Nokia 5G AirScale Base Station z redukcją emisji dwutlenku węgla

Nokia poinformowała, że opracowany przez nią system chłodzenia cieczą 5G AirScale Base Station pomógł fińskiemu operatorowi telefonii komórkowej Elisa zmniejszyć potencjalne wydatki na energię stacji bazowej o 30 proc. i zredukować emisję CO2 aż o 80 proc. To pierwszy na świecie przypadek zastosowania komercyjnego rozwiązania służącego do chłodzenia stacji bazowych 5G cieczą, który potwierdza silne zaangażowanie Nokii w zrównoważony rozwój i walkę ze zmianami klimatu.

Logo Nokia

Opracowane przez Nokia Bell Labs rozwiązanie umożliwi firmie Elisa obniżenie zużycia energii nawet o 30 proc., a co za tym idzie, pozwoli osiągnąć znaczne oszczędności na obiektach radiowych operatora w Helsinkach. Około 90 proc. energii zużywanej przez stacje bazowe jest zamieniane na ciepło odpadowe, jednak dzięki opcji jego przetworzenia i ponownego wykorzystania, Elisa jest w stanie zmniejszyć swoją emisję CO2 aż o 80 proc.

Obiekty chłodzone cieczą są ciche, nie wymagają konserwacji i mogą być o połowę mniejsze i do 30 proc. lżejsze od wyposożonych w tradycyjną klimatyzację. Oferują one operatorom i właścicielom stacji bazowych znaczne oszczędności i potencjalnie dłuższą żywotność infrasktruktury.

Innowacje technologiczne stanowią klucz do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia. Chłodzenie cieczą jest kolejnym przykładem długotrwałego zaangażowania Nokii w ochronę środowiska. W 2019 roku firma dostarczyła produkty o zerowej emisji do ponad 150 klientów na całym świecie. Zobowiązała się również do zmniejszenia emisji z działalności operacyjnej o 41 proc. do 2030 roku. W ubiegłym roku stacje bazowe zmodernizowane przez Nokię zużyły średnio o 46 proc. mniej energii od tych, w których nie zostały jeszcze przeprowadzone zmiany. Na szczycie klimatycznym ONZ Nokia dołączyła także do grupy 87 firm, zobowiązując się do dostosowania swoich obecnych celów klimatycznych do scenariusza globalnego wzrostu ocieplenia o 1,5°C.

Pełna treść komunikatu prasowego: https://www.nokia.com/about-us/news/releases/2020/06/03/nokia-and-elisa-see-sustainability-leap-in-world-first-5g-liquid-cooling-deployment/

źródło: Nokia

One thought on “Nokia 5G AirScale Base Station z redukcją emisji dwutlenku węgla

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: