Grand Press Photo 2020 – znamy zwycięzców

Gala Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020 już za nami. Dzięki transmisji na żywo dostępnej m.in. na stronie Press.pl i Onet.pl, mogliśmy na bieżąco śledzić przebieg wydarzenia. W tym roku, oficjalnym partnerem konkursu, Gali oraz patronem kategorii Young Poland była firma OPPO Polska, która od lat wspiera młodych twórców. W ramach partnerstwa ufundowała i wręczyła nagrody rzeczowe osobom, które debiutowały w tegorocznej edycji konkursu dla fotografów.

Najmłodsza kategoria wydarzenia – Young Poland, która, podobnie jak firma OPPO, z zaangażowaniem wspiera i promuje młode talenty, po raz kolejny dała szansę budującym swoje portfolio uczestnikom konkursu. Jury, w składzie którego znaleźli się wybitni twórcy z dziedziny fotografii prasowej i dokumentalnej wybrali zwycięzców, których prace będzie można podziwiać na wystawie oraz w corocznym, okolicznościowym albumie Grand Press Photo. Oprócz niekwestionowanego uznania oraz prestiżowego tytułu, laureaci otrzymali najnowsze smartfony z serii OPPO Reno3 ufundowane przez patrona kategorii. Tegorocznymi zwycięzcami w kategorii Young Poland zostali:
  • Za zdjęcie pojedyncze: Adam Kurlanc, Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie – Demonstrantka wynoszona przez oddziały policji z ronda De Gaulle’a. 11 listopada 2019
  • Za fotoreportaż: Piotr Szewczyk, Uniwersytet Warszawski – Tematem cyklu jest proces powolnego zanikania wsi. Bohaterką jest Małgosia, 14-letnia dziewczynka mieszkająca we wsi Rataje. Kwiecień–czerwiec 2019
Ponadto wyróżnienie otrzymała:
  • Za fotoreportaż: Katarzyna Ślesińska (Akademia Fotografii w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński) – fotoreportaż z poniemieckich wiosek w województwie opolskim, gdzie wiele domów stoi opuszczonych, a większość młodych wyjechała.

Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy być częścią tak ważnego i prestiżowego wydarzenia jakim jest konkurs Grand Press Photo. Tym bardziej, jeśli mogliśmy dzięki temu wesprzeć młodych geniuszy i kontynuować naszą misję odkrywania nowych talentów w dziedzinie fotografii. Cieszymy się, że oprócz globalnych działań naszej firmy, możemy także lokalnie wpłynąć na losy debiutujących, zdolnych ludzi. Kto wie, może smartfony które ufundowaliśmy jako nagrody posłużą do zwyciężenia kolejnych edycji Grand Press Photo? Szczerze tego życzymy – mówi Piotr Żaczko, PR Manager marki OPPO Polska.

O konkursie

Grand Press Photo to najważniejszy w Polsce konkurs przeznaczony dla osób zawodowo związanych z fotografią prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych i internetowych, jak również agencjach fotograficznych i freelancerów. Co roku prace uczestników oceniają specjaliści w swojej dziedzinie. W jury zasiadają światowej sławy fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i z zagranicy, natomiast przewodniczącym jest laureat World Press Photo. W tym roku był nim Pieter Ten Hoopen – zwycięzca World Press Photo Story of the Year 2019. Fotografie na konkurs można było zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży. W grupie zdjęć pojedynczych ustanowiono kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. Fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i rozrywka. Od 2015 funkcjonują dodatkowe kategorie: Projekt dokumentalny i Photo Book, a w 2017 miała miejsce pierwsza edycja Young Poland – dla młodych twórców, startujących w Grand Press Photo po raz pierwszy.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: