Cenne godziny, zamiast na sprawy administracyjne, wykorzystywane są na realną, skuteczną pomoc mieszkańcom” podkreśla Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.

Nie tylko kamera

Cały system związany z nową kamerą nasobną Axis obejmuje trzy główne elementy sprzętowe: samą kamerę, przeznaczoną do niej stację dokującą (8- lub 1-gniazdową) i kontroler systemu.

Kamera rejestruje wideo o rozdzielczości do 1080p przy 30 kl./s oraz dźwięk za pośrednictwem dwóch mikrofonów umożliwiających tłumienie szumów. Technologia szerokiego zakresu dynamiki zapewnia wysoką jakość obrazu nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych, a technologia Axis Zipstream zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć masową. Bateria umożliwia pracę nawet do 12 godzin, a dodatkowo można ją doładowywać w samochodzie lub za pomocą powerbanków.

Stacja dokująca i kontroler systemu są odrębnymi urządzeniami, dzięki czemu możliwa jest łatwa rozbudowa rozwiązania, nawet na dużą skalę. Kontroler systemu stanowi centralny punkt integracji i zarządzania oraz umożliwia szybkie i niezawodne przesyłanie materiału wizyjnego z kamery (z szybkością 100 Mb/s). Wszystkie dane są szyfrowane, zarówno podczas przechowywania, jak i w trakcie transferu, za pomocą algorytmów AES256 i TLS.

Wbudowane elementy kamery obejmują także:

  • odbiornik GPS/GNSS do śledzenia lokalizacji;
  • moduł Bluetooth Low Energy 4.1;
  • moduł łączności Wi-Fi 802.11b/g/n;
  • 6-osiowy żyroskop i akcelerometr.

Aplikacja mobilna AXIS Body Worn Assistant umożliwia przeglądanie zarejestrowanego materiału oraz dodawanie kategorii, opisów i notatek.

Jak wyjaśnia Andersson, w całym procesie projektowania rozwiązania koncentrowano się na łatwości obsługi: „Kamera nasobna musi być łatwa w obsłudze dla funkcjonariuszy i pracowników ochrony w terenie, którym zdarza się operować w stresujących warunkach, niesprzyjającej pogodzie lub słabo oświetlonych miejscach. Zależało nam jednak, aby ta sama łatwość obsługi cechowała całe rozwiązanie — również z perspektywy operatorów odpowiedzialnych za przesyłanie, zapisywanie i analizę zarejestrowanego materiału wizyjnego”.

Rozwiązanie z kamerą nasobną jest dostępne w kanałach dystrybucyjnych Axis od II kwartału 2020 r.

One thought on “Axis wchodzi na rynek wearables – pierwsza kamera nasobna już dostępna

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: