Mariusz Gromada – w Polsce nadal dwie różne prędkości infekcji COVID-19

W województwie śląskim nadal notuje się duże przyrosty nowych potwierdzonych zakażeń – około 275 dziennie (w całej Polsce 20 maja odnotowano 471 przypadków).

W ostatnich kilku dniach doszło natomiast do spadku wykrytych zachorowań w województwie dolnośląskim – to pierwszy taki sygnał w tym rejonie. Mamy więc nadal do czynienia z „Polską dwóch prędkości”. Tempo transmisji wirusa na świecie utrzymuje się na podobnym poziomie – około 80-90 tys. nowych potwierdzonych przypadków dziennie.  

 

Na świecie potwierdzono już niemal 5 milionów zakażeń, z czego 75% (3,7 miliona) pochodzi z 12 krajów, w których wykryto łącznie 100 tys. i więcej infekcji. W Europie liczba nowych potwierdzonych zakażeń znacząco maleje, większość krajów osiągnęła istotne postępy lub nawet zwycięstwo w walce z koronawirusem. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych wydaje się być opanowana. Dynamiczny wzrost infekcji nadal można obserwować w Ameryce Południowej, głównie w Brazylii i Peru, a także w Indiach i Iranie.

Źródło: Mariusz Gromada, matematyk, statystyk, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Banku Millennium, opracowanie własne z dnia 21.05.2020 na podstawie danych udostępnianych przez The Johns Hopkins University https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: