Nokia – światowy rekord prędkości 5G 4,7 Gbps

Nokia poinformowała, że w swojej sieci radiowej w Dallas w Teksasie osiągnęła najwyższą na świecie prędkość 5G. Wykorzystując pasmo 800 MHz komercyjnej fali milimetrowej 5G i funkcję Dual Connectivity (EN-DC), firma uzyskała momentami prędkość aż 4,7 Gb/s. Odbyło się to w ramach prób przeprowadzonych na komercyjnych stacjach bazowych wiodących amerykańskich operatorów. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni abonentom niespotykane dotąd prędkości łączności szerokopasmowej w sieciach komórkowych, ale także umożliwi operatorom sprzedaż różnych usług dedykowanych dla przemysłu w tym aplikacji krytycznych i wrażliwych na opóźnienia.

Logo Nokia
Rekordową prędkość osiągnięto dzięki agregacji ośmiu kanałów o szerokości 100 MHz każdy w paśmie fal milimetrowych 28 GHz i 39 GHz, oraz 40 MHz pasma LTE w ramach technologii ‘dual connectivity’ (EN-DC) dostępnej w rozwiązaniu Nokia AirScale. Pozwala to na jednoczesne podłączenie urządzeń do sieci 5G i LTE, nadawanie i odbiór danych w obu technologiach radiowych jednocześnie. Oznacza to, że urządzenia mogą osiągać wyższą przepustowość niż w przypadku pojedynczego połączenia z siecią 5G lub LTE. Co ważne, uzyskana prędkość została osiągnięta zarówno w klasycznej architekturze 5G jak i wirtualnej (5G vRAN).

Nokia AirScale to wiodące w branży, komercyjne i kompleksowe rozwiązanie 5G umożliwiające operatorom na całym świecie efektywne wykorzystanie ich zasobów częstotliwości. Dzięki zastosowaniu wszystkich technologii interfejsów radiowych na tym samym sprzęcie, oferuje ono ogromne możliwości skalowania pojemności, osiągając wiodące na rynku parametry dostępności sieci i opóźnień.

Biorąc pod uwagę wszystkie elementy i obecne okoliczności, jest to znaczące osiągnięcie, które odzwierciedla staranną pracę znakomitego i wnikliwego zespołu. Agregacja 8 nośnych w paśmie fai milimetrowych pokazuje, że nie tylko MIMO i otwarty RAN może spełnić obietnicę komercyjnego 5G, oraz utorować drogę dla przyszłego systemu Terahertz – powiedział Stéphane Téral, główny analityk w LightCounting Market Research.

Jest to ważny i znaczący kamień milowy w rozwoju usług 5G w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w czasie, gdy łączność i przepustowość są tak istotne. Dowodzi to zaufania, jakim operatorzy darzą naszą globalną i kompleksową ofertę end-to-end oraz postępu, jakiego dokonaliśmy, aby zapewnić klientom najlepsze możliwe doświadczenia w zakresie usług 5G. Warto przy tym wspomnieć, że już teraz dostarczamy nasze stacje radiowe mmWave wszystkim największym amerykańskim operatorom i cieszymy się na dalszą ścisłą współpracę z nimi w przyszłości – podkreślił Tommi Uitto, dyrektor ds. sieci mobilnych w Nokii.

Źródło: Nokia

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: