Xiaomi 1Q2020 r.: wyniki finansowe – 29,2 mln sztuk smartfonów, wzrost przychodów o 13,6% r/r

Xiaomi Corporation zaprezentowało wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2020 roku. Firma osiągnęła wzrost we wszystkich segmentach biznesowych. Całkowite przychody za ten okres wyniosły 49,7 mld juanów, co oznacza wzrost o 13,6 procent rok do roku („r/r”). Skorygowany zysk netto wyniósł 2,3 mld juanów, co stanowi wzrost o 10,6 procent r/r. Według firmy analitycznej Canalys, Xiaomi osiągnęło najwyższy wzrost jako dostawca smartfonów, spośród TOP 5 największych producentów na świecie (r/r).

Najważniejsze dane finansowe za I kw. 2020 r.:

  • Całkowite przychody – 49,7 mld juanów, wzrost 13,6 proc. przebijając konsensus rynkowy,
  • Zysk brutto wyniósł około 7,56 mld juanów, wzrost o 44,9 proc. r/r,
  • Zysk netto nieskorygowany o MSSF wyniósł 2,3 mld juanów, wzrost o 10,6 proc. r/r, przebijając konsensus rynkowy,
  • nakłady na dział R&D wyniosły 1,9 mld, wzrost o 13,4 proc r/r.

Przez spowolnienie rynku branża stoi przed poważnymi wyzwaniami. Mimo to, Xiaomi nadal odnotowuje wzrost we wszystkich segmentach, co w pełni odzwierciedla elastyczność, odporność i konkurencyjność modelu biznesowego firmy. W pierwszym kwartale 2020 r. udało nam się wyemitować pierwsze obligacje w dolarach amerykańskich, a popyt na nie przekroczył 7,5-krotnie podaż. W tym roku, ponownie znaleźliśmy się na liście Forbes Global 2000, co świadczy o uznaniu Xiaomi przez międzynarodowy rynek kapitałowy. Wierzymy, że kryzys jest ostatecznym papierkiem lakmusowym dla wartości firmy, jej modelu biznesowego i potencjału wzrostu. W miarę, jak skutki pandemii zaczną zanikać, będziemy nadal koncentrować się na strategii „5G + AIoT” i zwiększać skalę inwestycji, aby każdy na świecie mógł cieszyć się lepszym życiem dzięki innowacjom technologicznym – powiedział Lei Jun, Dyrektor Generalny, założyciel i prezes Xiaomi.

Rynek smartfonów
W pierwszym kwartale 2020 r. przychody Xiaomi w segmencie smartfonów osiągnęły 30,3 mld juanów, co stanowi wzrost o 12,3 proc. r/r. W tym samym okresie wielkość dostaw smartfonów osiągnęła 29,2 mln sztuk, co oznacza wzrost na poziomie 4,7 proc. r/r. Według Canalys, w pierwszym kwartale 2020 r. Xiaomi zajęło 4. miejsce na świecie pod względem dostaw smartfonów. Udział marki w rynku wzrósł do 11,1 proc., czyniąc Xiaomi jednym z dwóch topowych producentów smartfonów, które utrzymały wzrost liczby dostaw r/r. Poziom dostaw Mi 10 i Mi 10 Pro przekroczył milion sztuk po dwóch miesiącach od premiery, która miała miejsce w lutym 2020 roku. Wskaźnik ASP („ASP”, ang. average selling price) smartfonów w Chinach kontynentalnych i na rynkach zagranicznych wzrósł o, odpowiednio, 18,7 proc. i 13,7 proc.

Rynek IoT
W pierwszym kwartale 2020 r. przychody Xiaomi z segmentu IoT i produktów lifestyle’owych wyniosły 13,0 mld juanów. Mimo pandemii, zróżnicowanej ofercie produktów IoT Xiaomi i solidnym fundamentom biznesowym Grupa osiągnęła wzrost przychodów w tym segmencie o 7,8 proc. Liczba zarejestrowanych urządzeń na platformie IoT Xiaomi, na dzień 31 marca 2020 r., wyniosła 252 mln sztuk, co oznacza wzrost o 42,6 proc. r/r.

Rozwój firmy na rynkach zagranicznych – połowa łącznych przychodów pochodzi z rynków poza Chinami
Zagraniczne (poza Chinami) przychody Xiaomi wzrosły o 47,8 proc. r/r do 24,8 mld juanów w pierwszym kwartale 2020 r., co stanowi 50 proc. całkowitych przychodów firmy. Po raz pierwszy przychody zagraniczne stanowią tak dużą część łącznych przychodów spółki. W pierwszym kwartale 2020 r., udział Xiaomi na rynku smartfonów w Indiach wyniósł około 31,2 proc. Według IDC, jedenasty kwartał z rzędu Xiaomi zajęło pierwsze miejsce na tym rynku.

Wpływ pandemii Covid-19
Globalny zasięg Xiaomi pozwolił Grupie na szybkie dostosowanie strategii i, w odpowiedzi na pandemię, rozmieszczenie zasobów na różnych rynkach zagranicznych. W miarę stopniowego znoszenia restrykcji, sprzedaż zaczyna wzrastać. W trzecim tygodniu maja tygodniowa liczba aktywacji nowych smartfonów na rynku europejskim stanowiła 90 proc. średniego poziomu tygodniowego notowanego w styczniu 2020 roku.

Więcej informacji na temat wyników finansowych Xiaomi można znaleźć pod tym linkiem: tutaj
Pełny raport finansowy firmy znajduje się tutaj.

źródło: Xiaomi

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: