UPC – gigabitowy internet pobudza gospodarkę i wspiera biznes w czasie pandemii

Biznes i praca, edukacja, służba zdrowia i komunikacja między ludźmi – to sfery, które przechodzą przyspieszoną transformację cyfrową w trakcie pandemii koronawirusa, której kołem zamachowym jest coraz powszechniejszy internet gigabitowy.

to

Już ponad 2,5 mln gospodarstw domowych w 62 miastach w Polsce posiada dostęp do internetu gigabitowego, dzięki wieloletnim inwestycjom UPC Polska. Do grona gigamiast dołączyły właśnie Lublin, Gliwice i Rzeszów, w których internet o prędkości 1 Gb/s daje klientom nowe możliwości zdalnej pracy, nauki, korzystania ze służby zdrowia, komunikowania się z bliskimi, czy korzystania z cyfrowej rozrywki. Według brytyjskiej firmy consultingowej Oxera, gigabitowy internet przyśpieszy rozwój telemedycyny, zdalnej pracy oraz edukacji. Potrzebę ich cyfrowej transformacji pokazała pandemia koronawirusa.

Telemedycyna

Bez szybkiego, nielimitowanego internetu i cyfrowych narzędzi, wielu Polaków nie mogłoby korzystać z podstawowych usług medycznych w czasie pandemii. Prywatne kliniki i publiczne przychodnie w większości przeszły na zdalną medycynę, oferując wirtualne wizyty u lekarza, uzyskanie e-recepty czy porady psychologiczne. A już bez pandemii Polska ma najwyższy procentowo wskaźnik (7,7 w 2017 roku, wg Eurostatu) niezaspokojonych potrzeb medycznych w społeczeństwie, wynikający ze zbyt długiego oczekiwania i kosztów usług. Według Oxery, innowacyjna telemedycyna będzie wykorzystywać zaawansowane aplikacje oparte na AI i narzędziach diagnostycznych, a także wysokiej jakości wideokonferencje, umożliwiające zabiegi na odległość. Przełoży się to też na większą efektywność i dostępność usług. Według wyliczeń Oxery, tylko zastosowanie zdalnego monitoringu pacjentów, pozwalającego np. na wczesne wykrywanie zagrożenia udarem, w Wielkiej Brytanii może przynieść oszczędności na poziomie nawet 35 tysięcy euro rocznie na jednego pacjenta.

Praca zdalna

Od początku ograniczeń w związku z koronawirusem, wiele firm przeszło na pracę zdalną. W UPC ponad 95 proc. pracowników wykonywało swoje obowiązki z domu. Nie byłoby to możliwe bez cyfrowych narzędzi i dostępu do internetu o wysokiej przepustowości, pozwalającego na  wykorzystanie wideokonferencji i rozwiązań chmurowych. Trend ten będzie się pogłębiał. Badania Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor pokazują, że 82 proc. pracowników docenia możliwości pracy na home office. Firmy widzą z kolei rosnącą efektywność. Oxera uważa, że praca zdalna to większa szansa na rynku pracy dla osób spoza dużych miast, kobiet, a także lepszy work-life balance. Do tego oszczędność czasu. Oxera szacuje, że Polacy spędzają w drodze do biura 263 godziny w ciągu roku.

Edukacja

Dla polskiej szkoły pandemia koronawirusa jest prawdziwym testem cyfrowej gotowości. E-learning wymaga dostępu do cyfrowych narzędzi i stabilnego, nielimitowanego internetu. Potrzeby w tym zakresie są ogromne. Wychodząc im naprzeciw, UPC Polska wraz z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach akcji #działamyztroską uruchomiło inicjatywę Internet dla Edukacji, oferując dwóm tysiącom polskich nauczycieli bezpłatny internet światłowodowy.
gigacity_finalPL.png
Źródło: UPC

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: